Zeus’un kardeşi, denizlerin tanrısı: Poseidon

Neptün olarak da bilinen Poseidon; Zeus'un kardeşi, denizlerin tanrısıdır…

Zeus’un kardeşi, denizlerin tanrısı: Poseidon
İlginizi çekebilir

Denizler tanrısı, Zeus'un kardeşi, Romalılara göre Neptün... Zeus, Poseidon’a denizlerin, deniz canlılarının ve tüm akarsuların hakimiyetini vermiştir. ‘Yer altında yürüyen’ de denilen Poseidon, depremler yaratır ve karaları sarsar. Aynı zamanda atların da tanrısıdır. Tunç nallı atların çektiği arabasıyla hem denizin altından hem de üstünden gidebilir. Yunus balığının yanı sıra Poseidon'un elinde taşıdığı üç çatallı yaba onun simgesidir (atribu). Bu yabayı fırlattığı zaman, denizde fırtınalar ve korkunç dalgalar yaratabilir.

Görünüşü Zeus'a benzer, orta yaşlı ve sakallıdır. Poseidon, Zeus ve Athena ile devamlı mücadele halindedir. Özellikle Atina kentinin baş tanrısının belirlenmesi için mücadele vermişlerdir. Poseidon; kente at, Athena da zeytin ağacı bağışlamıştır. Atinalıların Athena'nın bağışını seçmeleri üzerine kızan Poseidon yabasını yere vurmuş kentin de içinde bulunduğu yarım adanın tuzlu sular altında kalmasını sağlamıştır.

Poseidon, Nereidlerden (su perisi) Amphitrite'yle evlidir. Bu tanrı çiftinin Triton adındaki çocuklarının vücudunun üst yarısı insan, alt yarısı balık şeklindedir. Birleşme yerinde de bir çift at bacağı vardır. Daha sonraları bu tür deniz canavarlarının hepsine birden Triton denmiştir.

Triton deniz kabuğundan (deniz minaresi) borusunu öttürerek, denize hükmeder. Tatlı ve güzel nağmelerle denizin azgın dalgalarının yumuşamasına neden olur. Poseidon'un başka sevgililerinden çocukları da olmuştur. Bunlardan biri de insan yiyen bir dev olan Polyphemos'tur. Odysseus arkadaşlarını yiyen devi sarhoş edip, tek gözünü kör etmiştir. Bu nedenle de Poseidon'un düşmanı olmuştur.

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ