Yoga astıma iyi geliyor olabilir

Yoga sayesinde astım semptomlarının hafifleyebileceğini ve yoganın astım hastalarının yaşam kalitesini yükseltebileceğini iddia ediyor.

 Yoga astıma iyi geliyor olabilir
İlginizi çekebilir

Cochrane Library’de yayımlanan ve birçok çalışmanın değerlendirildiği yeni bir çalışmanın bulguları, astım hastalarına umut veriyor. Söz konusu değerlendirmeye göre, yoga sayesinde astım semptomları hafifleyebiliyor; hatta astım hastalarının yaşam kalitesinde yükselme meydana geliyor.

Astım, solunum yollarının nefes almayı güçleştirmesine yol açtığı kronik bir hastalıktır. Bu hastalığın dünya genelinde 300 milyon insanı etkilediği düşünülüyor. Semptomları arasında öksürme, hırıltı, nefes darlığı ve göğüs sıkışması bulunuyor.

Cochrane araştırmacılarının mercek altına aldığı 15 araştırma, çeşitli ülkelerden 1.048 kadın ve erkeği kapsıyordu. İncelenen insanların astım hastalığı sorunu 6 ay ile 23 yıl arasında değişiyordu. Çalışmalardan 6 tanesi, yoga egzersizleri sırasında nefes alışverişinin etkilerine odaklanırken, diğerleri yogada nefes, postür ve meditasyonu inceliyordu.

Araştırmanın sonucuna göre, yoga sayesinde astım hastalarının az da olsa rahatlama şansı bulunuyor. Ayrıca, yoga egzersizlerinin astım tedavisinde alternatif bir yol olarak izlenip izlenemeyeceğine dair daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunun da altı çiziliyor.

Yoganın, nefes kontrolü ve stresin azaltılması konularında yardımcı olduğu ve dolayısıyla astım hastalarının da yogadan fayda görebileceği oldukça yaygın bir görüş.

Ayrıca, yoga sayesinde inflamasyonun azaldığı da birçok çalışma tarafından kanıtlanmış durumda. Astımın da solunum yollarındaki inflamasyonun bir sonucu olduğu düşünüldüğünde, yoganın, inflamasyona bağlı olarak gelişen hastalıklar konusunda yararlı olabileceği hiç de mantıksız durmuyor.

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ