Xfiles

Mars'taki UFO iddasının aslı anlaşıldı

Bir UFO iddiasının daha bilim insanları tarafından beli büküldü.

Marstaki UFO iddasının aslı anlaşıldı

Kızıl Gezegen Mars'ın Medusae Fossae oluşumu civarında düşerek yere çakıldığı öne sürülen UFO'nun gizemi ABD'li bilim insanlarınca aydınlatıldı.

Mars'ta yaşam tartışmalarını alevlendiren Medusae Fossae oluşumundaki sıra dışı yer biçimi uzun süre tartışıldı, konuşuldu. Komplo teorilerinin de ötesine geçen iddia, bilim insanlarını da harekete geçirdi.

Johns Hopkins Üniversitesi'nde görev yapan bilim insanları da sıra dışı yer biçimini inceledi ve UFO olduğu öne sürülen tümseğin Medusae Fossae oluşumundaki doğal bir element olduğunu tespit etti.

Kızıl Gezegen Mars'ın ekvator bölgesinde yer alan Medusae Fossae adı verilen oluşum, 13 km genişliğinde ve yumuşak kayadan oluşan bir bölge.

Medusae Fossae'deki kaya yapılarını ilginç kılan özellik, silindir şeklindeki tepeler ve yüksek ovaların bulunması.

2016 yılında ünlü komplo teorisyeni Scott C Waring, sıra dışı tümseğin 'kaza yapmış bir UFO' olduğunu öne sürünce büyük bir tartışmanın fitilini de ateşlemişti.

Kızıl Gezegen Mars hakkında öne sürülen ilginç iddialar...

Fakat Johns Hopkins Üniversitesi'nde görev yapan doktor Lujendra Ojha, tüm komplo teorilerini çürüten tespiti yapan isim.

Ojha, tümseğin tamamen doğal olduğunu ve 3 milyar yıl önce yaşanan volkanik faaliyet sonucu ortaya çıktığını söylüyor. Ojha ayrıca tespit edilen yer şeklinin yalnızca Mars'a özgü değil değil, ayrıca Güneş Sistemi'ndeki tüm kayalık gezegenlerde görüldüğünü belirtiyor.

Medusae Fossae oluşumu ilk olarak 1960'lı yıllarda MASA'nın Mariner uzay aracı ile keşfedildi. Avrupa Uzay Ajansı tarafından çekilen yüksek çözünürlüklü yeni görüntüler sayesinde bahsi geçen oluşumun sırrı çözüldü.

Böylece bir UFO iddiası daha bilim insanları tarafından bükülmüş oldu. 

Mehmet Can Kömürcü - Milliyet - Molatik

Yorumlar