Vlahsaray Panayia Kilisesi tanıtım programı

Vlahsaray Panayia Kilisesi'nin tanıtımına etkinliğine katılan Bakan Nabi Avcı, Patrik Bartholomeos ile sohbet etti ve Noel Bayramını kutladı.

Vlahsaray Panayia Kilisesi tanıtım programı
İlginizi çekebilir
Vlahsaray Panayia Kilisesi'nin tanıtımına etkinliği, Kültürel Mirası Koruma Derneği ve Fener Vlahsaray Panayia Rum Ortodoks Kilisesi Vakfınca, Özel Fener Rum Lisesi Tören Salonu'nda yapıldı.
 
Programa, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Fener Vlahsaray Panayia Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Laki Vingas, Kültürel Mirası Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Evangelia Şarlak, Türkiye Demokrasi Platformu Başkanı Kezban Hatemi ve İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Avcı, kiliseye dair kısa filmin gösteriminin ardından yaptığı konuşmada, Rum cemaati için çok önemli bir mabet olan Vlahsaray Panayia Kilisesi'nin değerlendirileceği toplantıda olmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Kilisenin 1578'de inşa edildiğini, farklı dönemlerde zarar gördüğünü, en son 1970'deki yangında işlevini sürdüremez hale geldiğini anlatan Nabi Avcı, yapının restore edilerek yeniden ibadete açılması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Bakan Avcı, Kültürel Mirası Koruma Derneği ve Fener Vlahsaray Panayia Rum Ortodoks Kilisesi Vakfının gayretlerinin takdire şayan olduğunu söyledi. 

Türkiye'nin birçok medeniyete ve inancı ev sahipliği yaptığını anlatan Avcı, şunları kaydetti:

"Ülkemiz, farklı etnik kimliklere ve inançlara mensup insanlarımızın, vatandaşlarımızın huzur içinde yaşadığı bir yer olmuştur ancak son dönemlerde dünyanın birçok bölgesinde, ülkesinde cereyan eden, tüm insanlığı tehdit eden fenni olaylar hepimizi derinden etkilemektedir. Bu olumsuz vakaların son bulmasının yegane yolunun tüm semavi dinlerde yer alan hayat hakkının kutsallığı ve hoşgörü prensibini dünyaya hakim kılmak olduğunu düşünüyoruz."

Birçok elim olayla geride bırakılan 2016 yılının sona erdiği bugünlerde 2017 yılının bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini dileyen Avcı, "Bu duygu ve düşüncelerle Panayia Kilisesi gibi hem kültürel hem de manevi bir mirasın korunması ve tanıtılması için bu akşam gerçekleştirilecek sunumların, kıymetli bilgilerin kalıcı faydalar sağlamasını ümit ediyor, hepinizin Noel'ini şimdiden tebrik ediyorum." şeklinde konuştu. 

Programda, ayrıca Dr. Banu Pekol "Hafıza Politikaları ve Fener", Dr. Zafer Karaca "Osmanlı Dönemi Rum Ortodoks Kiliseleri", Hayri Fehmi Yılmaz "Vlahsaray Panayia Kilisesi'nin Tarihçesi ve Çevresinin Topoğrafyası", Hüseyin Başçetinçelik ise "Yapının İnşa Tekniği ve Tarihçesi" isimli sunumlar gerçekleştirdi. 

AA

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ