Ferda Ercan Uyulan tüm yazıları

Okültizm Uzmanı

Uzaylı nesli, Gayya darboğazı ve Drake denklemi

UZAYLILARIN SOYU TÜKENMİŞ OLABİLİR. GAIA DARBOĞAZI.

Hence Fermi’nin sorusu: ‘’Herkes nerede?’’ 

Uzay biyologları, uzak dünyalara ait gelişmiş yaşam formlarının yok olmuş olabileceğini düşünüyorlar. Bu olasılık eşliğinde, bir kıyısında bulunduğumuz galaksimiz ıssız kalmış sayılıyor. Bizim anladığımız manadaki yaşam için gerekli maddelere sahip gezegenler olsa dahi, şu aşamada insan zekasına sahip, uzay gemileri vs. üretebilecek yetenekte uzaylılarla çevrili olmadığımız gerçeğine dikkat çekiliyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi Astrobiyologlarının, 21-Ocak-2016 tarihinde yaptıkları açıklamalar şöyle:

‘’Eğer akıllı yaşam, galaksimizdeki diğer gezegenlerde de yükselmişse, büyük olasılıkla nesilleri tükenmiş olabilir. Henüz uzaylı uygarlıkların galaksimizin diğer gezegenlerinde ikamet ettiğine dair gelişmiş kesin kanıtlara sahip değiliz. Başka dünyalarda ilerleyebilecek yaşam, son derece nadir, Dünya dışı yaşam belirtilerinin çoğu neredeyse 500 milyon veya 1 milyar yıl içinde tükenmektedir’’

Bu yeni modele verilen yeni isim ise; The Gaian Bottleneck. ‘’Gaia Darboğazı.’’

Gaia Darboğazı, Evrende yaşamın büyük çoğunluğunun soyu tükenmiş olduğunu belirtir. Samanyolundaki uzak güneşlerin yörüngesindeki gezegenlerin çoğunda, dinazor veya insansı türü fosil ve kalıntılar yerine, sadece mikroskobik yaşam dünyaları geliştirmiş ve sona ermiş yaşam formlarından işaretler bulma olasılığı daha yüksektir.

Diğer gezegenlerdeki hayatın, çok kısa bir an için var olmuş ve çabuk soy tükenmesine maruz kalmış olabilme durumu, Dünya’daki gibi stabil olamayan ve istikrarsız kalan şartlara bağlıdır ki; 65-70 milyon yıl içinde ortaya çıkan memelileri düşünün.

Orijinal makale için bakınız: http://adi.life/pubs/ChopraLineweaver2016.pdf : Charles. H. Lineweaver and Aditya Chopra.Gezegen Bilimleri Enstitüsü, Astronomi Astrofizik ve ve Yerbilimleri Araştırma Okulu, Avustralya Ulusal Üniversitesi, Avustralya.

Diğer yandan biz de, Drake denklemi ile yapılan hesaplamaya göz atalım.

Bu denklem, Dünya dışı yaşam arayışında önemlidir ve galaksimizde ne kadar iletişim kurabilen uygarlık olabileceğinin belirlenmesiyle alakalı unsurları kapsar.

Denklem şöyle: N= N*. fp. ne. fl. fi. fc. fL

N iletişim kurmayı umabileceğimiz uygarlıkların sayısı.
R* Galaksimizdeki yıllık yıldız oluşma miktarı.
fp Bu yıldızlardan kaç tanesinin gezegene sahip olduğu.
ne Gezegene sahip yıldız başına düşen toplam yaşama elverişli gezegenlerin ortalama sayısı.
fl Bu gezegenlerin arasında herhangi bir şekilde yaşama uygun bir ortamın oluştuğu gezegen sayısı.
fi Bu yaşama elverişli gezegenlerden kaçında akıllı hayata geçildiği.
fc Bu tür uygarlıklardan uzayda varlıklarına dair tespit edilebilir sinyal bırakabilecek kesim.
L Bu tür bir uygarlık tarafından uzayda yayınlanan tespit edilebilir sinyalin süresi.

Çarpımların Sonucu: Samanyolu galaksimizin yaklaşık 200 milyar yıldızı ve sistemi arasında; toplam 2400 yaşam odağı bulunma olasılığıdır. (https://en.wikipedia.org/wiki/Drake_equation)

Ferda Ercan Uyulan - Mistikalem.com
www.facebook.com/okultizmveenerji

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ