Uzaydan gelen sinyal incelendi: Kontak mı kuruluyor?

Uzaylılarla insanlığa mesaj mı yolluyor? Bilim dünyası bu soruyla çalkalanıyor... Bir kısım bilim insanı, sinyali, takımyıldızında yaşayan uzaylıların göndermiş olabileceğini öne sürüyor.

Uzaydan gelen sinyal incelendi: Kontak mı kuruluyor?
İlginizi çekebilir

Kainatta Dünya’dan başka bir yerde yaşam olduğuna dair güçlü bir kanıt elde edildi. ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) “Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (SETI)” programı bilim insanları 15 Mayıs 2015’te Rusya’daki bir radyoteleskopla elde edilen sinyalin Dünya’ya 94 ışık yılı uzaklıktaki HD 164595 adı verilen bir yıldızın civarından geldiğini tespit etti.

Bilim insanları ilk zamanlar sinyalin “bir kozmik olaydan kaynaklanan” ses olduğunu düşündü. Ancak sinyalin saatlerce sürmesi ve belli bir frekansla tekrarlanması bilim insanlarını bunun kasıtlı olarak verilen yapay bir ses olduğu sonucuna yöneltti.

İtalyan astronomlar Claudio Maccone başta olmak üzere bilim insanlarının 'dünya dışı zeka için güçlü bir aday' diye nitelediği HD 16459 adlı yıldızı yakınlarından geldi. Dünya dışı yaşam konusunda araştırmalar yapan METI International Başkanı Douglas Vakoch, "Bu sinyal ilginç çünkü Güneş'e benzeyen bir yıldızın yakınlarından geliyor. Eğer yapay bir sinyalse, ancak insanoğlundan daha gelişmiş bir uygarlık tarafından üretilebilecek bir güçte" diye konuştu.

SiNYALiN TEKRARINA RASTLANMADI 

Calıfornıa'daki devasa Allen Teleskopu henüz sinyalin tekrarına rastlayamadı. Sinyallerden en ünlüsü 1977'de ABD'de kaydedilmişti. 72 saniyelik bu sinyalin doğal olma ihtimali çok düşüktü. Ancak "Wow Sinyali" olarak bilinen sinyalin aletlerdeki bir bozukluktan mı kaynaklandığı, yoksa dünya dışı bir uygarlıktan mı geldiği asla kanıtlamadı.

2. TİP UYGARLIK ŞÜPHESİ

Uygarlıkların gelişme seviyeleri, Sovyet astronom Nikolay Kardaşev'in ismiyle anılan ölçekle belirleniyor. Kardaşev ölçeğine göre insanoğlu, bir uygarlığın kendi gezegenindeki farklı enerji kaynaklarından tamamını değerlendirdiği 1. Tip bir uygarlık. HD 16459'ten gelen sinyal de bir uygarlık tarafından üretildiyse, bu uygarlık aynı ölçeğe göre 2. Tip olmalı…

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ