Ferda Ercan Uyulan tüm yazıları

Okültizm Uzmanı

Uzayda Gezegen X 'in izine rastlanmadı

WISE BULGULARINA GÖRE, GEZEGEN-X, TYCHE VEYA NEMESIS YOK. SÖZDE GEZEGEN TYCHE.

Uzayda tarama yapan WISE, 7 Mart 2014 tarihinde, JPL NASA tarafından yapılan açıklamada, teoriye kesin dille yanıt verilmesini sağlamıştır. NASA'nın Geniş Alan Kızılötesi Araştırma Uydusu (WISE), bulgularında; Gezegen –X, Tyche veya Nemesis adları verilen gezegen ile ilgili hiçbir kanıta ulaşılamadığını açıklamıştır. Bilindiği gibi, önceleri, Pluto uzaklarında büyük bir gökcisminin olası varlığı tartışmalara açılmış ve cisme, Gezegen –X, Tyche ve sonrasında Nemesis ismi uygun görülmüştü.

WISE’ın ikinci veri biriminde Tyche’ye ‘’Yok’’, denilmesinin nedeni; 10.000 au (bir astronomik birim Güneş'in merkeziyle, Dünya'nın merkezi arasındaki mesafe. 149,6 milyon km.) uzaklığa kadar Satürn’den büyük ve 26.000 au uzaklığa kadar da, Jüpiter’den büyük herhangi bir cisme rastlanmayışı olmuştu. Pluto bizden 40 au uzaklıktadır.

Penn State Üniversitesi, Ötegezegen ve Yaşanabilir Dünyalar Merkezi’nden Kevin Luhman, Dış Güneş sisteminde muhtemelen bir gaz devi ya da küçük yıldız bulunmadığını söylemişti. WISE verileri, Tyche konusunda son noktayı koydu. Bununla birlikte, Güneş Sistemi çevresindeki 500 ışık yıllık bir alan içerisinde 3525 adet yıldız ve kahverengi cüce keşfedildi ve 762 tanesi kataloğa Luhman’ın çalışması ile girmiş oldu.

2010 ve 2011 yıllarında gökyüzünü iki kez tarayan WISE, yaklaşık 750 milyon asteroit, yıldız ve galaksi görüntüsüne ulaşmıştı. 2013 yılı sonunda NASA, gökbilimcilere AIIWISE programı ile, iki veri deposunu da açmıştı.

WISE kataloğunda yer alan hareketli cisim taranması ile, bize en yakın olan, 20 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldız ve yine bize 6,5 ışık yılı uzaklıktaki bir kahverengi cüce çifti tespit edilmiş oldu. WISE’nin gözlem yaptığı alan içinde görebileceği cisimlerin büyüklüklerini gösteren çizelgedeki, Gezegen X’in yer aldığı söylenen bölgede, bu büyüklükte bir cisme rastlanmamıştır. (Penn State University)

Yakın komşularımızın bulunması güzeldi, ne var ki, eski zamanlardaki Dünya’nın kitlesel kayıplarının sebebi olarak gösterilen “Gezegen X”, vb.tanımlı bir gezegen bulunamadı.

Bu teoride, Güneş sisteminin uzak kısımlarında gizlenmiş büyük bir gezegen, periyodik zamanlarda gezegenimize yaklaşıyor, ayrıca dış kuyrukluyıldızları da süpürüyor ve sevk ediyordu. WISE sayesinde, Gezegen-X, Tyche, Nemesis adları verilerek öne sürülen felaketçi gezegen söylentileri de bilimsel anlamda yalanlanmıştır. 2013 yılı Eylül ayında ise, NEOWISE ile; Dünya için tehlikeli olabilecek yakın cisimlerin taranmasına başlanmıştır.

SÖZDE GEZEGEN TYCHE.

2010 yılı Kasım ayında, Icarus bilim dergisinde, John Matese ve Daniel Whitmire adlı iki astrofizikçinin Ooort Bulutu’nda Jüpiter’den daha büyük olan bir cismin varlığını öne sürmesi ve Tyche adını önermeleri ile başlayan kuram; araştırmacıların WISE ile elde edilen verileri kanıt göstermesi ile de önemsenmişti.

1980’li yıllarda Güneş’in bir arkadaşı olduğu ileri sürüldüğünde, onun Güneş’in arka bahçesinde olduğu söylenmişti. Periyodik olarak Dünya üzerinde büyük canlı kitlelerinin kaybını açıklamaya çalışan teori ile uyumlu gezegene, o zamanlar Yunan Tanrıçası Nemesis’in adı koyuldu.

Oort Bulutu içinde bulunduğu öne sürülen Nemesis’in, 25-26 milyon yılda bir, farklı kuyrukluyıldızların yörüngesini değiştirdiği üzerimize saldığı da öneriye eklendi.

Konu hakkındaki son bilimsel tetkikler ise; yeryüzünde bazı türlerin neslinin bitme olaylarının periyodik olgular dayandığını onaylamıyor. Artık, Nemesis gibi bir kuram geçerli değildir. Gökbilimciler, WISE’ın bulamadığı sözde nesneye, “Nemesis”in hayırsever kız kardeşi “Tyhce’’ adını vermişlerdi. Gezegen 9’da ayni teori kategorisindedir.

Hala ısrarcı olanlar için Kaynak: JPL-WISE: JPL NASA (http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2014-075) 7 MART 2014 Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, CA

http://www.nasa.gov/wise
http://wise.astro.ucla.edu
http://jpl.nasa.gov/wise

TEORİ SORULARI 18 Şubat 2011
http://www.jpl.nasa.gov/wise/newsfeatures.cfm…

Ferda Ercan Uyulan - Mistikalem.com
www.facebook.com/okultizmveenerji

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ