Turizm adayı Solomon

Erzurum’daki Solomon Manastırı, Turistik çekim merkezlerinden olmaya aday…

Turizm adayı Solomon
İlginizi çekebilir

Özellikle yılın belli zamanlarında ziyaret edilen ve 300 metre mesafedeki kayalıklar üzerinde bulunan Solomon Manastırı, Erzurum'un Şenkaya ilçesine bağlı Evbakan Mahallesi'nde yer alıyor. Turistik bir çekim merkezi olma potansiyeli, manastırdaki Hazreti Meryem'in kucağında Hazreti İsa tasvirinin yanı sıra oyma haç ve çeşitli figürler gibi tarihi geçmişinden ve güzelliğinden kaynaklanıyor.

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun sit alanı ilan ettiği Manastıra, ulaşım ise bulunduğu yükseklik nedeniyle biraz zor. Yapının tarihiyle ilgili netlik bulunmadığını ancak bin yıllık tarihe sahip olduğunun tahmin edildiğini ifade eden Şenkaya Kaymakamı Ahmet Özkan,

"Buranın hassas olması dolayısıyla onarımı tahminen çok yavaş işliyor, planının yapılması ve orijinalinin korunması adına. Bir de tarihi bir yer olduğu için farklı şekillerde zarar verilebilir diye korkuluyor ama belli süre sonra bir düzenleme yapılacaktır" diyor.

Solomon Manastırı’nın Bizans döneminden kalma olduğu ve ruhban okulu olarak kullanıldığı yönündeki söylentilere işaret eden Evbakan Mahallesi Muhtarı Rasim Gülle de şunları kaydediyor:

“Bu tarihi manastıra özellikle Gürcistan'dan yılda 1000 - 1500 civarında turist geliyor. Eskiden ruhban okulu olduğunu da Gürcü turistlerden öğrendik. Burada rahibeler yetiştiriliyormuş. Sarp kayalıklar üzerine kurulmasının önemli amaçlarından biri rahibe yetiştirmek ve güvenlikmiş. Bizans'tan kalma bir yer olduğunu ve Gürcülere geçtikten sonra da Solomon ismini aldığı söyleniyor.”

 

Kaynak: AA

Mistikalem.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ