Tüm camilerde şehitler için hatim ve dualar okundu

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı yurt içinde ve yurt dışında 90 binin üzerindeki camide, İstanbul'da düzenlenen terör saldırısında şehit düşen vatandaşlar için hatim ve dualar okundu.

Tüm camilerde şehitler için hatim ve dualar okundu
İlginizi çekebilir

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul'da dün gece yapılan terör saldırılarında şehit olan vatandaşlar için yurt içinde ve yurt dışındaki tüm camilerde özel program düzenlenmesi talimatını verdi. 

Hazreti Muhammed'in dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlit Kandili dolayısıyla Yozgat ve Nevşehir'deki camilerde mevlit programları düzenlendi.

Çapanoğlu Büyük Camisi'nde akşam namazının ardından vatandaşlar, ellerini dua için açtı.

İstanbul'da dün akşam düzenlenen terör saldırılarında şehit olan polisler ve vatandaşlar için kentteki camilerin tamamında hatim ve dualar okundu. 

Karabük, Kocaeli, Bolu, Düzce, Sakarya, Bartın'da Mevlit Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

Safranbolu ilçesi Tarihi Çarşı'da bulunan tarihi İzzet Mehmet Paşa Camisinde kandil programı düzenlendi.

İlahi ve Kur'an-ı Kerim okunan programda, dün akşam İstanbul'daki terör saldırısında şehit olan polis ve vatandaşlar için dua edildi.

- Kocaeli

İzmit ilçesinde kandil dolayısıyla vatandaşlar, soğuk hava koşullarına rağmen camileri doldurdu.

Mimar Sinan tarafından İzmit ilçesinde 1571'te yapılan Fevziye Camisi ile yine Mimar Sinan'ın 1579 yılında yapılan, halk arasında Yeni Cuma Camisi olarak adlandırılan Pertev Mehmed Paşa Camisini dolduran vatandaşlar Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerif dinleyip dua ederek kandili karşıladı.

Camilerde vatandaşlara bu özel gecenin nasıl değerlendirilmesi gerektiğine dair bilgiler verildi.

Akşam namazının ardından, camiye gelen kadın, erkek, genç, yaşlı çok sayıda vatandaş namaz kılarak, İstanbul'daki terör saldırısındaki şehit ve gaziler için dua etti.

Edilen duanın ardından sona eren programlarda, camiye gelen vatandaşlara lokum dağıtıldı.

- Bolu

Bolu’da Mevlit Kandili dolayısıyla İstanbul'daki terör saldırısında şehit olan polis ve vatandaşlar için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Karaçayır Mahallesi’nde bulunan Siteler Camisini dolduran vatandaşlar Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif dinleyip, dua etti.

Edilen duanın ardından sona eren programlarda, camiye gelen vatandaşlara çikolata ve lokum ile gül suyu ikram edildi.

- Düzce

Düzce Merkez Camisi ve Akçakoca Hemşin Camisinde kandil programı düzenlendi.

1877 yıllında Osmanlı-Rus Savaşı'nın ardından Artvin'den gelen ve bölgeye yerleşen Hemşinliler tarafından çantı tekniği kullanılarak inşa edilen tarihi camiyi dolduran vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerif dinleyip dua ederek kandili karşıladı.

Çevre köylerden gelen vatandaşlar, namaz kılarak, İstanbul'daki terör saldırısındaki şehit ve gaziler için dua etti.

Hemşin Köyü Muhtarı Ayhan Kibar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi camide birliktelik geleneğini devam ettirdiklerini söyledi.

Kibar, önemli gün ve gecelerde camide hep birlikte ibadet ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Eskilerimizin yaptığı gibi önemli gün ve gecelerde burada ibadet ediyoruz. Geleneğimizi devam ettiriyoruz. Çoluk, çocuk, yaşlı, kadın, erkek bu camideyiz. Zamanında üç köyün camisi olarak inşa edilen camide civar köylülerle bir arada oluyoruz, bu da ayrı bir heyecan oluyor."

- Sakarya

Adapazarı ilçesinde soğuk havaya aldırış etmeyen vatandaşlar, Mevlit Kandili dolayısıyla camilere akın etti.

Tarihi Orhan Gazi Camisi'ni dolduran vatandaşlar, İstanbul Beşiktaş'ta terör saldırısında hayatını kaybeden şehit ve yaralılar ile tüm Müslümanlar için dua etti.

Cemaatin camiye sığmaması nedeniyle bazı vatandaşlar, soğuk havaya aldırış etmeden dışarıda namazlarını kıldı.

Namazın sonunda vatandaşlara Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Sakarya İl Başkanlığınca lokum dağıtıldı.

- Bartın

Bartın İl Müftülüğü tarafından kentteki camilerde düzenlenen programlarda Kuran-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu.

Merkez Şadırvan, Halil Bey, Arap, Orta, Yukarı, İmam Hatip, Esentepe ve Aşağı camilerini dolduran vatandaşlar, İstanbul'daki yaşanan terör saldırısında şehit düşenler için dua edildi.

Nevşehir

Nevşehir'de Mevlit Kandili dolayısıyla camileri dolduran vatandaşlar, dua edip namaz kıldı. 

Tüm camilerde, Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan kandil programında, İstanbul'da dün akşam düzenlenen terör saldırılarında şehit olan polisler ve vatandaşlar için dua edildi.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'da İmaret Camisinde Mevlit Kandili dualarla idrak edildi.

Müftülük tarafından düzenlenen programda İstanbul Beşiktaş'da dün akşam yaşanan terör saldırısında şehit olanlar için hatim ve dualar okundu.

Kayseri ve Niğde'de Mevlit Kandili nedeniyle program düzenlendi.

Kayseri

Kayseri'de Müslümanlar, Hazreti Muhammed'in doğum günü olan Mevlit Kandili için camileri doldurdu.

Tarihi Hunat, Camisi Kebir ve Hacı Kılıç camileri kent merkezi ve ilçelerden gelen vatandaşlar tarafından doldu.

Camileri dolduran vatandaşlar yatsı namazı öncesi okunan Mevlid-i Şerifi ve Kuran-ı Kerim’i dinledi.

Kadın ve çocukların da yoğun ilgi gösterdiği kandil programlarında Hunat Camisi'nde vaaz eden İl Müftüsü Şahin Güven, İstanbul'daki terör saldırısında şehit olan 30'u polis 38 kişi için de dua etti.

Hunat Camisi önünde ise namaz sonrası Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından cemaate yarım ton sıcak süt ikram edildi.

- Niğde

Mevlit Kandili dolayısıyla Asırlık Sungurbey camisini dolduran vatandaşlar, dua edip namaz kıldı.

Tüm camilerde Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan kandil programında, İstanbul'da dün akşam düzenlenen terör saldırılarında şehit olan polisler ve vatandaşlar için dua edildi.

Kandil programı için Sungurbey camisine gelen çocukların ise avludaki şadırvanda abdest aldığı görüldü.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Sungurbey Camisinde kandil programı sonrası sıcak süt ve kandil simidi dağıtıldı.

Mevlit Kandili dolayısıyla inanç turizminin önemli merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa'da vatandaşlar, camilere adeta akın etti.

Şanlıurfa

"Peygamberler şehri" olarak da adlandırılan Şanlıurfa'da, çevre illerden gelen çok sayıda kişi de kandil dolayısıyla Hazreti İbrahim'in doğduğu rivayet edilen makam ile Hazreti Eyüp'ün hastalığında çile çektiği rivayet edilen makamı ziyaret etti.

Akşam saatlerinde Balıklıgöl Yerleşkesi'ne gelenler camilerde namaz kıldı, Kur'an-ı Kerim okudu.

Yatsı namazının ardından Şanlıurfa Müftülüğünce Dergah Camisi'nde mevlit okutuldu.

İstanbul'da dün akşam düzenlenen terör saldırılarında şehit olan polisler ve vatandaşlar için kentteki camilerin tamamında hatim ve dualar okundu.

Ordu

Hazreti Muhammed'in (S.A.V) dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlit Kandili dolayısıyla Ordu, Trabzon, Rize ve Giresun'da vatandaşlar, camilere akın etti.

Mevlit Kandili dolayısıyla Ordu'lu vatandaşlar, akşam namazının ardından camilere akın etti.

Okunan Kuran'ı Kerim ve mevlitin ardından İstanbul'da düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden polis ve siviller için dua edildi.

Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il genelinde yaklaşık 2 bin camide şehitler için hatim ve duaların okunduğunu söyledi.

- Rize

Rize'de, vatandaşlar Mevlit Kandili dolayısıyla, yatsı namazının ardından Sahil Camisine akın etti.

Camilerin dolup taştığı kentte, dışarıda kalan vatandaşlar yanlarında getirdikleri seccade ve hasırlar üzerinde dua etti.

İl Müftü Vekili Ali Çakmak'ın vaazının ardından mevlit okunup İstanbul'da düzenlenen terör saldırısında şehit olan polis ve vatandaşlar için dua edildi.

- Trabzon

Trabzon'da, akşam namazından sonra vatandaşlar kandil dolayısıyla camileri doldurdu.

Meydandaki tarihi İskender Paşa Camisine akın eden vatandaşlar, okunan mevlidin ardından dua etti.

Terör saldırılarının kınandığı duada eller İstanbul'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler ve tüm şehitler için semaya açıldı.

- Giresun

Giresun'da, Mevlit Kandili dolayısıyla akşam namazının ardından camilerde program düzenlendi.

Çınarlar Camisinde gerçekleşen programa Giresun Valisi Hasan Karahan ve Giresun Emniyet Müdürü Uğur Öztürk de katıldı.

Okunan Kuran'ı Kerim ve mevlitin ardından, dün akşam İstanbul'da yaşanan saldırıda şehit olan polis ve vatandaşlar için dua edildi.

Muğla'da şehit polisler için mevlit okutup lokma döktüler

Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli, İstanbul Beşiktaş'taki terör saldırısında şehit olan meslektaşları için mevlit okutup lokma döktürdü. 

Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camisi'nde Mevlit Kandili programıyla birleştirilen organizasyonda, terör saldırısında yaralananların acil şifa bulması için de dua edildi. 

Programa, Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü personelinin yanı sıra AK Parti İlçe Başkanı Macit Gündoğdu, MHP İlçe Başkanı Cengizhan Sancar ve çok sayıda kişi katıldı.

Bodrum ilçe Emniyet Müdürlüğü personelince gerçekleştirildiği belirtilen organizasyonda, cami önünde kurulan tezgahta lokma döktürüldü.

Cami çıkışında vatandaşlara lokma dağıtan Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş, "Dün yaşanan haince saldırıda şehit olan aziz şehitlerimiz adına mevlit okuttuk. Allah, onlara rahmet eylesin. Hepsinin mekanı cennet olsun. Acımız büyük lakin, biz devlet ve millet olarak her daim ayakta olduk. Yapılan bu hain saldırı onların yanına kalmayacaktır. Allah, bu milletin yar ve yardımcısı olsun." dedi.

Candaş, Türk milletinin ve devletinin her daim var olacağını vurguladı.

Siirt, Batman, Elazığ ve Mardin'de Mevlit Kandili dolayısıyla camileri dolduran vatandaşlar, dua edip namaz kıldı.

Siirt

Siirt'te vatandaşlar, kandil dolayısıyla Ulu, Çarşı ve Ensar camileri olmak üzere kentteki birçok camiye akın etti.

Çarşı Camii'nde düzenlenen programda, Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu.

Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas, vaazında, İstanbul'daki terör saldırısında şehit düşenler için dua ederek şehitlere rahmet, yakınlarına ise başsağlığı diledi.

Vatandaşlardan Fatih Artar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul’daki terör saldırısını kınadıklarını söyledi. Saldırının Türkiye'ye yapıldığını belirten Artar, şöyle konuştu:

"Yapılan saldırıyı Cumhurbaşkanımızın dediği gibi tek millet, tek bayrak, tek vatan aşkıyla Türk'üyle, Kürt'üyle, Arap'ıyla, Laz'ıyla ve Çerkez'iyle her kesimden kınıyoruz. Bu hainlerin bulunmasını Siirt halkı olarak talep ediyoruz. Türkiye bir bütündür, parçalanamaz. Buna asla kimsenin yüreği ve bileği yetmeyecek."

Bekir Atalan da saldırıyı kınadı.

Mehmet Aşkara ise teröre tepki göstererek, "Allah bu saldırıyı yapanları kahretsin. Biz bugün Siirt halkı olarak Mevlit Kandilini idrak ettik ve saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa diledik. Bunlar Amerika’nın sözü altında çalışıyorlar, onların söylediğini yapıyorlar." dedi.

- Türk Kızılayı'ndan görev başındaki polislere tatlı ikramı

Öte yandan Türk Kızılayı Siirt Şubesince, terörle mücadele dolayısıyla kentin giriş ve çıkışlarında bulunan kontrol noktalarındaki polislere tatlı ikram edildi.

Türk Kızılayı Siirt Şube Başkanı Yener Tanık, yaptığı açıklamada, her türlü terör saldırısını kınadığını belirterek, "Bu manada bugün güvenlik güçlerimizin yanında olma adına, emniyet mensuplarımızın bulunduğu noktaları geziyoruz. Bugün Peygamber Efendimizin doğum günü olması nedeniyle yapmış olduğumuz lokma tatlısı ikramını noktalarda bulunan emniyet mensubu kardeşlerimize getirerek kendilerine ikram ettik. Onlara sahip çıkma adına buradayız. Allah onları muhafaza etsin, onları kazadan ve beladan korusun. Evlerimizde rahat uyuyabiliyorsak onların sayesindedir. Allah bizlere bu acıyı tekrardan yaşatmasın." diye konuştu.

- Batman

Batman'da merkez ve ilçelerdeki tüm camilerde İstanbul'daki terör saldırısında şehit olanlar için Kur'an-ı Kerim ile Türkçe, Kürtçe ve Arapça Mevlit okundu, dualar edildi.

Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, Şevket Başak Camisinde düzenlenen programın ardından yaptığı açıklamada, bu yıl ki kandil programında üzücü bir terör saldırısıyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Yaşanan terör saldırısının lanetlediğini belirten Erhan, şöyle konuştu:

"Hiç şüphesiz dünya mazlumlarının umudu olan memleketimize dışarıdan ve içeriden hainlerin işbirliği içerisinde yapmış oldukları bu menfur olay, hiçbir zaman bizi birbirimizden ayıramayacaktır. Biz öğretilerimizi Kur'an-ı Kerim ve Peygamberimizin sünnetinden alıyoruz. Hazreti Muhammed gelmiş olduğu Mekke toplumunu karanlıklardan aydınlıklara çıkarabilmek için gece gündüz çalışmış, çabalamış, gayret sarf etmiştir. Bizler de bugün bizim toplumumuzu bir yapabilmek, iri ve güçlü yapabilmek, kenetlenebilir hale getirebilmek için elimizden gelen gayret ve çabayı sarf edeceğiz. Bilinsin ki düşmanlar bizi asla birbirimize düşüremeyecek."

- Elazığ

Elazığ'da Mevlit Kandili dolayısıyla çok sayıda vatandaş camilere akın ederek, namaz kıldı, dua etti, Kur'an-ı Kerim okudu.

Bazı camilerde vatandaşlara Elazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce lokum ve süt dağıtıldı.

Gıda Tarım İl Müdürü Turan Karahan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Peygamber Efendimizin doğum günü dolayısıyla bu günü anlamlandırmak adına süt ve lokum dağıtık." dedi. İstanbul'daki terör saldırısına tepki gösteren Karahan, "Bir terör saldırısı ile karşı karşıya kaldık ve 38 tane insanımız şehit edildi. Öncelikle bu terörün nereden kimden nasıl gelirse gelsin, lanetlediğimizi bu mübarek gecede ifade ediyoruz. Bu mübarek gecelerin hayrına Rabbim terörün kökünü kazısın." diye konuştu.

- Mardin

Merkez Artuklu ilçesi Fuat Yağcı Camisi'nde düzenlenen programda, İstanbul'daki terör saldırısında şehit olan polis ve vatandaşlar, PKK'lı teröristlerce şehit edilen Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk ile 15 Temmuz şehitleri için dua edildi.

İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, gazetecilere yaptığı açıklamada, terör saldırısını kınadı.

Saldırıda hayatını kaybedenler için hatim kampanyası başlattıklarını belirten Coşkun, "Hafızlar 71 hatmi şerif indirdi. Derik şehidimiz Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk, 15 Temmuz şehitlerimizin ruhlarına ve tüm şehitlerimizin ruhlarına dua edeceğiz. Bugün birlik, tek vücut olma günü." dedi.

Programın ardından KHK gereği görevlendirme yapılan Mardin Büyükşehir Belediyesince hazırlanan çeşitli ikramlar vatandaşlara dağıtıldı.

Öte yandan, Nusaybin Zeynel Abidin Camisi'nde düzenlenen programda ilçe müftüsü İrfan Açık, Kur’an-ı Kerim okudu.

Şehitler için dua edilen programda, KHK gereği görevlendirme yapılan Nusaybin Belediyesince vatandaşlara kandil simidi dağıtıldı.

Diyarbakır

Diyarbakır'da Mevlit Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

Merkez Kayapınar ilçesindeki Cebeli Nur Camisini dolduran vatandaşlar, kılınan yatsı namazının ardından okunan Kur'an-ı Kerim ve Mevlidi Şerif'i dinleyerek, dua etti.

İl Müftüsü Burhan İşleyen'in vaaz verdiği programda, İstanbul'daki terör saldırısında şehit düşenler için dua edildi, ülkenin huzuru için eller semaya kaldırıldı.

- "Şehitlerimizin ruhuna bağışlanmak üzere dualar ediliyor"

İl Müftüsü İşleyen, gazetecilere yaptığı açıklamada, son aylardaki elim hadiselerden birini yaşadıklarını ve bunun sonuncusu olması için Mevlit Kandili dolayısıyla dua ettiklerini söyledi.

Kentteki tüm camilerde İstanbul'daki terör saldırısında şehit olanlar için hatimlerin okunmaya başlandığını belirten İşleyen, şöyle konuştu:

"Şehitlerimizin ruhuna bağışlanmak üzere dualar ediliyor. Bu dualarda hem şehitlerimize rahmet dileyeceğiz, hem de patlamada yaralanan ve bir kısmı yoğun bakımda olan kardeşlerimize Cenab-ı Allah'tan şifa diliyoruz. Bir daha yeni benzer ve beter hadiseler yaşamamak için Cenab-ı Hakk'a iltica edeceğiz."

- "İçimiz kan ağlıyor"

Vatandaşlardan Fikret Uçar, yaptığı açıklamada, bu akşam hem İstanbul'daki terör saldırısında şehit düşenler için hem de daha önceki şehitler için dua ettiklerini ifade etti.

Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yaralılara da acil şifalar dileyen Uçar, "İçimiz kan ağlıyor. Gerçekten insan olarak bunu içimizde yaşamamız gerekiyor ki bütün olaylara birlikte kardeş olarak karşı gelmemiz gerekiyor ki bu terörist davalar bitsin." ifadesini kullandı.

Terörün her türlüsünü lanetledikleri aktaran Uçar, şöyle konuştu:

"Biz Müslümanız, Hazreti Muhammed'in ümmetiyiz. Muhammed'in ümmetinde de barış, sevgi ve kardeşlik vardır. Teröristlik, terör davası ve ayrımcılık yoktur. Öncesi ve sonrası için bütün terör olaylarını lanetliyoruz."

- "Allah bir daha bu tür terör hadiseleri yaşatmasın"

Faysal Yaşa da Müslüman coğrafyasındaki olayların kendilerini çok üzdüğünü dile getirdi.

Bu gecenin hatırına Allah'tan barış ve huzur gelmesini dilediklerini söyleyen Yaşa, İstanbul'daki terör saldırısına değinerek, "Saldırıda, 38 insanımız şehit oldu, çok üzgünüz. Bütün ailelere ateş düştü. Çocukları olanlar, nişanlı olanlar, bekar olanlar var. Allah bir daha bu tür terör hadiselerini yaşatmasın." şeklinde konuştu.

Programda, cami cemaatine lokum, kek ve meyve suyu dağıtıldı.

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ