Ali Rıza Bayzan tüm yazıları

Eğitimci Yazar

Terör karşısında ne yapabilirsin?

Terör karşısında ne yapabilirim diye düşünüyorsun.

Öyle sağa sola suçlu suçsuz ayrı yapmadan eyleme kalkmanın yararı yok, terör örgütü zaten bunu istiyor.

Moral ve motivasyonunu bozmanın da bir anlamı yok, terör örgütünün amacı zaten bu.

Sanal alemde öfke patlaması yaşayarak ya da siber kahramanlık taslayarak enerjini telef etmenin, kendini avutmanın da bir yararı yok.

Nesin sen?

* Öğrenci misin?
* İşçi misin?
* İşadamı mısın?
* Doktor musun?
* Avukat mısın?
* Psikolog musun?
* Anne misin?

Her ne olursan ol:

Şimdi burada yapabileceğinin en iyisini yapma çabası içinde olmalısın. Kendini geliştirme çabası içinde olmalısın, okumalısın, düşünmelisin, yaşamının öznesi olmalısın.

Eğer böyle bir çaba içerisinde değilsen teröre karşı yapabileceğini yapmıyorsun demektir. Alışkanlıklarına karşı, tembelliklerine karşı savaş veremiyorsan teröre karşı da savaş veremezsin.

"Ben yapabileceğimin en iyisini yapmadıkça terör belasının üstesinden gelemeyiz." diye düşüneceksin. Yoksa bu millet Anadolu'yu kan gölüne çeviren Doğu'dan gelen Moğol istilalarının, Batı'dan gelen Haçlı seferlerini bertaraf etti de terör belasının mı üstesinden gelemeyecek! Elbet gelecek!

Sen kendine bak, alışkanlıklarının tembelliklerinin mahkumu musun yoksa kendini geliştirme çabasında olan bir insaniyet kahramanı mısın?

Görsel: Yılmaz Eneş Gülbaba üstadın ebrusu bir noktadan başlayan bir büyük patlamayı temsil ediyor ediyor adeta. Evren küçücük bir noktanın patlamasından oluşmuş (Big Bang), insan da kendini geliştirerek bir büyük insana dönüşmelidir.

Ali Rıza Bayzan - Mistikalem.com

bayzan@gmail.com

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ