Ferda Ercan Uyulan tüm yazıları

Okültizm Uzmanı

Temmuz ayının mistik taşı: Yakut

TEMMUZ AYININ MİSTİK TAŞI YAKUT -RUBY-

"Toprak Ana'nın kalbindeki kan damlası" tanımlaması ile efsaneleşen Yakut, kırmızı rengi ile öne çıkan önemli bir taştır. Eski Doğu efsanelere göre, içten parlayıp aydınlanan bu taş, bir lamba taşıdır. Çin'li bir İmparator, gün kadar parlak ve büyük bir yakutu odasını ışıklandırmak için kullanırmış. Brahmanlar da, tanrıların evlerinde büyük zümrüt ve yakut kullanıldığına inanırlardı.

Ortaçağ'da, yakut, kötü düşüncelere ve anlaşmazlıklara karşı koruyucu görülürdü. Kırmızı taşların diğer türleri ile birlikte, kan tedavisinde kullanılırdı. Eğer yakutun rengi koyulaşırsa, bu durum, takan kişiye gelebilecek talihsizliklerle, hastalıklar için bir uyarı niteliği taşırdı. VIII. Kral Henry’nin ilk eşi, taktığı yakutun renginde koyulaşma görerek, onun düşeceğini tahmin ettiğini söylemişti. Tabi Ortaçağ'da bir kehanet taşı olarak bilinmesinin de bunda etkin olduğu düşünülebilir.

Yakutların bazıları ipeksi bir parlaklık gösterirler. Bu olgu, çok ince rutil kristallerin şeritlerinden kaynaklanır, buna sahip olan yakut, cabochon biçiminde işlenildiğinde, altı ışınlı bir yıldız olur. Bu müthiş etki, Asterizm olarak adlandırılır.

Sevgi ve canlılıkla, tutku ve güç ile ilişkilendirilen, kırmızı rengin en güzel tonlarını yansıtmakla görevli bu taş, sıcak rengi ile, taşlar arasındaki büyüleyici ve yönetici ödevini üstlenir. Yakutun güç verdiğine olan inanç, kama ve kılıçların süslemelerinde kullanılmasına yol açmıştır.

Yakut'un Tedavi Özellikleri.

Yakut Güneş ile ilişkilidir, öz güven verir, Aslan burcuna uyumludur, bedende, Güneş Sinir Ağı üzerinde etkinleşerek, zihinsel ve fiziksel sağlığı korumakta, hafıza zayıflığında, karaciğer sorunlarında, kansızlıkta kullanılması uygun bulunur. Toz halinde belli miktarlarda içilmesi gibi uygulamalar 13. yy. da yaygındı. 15. 16. yüzyıllarda, yakut, zehirlere karşı ve cilt üzerine masaj yapmakta kullanılır, böylece gençlik ve canlılığı geri yükleyebildiğine inanılırdı.

Enerjiyi, cesareti artırmakta, kalp çakrasını dengelemekte bir detoks gibi görülmüş olan yakutun, böbrekler ve dalak üzerindeki iyileştirici etkisinin yanında, rüyaların netliğini daha fazla görselleştirme gücü bulunduğuna da inanılmaktadır. Takan kişinin, uzlaştırma gücüne sahip olmasını sağladığı düşünülür.

Bir Ruby taşıyan herhangi bir takı, 15. ve 40. evlilik yıldönümlerinde verilecek mücevher olarak belirlenmiştir. Ancak takının, ten ile teması gerekir ve bu da, enerjisinin düzenleyici gücünü arttırır. Güçlü enerji frekansının, tek başına bir kutuda duran yakutta daha fazla etkimesi doğaldır.

Ünlü Yakutlar..

Nadir bulunduğu için, ünlü büyük yakutların sayısı çok değil. 13. yüzyıl kitaplarında, Marco Polo’nun gördüğü muhteşem taşın, dokuz cm. uzunluğunda ve onüç cm. genişliğinde Seylan Kralının hazinesindeki yakut olduğu bildirilir.

1851 yılında Kraliçe Victoria’nın taktığı yakut, ünlü Timur yakutu, Black Prince yakutu ve Büyük Katerina yakutu kırmızı spinel’dir.

Britanya müzesindeki 3.450 karat yakut kristali ile, 167 karatlık Edward yakutu ünlülerden.

Washington, Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, dünyanın en büyük yakut taşlarına ev sahipliği yapıyor. Pırlantalı bir platin yüzüğün ortasında bulunan 1930’ların Burma yakutu; 23.1 karat (4.6 g), Peter Buck adlı işadamı ve hayırsever tarafından bağışlanmış. Eşi Carmen Lucia’nın yüzüğü, istisnai bir şeffaflık ile birlikte, koyu kırmızı renkte.

Diğeri ise, büyük yıldız yakutu ‘’Rosser Reves’’, 138.70 karat.

2007 yılında Londra Garrard & Co kuyumculuk, web sitesinde, kalp şeklinde ve 40.63 karat bir başka yakutu satışa sunmuştu.

Hixon yakut kristali, dünyanın en mükemmel büyük yakut kristali ve 196,10 karatlık, bu Kristal, 1978 yılında Los Angeles Doğa Tarihi müzesine bağışlandı.

Liberty Bell Ruby ise, dünyanın en büyük yakutu iken, 2011 yılındaki bir soygunda çalınmıştı.

Yakutların Çıkarıldığı ve Bulunduğu Yerler.

Tayland, Afganistan, Hindistan, Pakistan, Seylan, Hindistan, Madagaskar, Vietnam, Nepal, Kamboçya ve Tanzanya’da sık çıkarılan Yakut , alüminyum oksit ve kromdan oluşur. Dünyanın önemli yakut yatakları ise Myanmar/Burma ve Laos’ta, en büyük yakut yataklarının Grönland buzları altında olduğu biliniyor. Kuzey Carolina, Kenya ve Makedonya’da sık olmamakla birlikte yakut taşları çıkarılmaktadır.

Ferda Ercan Uyulan -  Okültizmveenerji Kitap.

www.facebook.com/okultizmveenerji

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ