Ali Rıza Bayzan tüm yazıları

Eğitimci Yazar

Sufi Yolu'nda Astral Seyahat

SÛFİ YOLU'NDA ASTRAL SEYAHAT VAR MI?

Bazı arkadaşlar Sufi Yolu'nda "Astral Seyahat"ın olup olmadığını soruyor. Sufi ile Terapist adlı kitabımızda buna bir başlık ayırmıştık.

Kitaptan özetleyelim:  "Tipik bir beden dışı deneyimi genellikle kendiliğinden oluşur ve daha çok uyku, meditasyon, anestezi, hastalık veya travmatik acılar sırasında ortaya çıkar. Genellikle, kendisini bedeninin üzerinde havada yüzer durumda bulur, diğer mekânlara gidebileceğinin ya da uçabileceğinin farkına varır.

Sûfî gelenekte beden dışı deneyiminin çokça örneği yer alır. Sûfî Pir Necmüddin Kübra kendi deneyimini şöyle anlatıyor: “Birgün halvette iken gaybet hâline girdim. Sonra yükseltildim, doğan bir güneşin önüne kadar getirildim.

Onun şiddetli ve büyük kuvvetine göğüs gerdikten sonra güneşe sokuldum. Sonra bunu şeyhim Ammar Yasir’e (ö. 1186) sordum. ‘Allah’a hamdolsun’ dedi. ‘Ben de bu gece ikimiz birlikte Mekke’ye gittiğimizi gördüm. Güneş göğün tam ortasında olduğu bir sırada Mekke’de Harem-i Şerif ’te bana şöyle dedin:
-Ey Şeyh, ben kimim? Beni tanıyor musun?
-Sen kimsin, dedim. Bunun üzerine sen:
-Ben gökteki şu güneşim diye karşılık verdin.’

Kudsî ruh latîftîr, semavîdir. Himmet kuvveti ile dolup taştığı zaman, semaya bitişir ve sema onda garkolur.”

Ayrıntılı bilgi için bkz., Ali Rıza Bayzan, Sufi ile Terapist, 2015, 8. baskı, Etkileşim Yayınları, s. 230-1

Foto: Ertan Seyban

Kitabın temin edilebileceği kitapçılar: 
D&R kitapçıları şu linkte www.dr.com.tr
İnkılap kitapçıları şu linkte www.inkilap.com 
Rezmi kitapçıları şu linkte www.remzi.com.tr

‪#‎alirızabayzan‬ ‪#‎sufiileterapist‬ ‪#‎tasavvuf‬ ‪#‎ruhsağlığı‬ ‪#‎psikoterapi‬‪#‎transpersonal‬ ‪#‎sufi‬ ‪#‎terapist‬ ‪#‎astralseyahat‬ ‪#‎parapsikoloji‬‪#‎transpersonalpsikoloji‬

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ