Ferda Ercan Uyulan tüm yazıları

Okültizm Uzmanı

Sri Yantra

İç içe geçmiş üçgenler, evrendeki Yin ve Yang enerjisinin dengesini, mükemmel yaradılışın şifresini açar. Shri Yantra, tüm yaratılışın sembolik, temsili bir ifadesi haline gelerek, Yantraların anası sayılır. 43 küçük üçgen oluşturacak şekilde kurulur ve onaltı yapraklı bir lotus ile, dört kapılı bir tapınağa benzeyen alanla oluşur.

İnsanın manevi yolculuğu Shri Yantra üzerinde eşleştirilir, varacağı Birlik'te, ilhamını, derin felsefi anlayışını ve kendi sembollerini içselleştirebileceği bir rezonans aracı sayılır.

Bu form, yapıcı titreşimler yayan manyetik bir tılsım olarak görülür, yıkıcı güçleri uzaklaştırdığına inanılır. İç içe 9 üçgenin yansıması, vedalarda, ruhani boyutlar içinden evrene yayılan Shri Lalita veya Tripura Sundari gibi 9 büyük meleksel enerjinin üst katmanını sembolize eder.

Güzellik, şans,iyilik,sevgi ve bereketi besler, büyük bir yaşam gücü iletir. Koruyucu ve şans çağırıcı olarak da kullanılır.

OM sesini sembolize eden Shri Yantra adlı mandala, sesin maddeye şekil vermesi ile de ilgili biçimin ifadesidir. Bu çok eski ve güçlü Yantra'nın; Yaratıcı gücün enerjisini, yaratılışın ilksel sesini yansıttığına inanılır. OM mantrasının gözle görülebilen imajı olarak tanımlanmaktadır.

Tefekkür, yoğunlaşma ve meditasyon için kullanılan kutsal geometri örneklerinden biri olan ve Shri Chakra adı ile bilinen Shri Yantra, mükemmel bir denge ve uyum halinin gizemli güzellik ifadesi olarak tanımlanır. Üçgenler, Eril İlkelerle Dişil Prensipleri birarada temsil etmektedirler.

Çevresindeki dört kapı, maddi dünyayı gösterir. Shri Yantra Mandala'da, lotus çiçeği taç yaprakları önemli bir rol oynarken, çakraların gelişme sembolleri olurlar.

Mandalalar, genellikle birçok Doğu tapınağının tasarımında kullanılan en önemli mimari sembollerdendir.

Egonun ötesine, Hakiki Kendiliğimiz ile iletişime geçmenin önemini ifade ettiğine inanılan mandalalar, kalp ve ruhun iyileşmesini, saf sevgi akışını, şifa enerjileri için kurulan bağlantıları derinleştirmekte de kullanılmaktadırlar.

Shri Yantra'nın dokuz katmanında çeşitli güçler gizlenir:

1-Trailokya Mohan
2- Sarva Aasa Paripurak (on altı yapraklı lotus)
3- Sarva Sankshobahan (sekiz yapraklı lotus)
4- Sarva Saubhagyadayak (ondört küçük üçgen)
5- Sara Arthasadhak ( on küçük üçgen)
6- Sarva Rakshakar (on küçük üçgen)
7- Sarva Rogahar (sekiz küçük üçgen)
8- Sarva Siddhiprada (bir küçük üçgen)
9- Sarva Anandamay (bir nokta/ Ether)

Shri Yantra, böylece adanmışlık nesnesidir.

Ferda Ercan Uyulan -  Okültizmveenerji Kitap.

www.facebook.com/okultizmveenerji

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ