Ferda Ercan Uyulan tüm yazıları

Okültizm Uzmanı

Silikon çağında örümcekler

Mitolojide, sembolizmde, efsanelerde sıklıkla yer alan ve popüler kültürün çeşitli filmlerinde korku odağı olan örümcekler, şimdilerde, yararları ve silikon çağının olağanüstü malzemelerinden olması beklenilen ipek iplikleri ile öne çıkıyorlar.
Bu ipek, bir tür biyopolimer, çelikten daha sağlam bir iplik ve özel implantların hammaddesi halinde üretilecek.

Örümcek İpeği ve Sağlam Kemikler.

İnsan dokularının yıpranan doğasına destek olacak örümcek ipeği, hasar gören omuz ve dizlere şifa verecek, ayrıca kemik aşılarında kullanılacak. Az kırılgan kemikler, kuvvetlenmiş tendon ve bağ dokular için örümcek ipeği implantları 15 yıl sonra insan bedenine destek olmaya aday. Şimdilik, tendon ve eklem operasyonlarında ameliyat ipliği olarak kullanılabiliyor.

Milimetrenin binde birinden az çaptaki ipek iplikler, uzunluklarının altı katı esneyebilir, çok hafiftirler. Dünya etrafına sarabileceğimiz bir örümcek ipeği yumağının ağırlığı sadece 350 gramdır. Helezonik amino asitli keratin bir tür proteindir, Örümceğin yediklerinin amino asit sentezi ile ortaya çıkar. Bir çıkrık sistemi ile büzülmüş ve iki yönlü çalışarak, muazzam esnekliğin sırrını saklamışlardır.

Yapışkan sıvı ve iplik eğiren örümceğin ayak tarakları, apayrı özellikler gizler, ağlarını yiyerek, yeniden ağ sıvısı üretebilirler. Science News’e göre, balık ağı boyutlarında bir örümcek ağı, bir yolcu uçağını yakalayabilirmiş. Wyoming Üniversitesi’nde örümcek ipliklerinden üretilmiş endüstriyel ağın, bir uçağı uçuş esnasında tutacak kadar güçlü olacağı düşünülmüştü. Bunu sağlamak için, gen değişikliğine gidilmeden, Madagaskarlı bir tür (golden orb) örümceğinin ipeği ile, elastik  ve müthiş güçlü bir kumaş için malzeme toplanmaya başlanmıştı.  400.000 dişi örümcekten alınan toplam ipek miktarı 28 gramdı. Kumaşın ağırlığı 1,2 kilogram olarak belirlenmişti, tabi yıllarca ipek biriktirmek gerekti,  çünkü bu örümcekler, yağmurlu zamanlarda ağ üretiyorlardı, Ekim ile Haziran arasında sağılan her örümcek ise, bir hafta içinde yeniden ağ üretebilecek duruma geliyordu.

Örümcek Geni Aşılanması.

Keçilere aşılanan gen sayesinde, sütlerinden dünyanın en güçlü ameliyat ipliği elde edilmiştir. Bu ipeğin evrimsel genetiği; yapıştırıcı, çelikten sağlam, fiber malzemelerden güçlü ve kurşun geçirmezlik. Ne var ki, büyük ölçülerde ipek üretmek olanaksız. Yapay ipek bezesi yapılamadığı gibi, proteini başka böceklerde üretememişler. Gelecekte bitkilerden pamuk toplar gibi ipek toplanması mümkün olursa; dünyadaki en sağlam biyolojik madde elde edilebilir. Bu ipek, çelikten 5 kat dayanıklı. İpek proteini içeren genler aşılanarak, keçi sütünden örümcek ipeği üretimi yapılması deneniyor.


1 litre sütten 12 gram ipek elde edilmiş olması, beklenilen aşama için yetersiz. Sırrı çözülemeye çalışılan Biyopolimer; Örümcek İpeği, tıpta, yapay tendon ve bağ üretimi, biyobozunumlu ameliyat ipliği üretiminde, endüstride; dayanıklı tekstil, kurşun geçirmez zırh, paraşüt ipi, optik ve elektro-mekanik kablo üretiminde kullanılması planlanan bir ürün.

Yaraları iyileştiren, kanı pıhtılaştıran özellikleri ile öne çıksa da, yapılan hesaplara göre 1 Kg. İpek İçin 1,3 milyon örümceğin üretimi gerekiyormuş.
DNA teknolojisini kullanarak örümcek ipeği üretme çalışmalarının yanısıra, bu ipek proteinlerinin aminoasit dizilimleri çözülmüş, ancak ipek sıvıdır ve hava ile buluşunca katılaştığı için, bu süreç hala başarıya ulaşmamıştır.

Örümcek ipeği üreten genleri bakterilere aktararak üretme deneyleri yapılırken, Max Planck Enstitüsü araştırmacıları, örümcek ipeğine titanyum ekleyerek, onu  8 kat daha dayanıklı hale getirmişler.

Bilimin üretmeye çalıştığı bu inanılmaz örümcek ipeği, yaklaşık 420 milyon yıldan beri  dünyamızdadır. Yaradan'ın İlahi düzeninde;  her türden modern kumaş üretim makinesinden önde bir teknik kullanabilen, bir anda 7 ayrı çeşit özelliğe sahip, 7 ayrı ipek üretebilen Örümcek türleri var edilmiştir. Kurulu ağında ise, muazam bir altın oran ve logaritma gözlemlenir.

Kültürlerde Örümcek Etkisi.

Evdeki örümcek uğurlu kabul edilir, öldürenin şanssızlık ve güç kaybı yaşanacağına inanılır. Örümcek ağı evde bırakılırsa unutkanlık yapacağı varsayılır.

Batı Afrika mitolojisinin yaratılış tanrısı Ananasi, Kuzey Amerika kültürlerinde Lakota adını alır.

Tsuchigumo; Japonya’da inanılan efsanevi ve mağaralarda yaşayarak, kadın haline dönüşen örümceklerdir. Bir samuray veya kral ile evlenmeye çalışırlar. Örümcek Prenses’in cisimlenmesine dair resimler Japon efsanelerinde yer alır.

Avustralya yerlilerinde klan totemi örümcek, Antik Mısır’da tanrıça Neith ve mumyalama  ile ilişkilenir.

Amerikan Kızılderilileri için yaşamda kalabilme sembolüdür.

Vedik felsefede;  yanılsamanın, nihai gerçekliğin gizlenişinin tasviri olarak, Vedik tanrı İndra’nın ağı ile özdeşleşir.

Teotihuacan Spider Woman- Tanrıça, Meksika’da 1942’de bulunan bir dizi duvar resmindeki örümceklerle bezeli  bereket tanrıçasıdır. Toltec kültüründe tanrıça, Tepantitla dünya ağacı ile sarılıdır. Örümcekler kollarına, giysisine asılmıştır.

Müslümanlar için örümceğin önemi, Hz. Muhammed (S.A.V) ve ilk Müslümanlardan Ebubekir’i mağarada düşmanının gözünden saklayan büyük ağı örmesinde yatar.

Ad ve Semud kavminden Talud (Kral Saul) da, peygamber Davud’u kıskanır, öldürmek için peşine düşer. Zebur’un verildiği Nebi olan  Davud, bir mağarada gizlenirken, bir örümcek,  mağaranın ağzına ağ örer, böylece Saul ve adamları mağarayı aramazlar.

Örümcek, sanatların, işlemelerin, örgü ve nakışların koruyucusudur. Lydialı Arakne, harika el işleri yaparmış. Periler ona,  bu işleri Athena’dan öğrenip öğrenmediğini sorduklarında, tanrıçayı çoktan aşmış olduğunu söyleyemiş, Arakne’nin kendisinden güzel işleme yaptığını gören Athena, onu örümceğe döndürmüş. Araknofobi ise, bilindiği gibi, örümcek korkusunun panik atak haline dönüşmesi.
Madagaskar’da,  zehirli kara örümceklerinin ipeğinden kumaşlar dokunmaktadır. 1.2 milyon örümceğin emeği  ile, 4 metrelik bir kumaştan yapılan bir elbise ise Londra’da sergilenmişti.
Eski Çin’de Kucong kabilesi, sıcak tutan yumuşak örümcek ipeği ile dokudukları gömlekleri giyerlermiş.
En çok örümcek yenilen ülkelerden Kamboçya’da zehirsiz dev Tarantula’lar kızartılarak yenilir. 49 yıl yaşayan Tarantula kayıtlanmıştır.
Örümcekleri sevdiren karakter Örümcek adam-Spider Man,  Peter Benjamin Parker’ın gizli kimliğidir, Marvel Comics’in süper kahramanı, 1962’den beri popüler ve suçla savaşan sorumlu bir kimlik.

Diğer Özellikler.
 
Örümcekler oldukça sabırlıdır, çoğunun zehirleri insanı etkilemez, evlerde görülen minik örümcekler  bazen sizi kandırmak isterler, yakalanacağını anlayıp köşeye kıstırılmışsa  veya bir süre onunla oynarsanız korkarlar,  işte o  zaman hemen katalepsi olurlar ve kaskatı kalıp, çok iyi ölü taklidi yaparlar, bunu gören korkudan öldüklerini sanır. Onları bulunca büyük ihtimalle öldürmeyi  istemezsiniz ve dışarı atmak için aldığınızda çok yükseğe zıplayabilirler, bu arada ağ bırakır ve yere inmeye çalışırlar, siz de onu bu güzel  ipek  ipliğin ucundan tutarak dışarı bırakabilirsiniz.
Bazı örümcekler, diken ve ağaç kabuklarından manken örümcekler yaparak düşmanlarını kandırmaya çalışırlar. Daha doğar doğmaz, minicik olsalar da, hemen ağlarını örüp, kimseler bir şey öğretmeden avlanmaya başlarlar.
Örümceklerin çoğunun dişleri çok küçüktür, zehri toksik değildir. Karadul ve keşiş örümceği ile, sarı siyah çizgili türlerin zehirleri insan için tehlikelidir.
43.244 türe sahiptirler, 6 veya 8 gözlü olurlar. Örümcek, karnının arka tarafında, üç ila yedi çift kadar kimyasal özellikli ağ organı saklar, her birinde, 100 kadar ince kanalcıklar, sızan iplikçikleri tek ipliğe dönüştürür. Ağ yapmak isteyip de buraya bacağını bastırdığında ağ maddesi akacaktır. Düşerken, bir yere taktığı ağ telini uzatabilir, teli bir yere bağlayarak kendisini rüzgara terk ettiğinde, uzun mesafelere uçar.  Karada 5 km. denizde ise yüzlerce km. savrulabilirler. 

Ferda Ercan Uyulan - Mistikalem.com
www.facebook.com/okultizmveenerji

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ