Ferda Ercan Uyulan tüm yazıları

Okültizm Uzmanı

Sfenks'in bilmecesi ve Gizli Öğretiler

SPHINX & OEDIPUS.

Sfenks, Teb'e giden yolu kesip, her geçene bir bilmece sormakta, bilemeyenleri ise öldürmektedir. Kanatlı, aslan vücutlu, kadın göğüs ve başlı Sfenks'in bilmecesini çözen kişi Oedipus olmuştur. 

Efsanevi Sfenks, yoldan geçen herkese “Sabahları dört ayak, öğlenleri iki ayak ve akşamları üç ayakla yürüyen yaratık hangisidir?” sorusunu sorarmış. Oedipus, cevabın İnsan olduğunu söylemiş. O, bebekken emekleyerek dört ayaklı, gençlikte iki ayaklı ve yaşlılıkta bir bastonun yardımıyla yürüdüğü için üç ayaklı düşünülmüştü. Bilmecenin cevabı bilindiğinde, Sfenks, yol kenarındaki uçurumdan aşağı atlayarak kendini öldürmüş.

Bulmacanın diğer yanıtı, Pisagorcu sayılar teoremine uygundur. 
4, 2 ve 3 sayılarının toplamı olan 9; insanın ve alt alemlerin sayısıdır. 
4'le cahil insan emekler, 2 ile eğitimlidir ayakta durur, 3' le de ruhani insandır, çünkü bilgelik asasına yaslanır ve Bilgenin Asası ile 3 ayaklı oluşu bunun için özeldir. 

Bulmacasının ardında yatan şey; Sfenks ile, Gizli Öğretilerin bedenlenmesidir aslında. Sfeks, bilmecesini çözemeyenleri öldürüyordu. Oysa bunu çözmek, Sonsuzluğa ve Hakikate ulaşmanın yolunu açmış olacaktı.

Sfenksin incelenmesi oldukça felsefi bir yönten gerektirir, kısaca, yatay olan aslan ve dikey olan insan başı ve göğsü ile 2 ayrı kısımla incelenebilir. Bilinç, üst kısımda, ise
hakimiyete adaydır. Oedipus, “Eşiğin sakini” olur, bilgeliğin kurtarıcı ruhunu taşır.

Ferda Ercan Uyulan / mistikalem.com

www.facebook.com/okultizmveenerji

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ