Elif Pavitra tüm yazıları

Yoga Eğitmeni

Secde edip özürler diledim

Eleştirmek, yorum yapmak,yargılamak bunlara öyle alışmışız ki refleks olmuş hayatımızda.

Dinlemeden konuşmak gibi. Duyuyoruz da dinlemiyoruz anlamıyoruz. Bence, ben olsam gizli öznesi ile cevap veriyoruz kişiye duruma hayata.

Mesela üstadların yaptıklarını anlamak icin manasını okumak bir nebzede olsa onların halinden hissedebilmek için esnemek genişlemek uygun gibi geliyor bana.

Bizden önce yürümüş yaşamış bir ruh, yolu açmış yahu, peri tozları serpmiş yollara yürürken,arkasından geleceklerin olacağının farkında yaşamış, arkasından geleceklerin yollarına ışık olmasına niyet ederek yürümüş yollarda. Hesap sormak, koşullu vermek bile değil yaptığı... Kendinden kendine yaşadığının da farkında.

Kendine ulaşan üstadlar kendi yöntemlerini yazmışlar aktarmışlar. Başka da yol yok diyen olmamış. Biriciksiniz kendi yolunuzu bulun da demişler. Bazı gerekliliklerden bahsetmişler genelde ortak olan her öğretide olan, mecbur tuttukları bazı durumlar tutumlar var. Onca üstadın bir bildiği vardır elbette.
Fakat ezberleri yaptığımız yürüdüğümüz yollar değişir dönüşürken yeni ezberlere de yer açmak için önceki ezberleri bozmak gerekli.

Aşka varmış aşk olmuş üstad hala aşkını yanına çağırıyor anlamamış aşkı, aşk içinde erimemiş demiştim ben:) Ne güzel deneyim seçmişim. Gel bakalım sen şöyle dedi hayat :)

Secde edip özürler diledim af diledim umarım kabul olmuştur.

Bilimsellikte gelişim red etmek değil aşkınlık ile geliştirmektir. Bu öncekinin doğruluğunu yitirmesine neden olabilir. Lakin başka mana gizli olabilir.

İkilikten dualiteden bakıp ahkam kesebiliyoruz, birlik haline ermiş içinde erimiş bir üstad birsey yapıyor başka birşeye işaret ediyor olmalı.

Şems-i Tebrizi gittikten sonra kendine gelememiş ve ağıtlar yakmış yanına çağırmış ve en sonunda oğluyla yanına getirtmiş bir Okyanus gönülden bahsediyoruz. Ben sen demekten gecmiş, yola canını koymuş birinden bahsediyoruz.

Selam olsun aşkı anlatan üstadlara...

Bildiklerimizi hayata geçirebilenlerden olalım.

31 Eylül dogumgunuydu aynı gece de umarım yeni ay ile yeniden doğmuş olsun bilinci Mevlananın.

Hoşgeldin ekim :) hepimize güzellikler getirdin dilerim

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ