Saba Melike Belkis Doğar tüm yazıları

Vizyon Tasarımı Danışmanı, Yaşam Enerjisi Rehberi

Ruhun gizemli dünyasını unuttuk

“Öykücü”den…

Spiral bir merdiven gibi… tam bir yerlere ulaştığımı sanıyorum sonra tekrar kayboluyorum… artık yukarı mı çıktığımdan aşağı mı indiğimden emin değilim.

Bazı meditasyon çalışmalarım var, meditasyon kelimesi bazıları için spiritüel olsa da benim için daha çok gizemli bir yolculuk. Bugünse çoğu kişi için komik şeyler bunlar, hatta bu yüzden çok fazla kişiyle konuşamaz oldum. Bizler ruhun gizemli dünyasını unuttuk çoktan…

Şimdi okuduğum kitapta Zimmer diyor ki: “Yaşamın büyülü alanlarının ruhun rehberliği için büyük değeri tam da burada yatar. Kişi, resmi tören yöntemleri yoluyla tanrılar ve iblisler ya da heykeller ve kutsal yerler olarak simgelenen ruhani güçlerle ilişkiye geçirilir ve sonra yeni ritüel görenekleriyle onlara bağlanır. Bu türden bir kusursuzlaştırılmış, pürüzsüzleştirilmiş kutsal ritüeller sistemi, bilinçdışının derinliklerinden gönderilen bütün ışınları yakalayan ve onları kolayca yönetilebilir bir dış gerçeklik olarak sunan bir ayna dünyadır. Bu durumda, iç ve dış, iki yarımküre birbirine mükemmel uyar. Ve somut ayinsel ayna küresindeki görüntüyü değiştirme düşüncesi beraberinde bir şekilde iç alanda ve bakış açısında buna tekabül eden, neredeyse kendiliğinden, bir değişikliğe yol açar. Bu büyülü koşullandırmayı reddetmenin -bütün iblisleri ve tanrıları dünyadan kovmanın ve böylece yeryüzünün maddi güçleri üzerindeki usla yönlendirilen kudretimizi artırmanın- modern insana getirdiği kazancın bedeli, ruhun kuvvetleri üzerindeki bu ayna denetiminin yitirilmesiyle ödenir. Günümüz insanı, kendi gözle görülmez psişesinin büyüsü karşısında çaresizdir. Bu büyü insanı nereye isterse oraya sürükler. Ve birçok olay olasılığı ardından, insanı herhangi bir karşı-büyüle ya da onu aldatan büyüye ilişkin gerçek bir kavrayışla donatmadan, insan adına acımasız bir dış gerçekliğin serabını onun gözlerinin önüne getirir. Yaşamın büyük sorunlarının yetersiz yanıtları her yandan elimizi kolumuzu bağlar. Sonuç, birçok biçimde karşımıza çıkan yanıtsızlıkların sebep olduğu ve çıkış yolu olmadığı için işkenceye dönüşen, fiziksel ve ruhani ıstırapların insandan arındırılmış diyarıdır….”

Benim meditasyonlarımın bir bölümü geçmişten gelen şamanların öyküleriyle şekillenmiş gizemli dünyalara açılıyor. Bir ayağım bu dünyada diğer ayağım bu büyülü ve gizemli dünyada iken ben bile artık spiralin neresindeyim bilemiyorum.

Öykücüye anlatılana göre çok da uzun bir süre önce değilmiş olanlar … “Gerçekten de çok zorlu bir savaştı, ne zaman başladığını kimse hatırlamıyordu ama gücü azalıyordu artık, bunu hissedebiliyordu, yok edecek birşey kalmadığında “yok etmek” de yok olur.

(“Bahtımız önce gündelik hayatımızdaki sayısız küçük devinimimiz, pek bilinçli olmayan eylemlerimiz ve ihmallerimiz yoluyla birikir; sonra seçtiklerimiz ve geri çevirdiklerimiz yoluyla yavaş yavaş koyulaşır, ta ki bu çözelti bir doyma noktasına ulaşıp billurlaşacak olgunluğa erişinceye kadar. En sonunda hafif bir çalkantı yeterli hale gelir; bir süredir belirsiz bulutsu bir sıvı olarak oluşmakta olan, harekete geçmek için hazırda bekleyen şey, billur berraklığında bir kader olarak dibe çöker.”)

O da durdu ve geriye baktı, sonsuz bir boşluk, geride kalan birşey yoktu. Şimdi zafer için sevinebilir miydi? İstediği zafer neydi?”

Hikayenin bir sonu yok, spiralde bir basamak daha çıktığında öykü başka bir öyküye dönüşmeye başladı bile. Artık önünde bir savaş alanı yok, bu güzel. Derin bir nefes aldı. Bütün yıkımlar yeniden yaratmak içindir. Şimdi yeniden yaratabilirdi…

Her öykücü kurgusu için malzemeye ihtiyaç duyar, öykünün kahramanları, dünyevi bir zaman dilimi, bir mekan ve hayal gücü. Öykünün kahramanları, zaman ve mekan şimdi burda, hayal gücü ise sonsuzluktan geldi ve sonsuzluğa uzanıyor.

Bu yaşamın gizemi ve büyülü dünyası, her birimizin ruhuna rehberlik için bekliyor.

Kahraman için, içeriye bakmak bazen korku verse de yaşama güvendiğinde her zaman kahramanı kurtaracak biri önceden gelmiş olur. Şimdi olduğu gibi…

Saba Melike Belkıs Doğar - Mistikalem.com

intouchlife@gmail.com

https://intouchcoaching.wordpress.com

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ