Ruhsal

Anne çocuk ilişkisinin püf noktaları

Gözde Erdoğan anne-çocuk ilişkisinin püf noktalarını açıkladı

Anne çocuk ilişkisinin püf noktaları

Hepsiburada Facebook sayfasından canlı yayınlanan programa konuk olan Uzman Pedagog Gözde Erdoğan, çocukların ruhsal gelişimini etkileyen faktörler hakkında önemli bilgiler verdi.

Ekranlardaki Süper Dadı programıyla tanınan ve ‘Hayat Evde Başlar’ adlı kitabıyla ebeveynlere klişelerin dışına çıkarak önerilerde bulunan Gözde Erdoğan, çocukların zor anlarını yönetirken en önemli üç noktanın şefkat, sabır ve güven olduğunu söyledi. Annelerin önce kendilerini iyileştirmeleri ve öz şefkatlerini artırmaları gerektiğini vurgulayan Erdoğan, ebeveynlerin çocuklarına direkt hayır demek yerine iletişim kurup orta bir yolda buluşmaları gerekliliğine değindi.

“Çocuklarınıza cezaya ihtiyaç duymayacağınız bir hayat sunun”

Çocukların ödüllendirilmesi ve cezalandırılmasıyla ilgili de bilgi veren Erdoğan, “Ödül ve ceza hayatımızın her anında var. Ancak çocuğa ödül ve cezaya ihtiyaç duymayacağınız bir hayat sunmanızı öneriyorum. Örneğin misafirliğe gittiğinizde çocuklarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız çocuklarınızı misafirlik kurallarına alıştırmak için öncelikle ön hazırlık yapabilir, ziyaretleri 1-2 saat yerine 20 dakikayla başlatabilirsiniz” dedi.

“Güvenilirliğinizi zedelemeyin”

Erdoğan sözlerine çocuk bakımında dışarıdan gelen müdahalelerle baş etme yöntemleri hakkında bilgi vererek devam etti: “Çocuğunuzla aranızda güven ilişkisi çok önemlidir. Bu nedenle kontrol edemeyeceğiniz yerde, kontrol etmek için çaba sarf edip çocuğunuzla çatışmaya girerek güvenilirliğinizi zedelemeyin.”

“Alışveriş listesi yapın”

Çocukların beslenme alışkanlıklarıyla ilgili önemli bilgiler veren uzman, “Beslenme alışkanlıkları alışverişle başlar. Bu sebeple mutlaka çocuğunuzla ortak bir şekilde alışveriş listesi yapıp, birlikte alışverişe çıkmalısınız. Çocuklarınızı bu sürece dahil ederek besinlerle bir ilişki kurmasına yardımcı olmalısınız. Birlikte mutfağa girmeli ama her zaman kek poğaça gibi şeyler değil örneğin fasulye de yapmalısınız. Maalesef Türkiye’de annelerin yeterli olup olmadığı, beslenme periyoduyla belirleniyor ve bu oldukça yanlış. Çocuklarda hatta bebeklerde mide kontrolü var, yani doyduklarını anlıyorlar ve sinyalini veriyorlar. Ancak korkuları ve kaygıları olan anneler bu sinyali görmüyor. Çocuklarınızın bedenlerini zorlamayın, onlara güvenin” diye konuştu.


“Çocuğunuzun ayrı odası olsun”

Ayrı bir odaya sahip olmasının çocuğun bireyselleşmesine büyük katkı sağladığını belirten Erdoğan, kardeşlerin arasına girilmemesi gerektiğine de vurgu yaptı.

Yorumlar