Ali Rıza Bayzan tüm yazıları

Eğitimci Yazar

Psikolojik Obezite

Doğru anlamanın bir yolu vardır; o da olanı olduğu gibi anlamak.Yanlış anlamanın sonsuz yolu vardır; olanı olmadığı gibi anlamak.

HER DAİM MUTLU OLMAYI İSTEMEK OBEZ OLMAYA BENZER!

Sürekli mutlu olmak isteyen insanın psikolojisini, sürekli doygun olmak isteyen obezin psikolojisine benzetiyorum. 

Sürekli doygun olmak insanın doğasına uygun değildir; bu durum önce beden sonra ruh sağlığımız için bir tehdit oluşturur. İnsanın doğasına uygun olan açlık ile tokluk arasında med-cezirdir.

Sürekli mutlu olmak da yaşamın akışına uygun değildir; eğer bunda çok ısrarlı olursak önce ruh sonra da ruh sağlığımız risk altına girer. 

Çünkü hayat 4 mevsimdir. Üstelik bu mevsimleri ardışık ve dönüşümlü olarak değil eşzamanlı olarak yaşarız. An gelir yazı yaşarız, an gelir kışı yaşarız; bir an ilkbahardayızdır, bir an sonbaharda. Hayat dediğin mutluluk ile sıkıntı, bunaltı arasında bir med-cezirdir.

Sürekli bahar olsun istersek çok fazla hayalkırıklığı yaşarız, daha fazla mutsuz oluruz. Çok fazla hayalkırıklığı önce ruh sağlığımızı bozmaya başlar, sonra gastrit ve ülser gibi psikosomatik hastalıklara yol açar.

Bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor ezcümle. Bakış açımızı nasıl değiştirebiliriz? Bunun bir yolu önce sıradan alışkanlıklarımıza sonra temelli alışkanlıklarımıza meydan okumaktan geçer.

Sufiler de Terapistler de şu konuda hemfikirdir, "alışkanlıklarına meydan okumadan kendini geliştiremezsin."

KALBİNE KULAK VER

Görüp işittiğin şeyler arasında artık seni hayrete düşüren pek bir şey kalmadıysa, can sıkıntısı yüzünden çoğu zaman keyifsiz, suratsız, şevksiz, enerjisiz oluyorsan, hele hele göğsün sanki çatlayacakmış gibi hissediyorsan; anla ki kalbin sana sesleniyor.

Kalbine kulak ver ki en sıradan gördüğün şeyler bile seni hayretten hayrete düşürsün...

Şiir oku, sanatla ilgilen, çocukları sev, rüyalarını önemse, muhtaçlara yardım et, belgesel izle, hasta ziyaret et, fizik egzersiz yap 

Bazen gözlerini kapa kendi iç dünyanı seyret, bazen aç gözünü gece vakti gökyüzünü seyret...

Can sıkıntısının yerini coşku alsın hatta öyle ki insanlar ne içiyorsun, hangi otu kullanıyorsun diye sana sormadan duramasın...

Ali Rıza Bayzan - Mistikalem.com

bayzan@gmail.com

 

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ