Patent ve Tescil İşlemlerinin Püf Noktaları

İstek Patent Yöneticisi Yavuz Tiryakioğlu Markalaşma Sürecinde Patent ve Tescil İşlemlerinin Püf Noktalarını Anlattı

 Patent ve Tescil İşlemlerinin Püf Noktaları
İlginizi çekebilir

İstek Patent Yöneticisi Yavuz Tiryakioğlu Markalaşma Sürecinde Patent ve Tescil İşlemlerinin Püf Noktalarını Anlattı

1) Marka, patent, tescil önemli bir ticari konu, müracaatlar esnasında nelere dikkat edilmeli?

Marka müracaatı sırasında özellikle dikkat edilmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz;

Belirleyeceğimiz markanın özellikle taklit unsuru içermemesi, fonetik açıdan telaffuzu daha kolay olan, kısa ve akılda kalma özelliği olan markaları tercih etmek, markamızın geleceği için hayati önem taşımaktadır.

Müracaatı yapacağımız markayı belirlerken, sektördeki benzer markalardan itiraz gelmesi ve reddedilme ihtimalini göz önünde bulundurarak, yakın benzerlik içermeyen markaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, müracaatı yapılacak marka için öncelikle detaylı bir ön araştırmanın yapılması gerekmektedir.

2) Marka tescil ve patent başvurusu yapmadan marka olan ve markasını kaybeden işletmeler var mı?

Marka ve patent müracaatı yapmayan firmalar, bu müracaatların farklı kişi ya da firmalar tarafından yapılması durumunda, kullandıkları markaları ve patentlerini kaybedebiliyorlar. Gerek marka, gerekse patent ancak tescil edildiği taktirde kazanılmış bir hak olmaktadır.

3) Patent sürecinin aşamalarından bahseder misiniz?

Patent sürecinin aşamalarını şu şekilde özetleyebiliriz.

Patent başvuru dosyasının ve tarifnamenin hazırlanması

Patent müracaatının gerçekleştirilmesi

Müracaattan sonra patent başvurusunun dünya çapında yenilik araştırılmasının yapılması

Araştırma raporunun değerlendirilerek, incelemeli veya incelemesiz sistemin tercih edilmesi

İncelemeli sistem tercih edildiği taktirde, patent başvurusu ile ilgili nihai kararın verileceği incelemenin yapılması

İncelemeli patent belgesinin alımı

 

4) Bu aşamalarda tüketicinin en çok zorlandığı hangisi? Marka sahibi bu konuda nasıl ilerlemeli?

Bu aşamalar içerisinde tüketicileri en çok zorlayan durum sürecin uzunluluğudur. Marka ve Patent sahipleri bu konuda tescil belgelerini almadan, yatırım yapmamaları gerekmektedir.

5) Akla gelen herşeyin patentlendiği bir dönemdeyiz. Bu sebeple patentlenen fakat kullanılmayan bir çok fikir, ürün ve isim var. Aynı alanda faaliyet gösterecek başka bir kişinin bu sebeplerden istediğini patentleyememesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kullanılmak istenen marka veya buluş daha önce farklı kişiler tarafından tescil altına alındığı durumlarda şu şekilde harekete geçilebilir. Şayet bu tescilleri alan kişi veya kuruluşlar, haklarını kullanmıyorlarsa, kendileriyle irtibata geçip bu hakların belli bir maliyet karşılığında devri alınabilir veya lisans kullanım hakkı talep edilebilmektedir. Eğer bu konuda herhangi bir anlaşmaya varılamıyorsa, kullanılmayan marka ile ilgili olarak, kullanmamaya dayalı dava açılabilir, veya farklı bir marka tescil yoluna gidilebilir. Patentle ilgili olarak ise mevcut patenti ihlal etmeyecek şekilde yeni bir ürün geliştirilebilir.

6) Bir markanın Patent firmasından beklentileri neler olmalı?

Bir marka sahibinin patent firmasından beklentilerini şu şekilde özetleyebiliriz. Sürecin tüm detaylarıyla başvuru sahibine anlatılması, ilgili sürecin profesyonel bir şekilde takip edilerek sonuçlandırılması ve tescilden sonrada markanın takibi yapılarak, taklit markaların önüne geçilmesidir.

7) Patent için müracaat edecek firma nelere dikkat etmeli?

Patent için müracaat edecek firma öncelikle müracaatı yapacağı ürünün, yeni olmasına, başvuru tarihinden 1 sene önce piyasaya çıkarmamış olması gerekmektedir. Bu şartlar oluştuğu taktirde müracaatı yapmadan önce ürünle ilgili dünya çapında bir ön araştırmanın yapılması, ürünün tescil başvurusu yapılmadan, tescillenip tescillenemeyeceği ile ilgili bir fikir verecektir.

8) Marka ismini patentlemek isteyen bir firma ne tür aşamalardan geçer?

Markasını tescillemek isteyen bir firma şu aşamalardan geçecektir.

Marka ön araştırmasının yapılarak, tescile müsaitliğinin tespit edilmesi

Marka başvurusunun gerçekleştirilerek, ön başvuru hakkının alınması

Yaklaşık 2-3 aylık süre içinde markanın TPE (Türk Patent Enstitü) tarafından incelenmesi

Herhangi bir olumsuzluk içermemesi durumunda müracaatı yapılan markanın 3 aylık resmi marka bülteninde yayınlanarak itiraza açılması

İtiraz gelmemesi durumunda yaklaşık 7-8 ay sonra belge harcının ödenerek belgenin alınması.

9) Onaylanmayan bir markanın itiraz süreci ne kadar zamanda sonuçlanıyor?

Yapılan marka müracaatı reddedildiği takdirde, ilgili kararın tebliğinden itibaren 2 aylık süre içinde karara itiraz edilebilir. Yapılacak bu itiraz yaklaşık 4-6 ayda sonuçlanmaktadır.

10) Son olarak tüketicileri doğru yönlendirme açısından söylemek istedikleriniz var mı?

Tüketicileri doğru yönlendirmek anlamında, öncelikle oluşturacakları markanın taklit unsuru içermemesi en önemli adımdır. Yapılacak taklit bir müracaat, orijinal markanın itirazı sonucu reddedilecek ve beklenen süreç ve ödenen maliyet heba olacaktır. Tüketiciler özellikle oluşturacakları markaların kısa, akılda kalıcı olması ve telaffuzunun kolay söylenebilir olması konularına da ayrıca dikkat etmesi gerekmektedir. Marka müracaatı süreci, itiraz gelme, reddolma gibi benzeri riskleri taşıyacağı için, marka tescillenmeden önce herhangi bir yatırım yapmamak, müracaat sahiplerinin menfaatlerine olacaktır. Bununla birlikte markamızın, istediğimiz yerlere gelebilmesi için sadece tescil ettirmemizin yetmeyeceğini, markamızın taklitlerini iptal ettirmek için, mutlaka markamızın takibinin profesyonel vekil firmalar aracılığıyla yapılması gerekmektedir. Son olarak markamızın geleceği için markamızın itibarını, gerek üreteceğimiz ürünlerin kalitesiyle gerekse de vereceğimiz hizmetin kalitesiyle tüketiciye sunmamız gerekmektedir.

İstek Patent Yöneticisi Yavuz Tiryakioğlu 

34Volt.com

 

 

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ