Özge Genlik tüm yazıları

Uzman Psikolog

"NE" Kurban Etmeyi Tercih Ettiniz?

Bugün Kurban Bayramının son günü, siz bu bayram “ne” kurban etmeyi tercih ettiniz?

Güçlü bir koç, güzel bir koyun, devasa bir inek vb. gibi varlıkları kurban etti iseniz halen illüzyon dünyada kendi varlığınızdan bir haber fotokopi olmuş yaşam deneyimleri yaşamaya devam ederek yaşamın sizi yaşamasına izin verdiğinizi farkında mısınız?

Bazen birşeyin o kadar çok olmasını isteriz ki; tüm yaşamsal enerjimizi olmasını istediklerimize yönelterek “eğer…..olursa, bir çocuk okutacağım, fakire fukaraya sadaka vereceğim, bağımlılıklarımı bırakacağım vb. “ niyetlerimizi belirtiriz. Niyet, dönüşümün ilk adımıdır.

Hz. İbrahim de vakti zamanında bir erkek çocuğu olsun çok istemiş sonrasında gördüğü rüyaları kendince yorumlamasının neticesinde oğlunu kurban edecekken gökten bir koç indirilmiş ve Hz. İsmail yerine koçu kurban eden Hz. İbrahim, Müslümanlara o günü ve akabindeki günleri “Kurban Bayramı” olarak kutlanmasını ilan etmiş…

Şimdi biz ne yapıyoruz? Neyin niyeti olarak canlı varlıkları tabiri caiz ise katlediyoruz? Diyerek merkezimize köklenerek sadece kendi iç sesimiz ile bütünleşmenin zamanıdır.

Uyanmanın zamanı geldi artık, kutsal kitaplarda yer alan bilgilerin her biri metaforik bir anlatım içerir, sadece nefsini bilenler ve gerçekten görebilen kalp gözü açık insanlar gerçeği idrak edebilirler.

Hz. İbrahim in yaşantısal öyküsüne gerçekten görmek niyeti ile baktığınızda şunu idrak etmeniz gerekir: “Daima başka bir yol vardır, sen sınırsız ve sonsuz bir varlıksın.” Ağzımızdan çıkan her bir ses frekansı dalgalar halinde belirli bir forma dönüşürler. Bu nedenle sözcüklerimiz ile yaratırız ancak bazen farkında olmadan söylediklerimizi deneyimlerken başka olasılıklar yaratma potansiyeline de sahibizdir.

Ancak nesilden nesile aktrılan inanç sistemlerini hiç sorgulamaz olduk. Zihnimiz çöplüğe döndü adeta.Halbuki bizim özümüz mutlak “sevgi”dir. Her birimiz yaratma potansiyeline sahip sonsuz sevgi varlıklarıyız.

Çoğumuz özgür değiliz, özgür olmanın istediğimiz gibi davranıp, sürekli canımızın istediklerini yapmak olduğunu zannediyoruz.

Nedir özgürlük?

Özgürlük; kendin olmaktır. Merakla kendini keşfetmeye açık olmaktır. Kendi “öz”ünle bir olmaktır. Bütünüyle kendini olduğun gibi kabul ederek, biricik niteliklerini kalbinin sesi ile diğer canlılarla paylaşmaktır. Özgürlüğün ilk adımı: farkındalık tır. Farkındalık seviyesinin ilk basamağı ise soru sormaktır. Çocuksu bir merak ile yaşam deneyimlerini hayretle, çoşkuyla deneyimlemektir.

Gelin Kurban Bayramının son dakikalarında ; kurban psikolojisinden çıkmaya niyet edin ve kendinizi kurban edin bu bayram, ne dersiniz?

Kendinizi olduğunuz gibi ifade etmeye niyet edin. Onaylanmak, kabul görmek, memnun etmek, için değil sadece “öz”ünüzün istediği gibi eyleme geçmek için niyet edin.

Kendinizi kurban etmek için ilk adım varoluşunuzun karanlık/ gölge yönlerini deneyimlemeye açık olmaktır; Nefreti---sevgiye dönüştürmektir,

Öfkeyi---umuda dönüştürmektir,

Üzüntüyü—sevince dönüştürmektir,

Kıskançlığı—paylaşıma dönüştürmektir…

 

Kendini kurban etmeye niyet etmek; kurban bilincinden özgürleşmek ve korkulardan özgürleşmektir.

Hatırlayın ki; ölüm; bilgece bir yaşam deneyimi için atılacak ilk adımdır…

 

 

Uzman Psikolog Özge Genlik-  mistikalem.com

info@vestaakademi.com

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ