Muazzez Ersoy: 12 yıl tezgahtarlık yaptım

Muazzez Ersoy: 12 yıl tezgahtarlık yaptım
İlginizi çekebilir

Posta Gazetesi için Armağan Çağlayan ile röportaj yapan Muazzez Ersoy:12 yıl tezgahtarlık yaparak yaşadığını söyledi ve müzik piyasasına nasıl atıldığını anlattı:

İşte röportajdan bir bölüm:

■ Televizyondan aksi ve uzak görünüyorsunuz ama yüz yüzeyken öyle değilsiniz...

- Her insanda aksilik vardır. İşinde gücünde, akşam evine giden, on günde bir sevdikleriyle yemeğe çıkan, normal biriyim. Dostlarımla kakara kikiri yaparım ama bu onlara özeldir. Günün 24 saatini böyle geçirmem. Dedikodu yaparız ama kimseyi karalamayız. Kimsenin üzüntüsüyle keyiflenmeyiz. Ya ofisimde ya da evimde olurum.

KASIMPAŞALIYIM AMA ELİ MAŞALI DEĞİLİM

■ İstanbul’a nereden geldiniz?

Babam Karadenizli, annem de Selanik göçmenidir. Ben de burada doğdum.

■ Müziğe nasıl başladınız?

Rahmetli dayım 15-20 sene Almanya’daydı. Tatile geldiğinde anneme pikap getirmiş. Annemin de gençliğinde aldığı plaklar vardı. Onları dinlerken müzik sevdam başladı.

Masa örtülerinden kostüm, kolonya şişesinden de mikrofon yapardım. Bunlar sahneye atılacak adımların ısınma turlarıymış.

■ Peki, okul ne oldu?

Tahsil hayatımı devam ettiremedim. Kasımpaşalıyım ama eli maşalı değilim. Çocukluğum sokaklarda geçti. Bizim semtte, Kasımpaşa’da düğünlerde çok güzel sahneler kurulurdu.

Pazarlarda da tezgahların üzerine evlerden halı getirip, kocaman sahne yaparlardı. Bugün parayla kurulamayacak dev bir orkestrayı orada çok rahat kurabilirdiniz.

O dönemin büyük solistleriyle çalışan sazları çalardı. Ben o sazlarla sahne yapardım. Bol sazlı okumaya o günlerden alıştım. Daha sanatçı olmadan ustaların önünde okurdum.

■ Yaptığınız ilk iş neydi?

Her insanın hayata başlangıç noktası vardır. Ben hayata tezgahtarlıkla başladım. Bu işi Beyoğlu ve Galatasaray’da 12 sene yaptım.

Çevremdeki herkes sesimin güzel olduğunu söylemeye başlayınca ben de ikna oldum ve bugün buradayım...

■ Sesinizin güzel olduğunu fark edince ilk kime gittiniz?

Müzik eğitimi için ayıracak bütçem yoktu. Garibandık. Bir okul arkadaşımın bütün ailesi müzisyendi. Ona müzik eğitimi almak istediğimi söyledim. Kanun üstadı Bahattin Duyarlar arkadaşımın amcasıydı.

Bana yardım etmeyi kabul ettiler. Bahattin ve Baki Duyarlar’dan dersler almaya başladım. Bir şeyler öğrenmeye başlayınca küçük bir tavernada çıktım. Stajyer gibi... Profesyonellik hayatıma Pembe Köşk’le adım attım.

■ Gazinonun sahibi gelip sizi mi izledi?

Hayır, kendim aradım. O zaman gazeteler, “Solist fabrikatörü Cahit Çeki filancayı çıkardı” yazardı. “Solist fabrikatörü” lafı kafama takıldı.

Gazinoyu aradım, “Sanatçı olmak istiyorum. Çevremdekiler sesimin güzel olduğunu söylüyorlar. Şansımı denemek istiyorum” dedim. Telefona patronu istedim. Cahit Bey randevu verdi. Gittim ama kendisi ortalarda yoktu.

Üzüldüm ve geri döndüm. Pes etmedim. Bir aksilik olduğu için randevuya gelmediğini düşünmeye çalıştım. Bir daha aradım. “Beni işlettiğinizi düşündüğüm için önemsememiştim” dedi. “Ciddiye alırsanız bir daha geleceğim” dedim. Gittim. Dinledi ve çok beğendi. İki senelik mukavele yaptık. Aslında anlattığım kadar kolay değildi.

‘BUNDAN SONRA SENİN ADIN MUAZZEZ’

■ Gazinoda çalışmak o dönem için sıradışıydı. Korkmadınız mı?

Allah’a sığınan insanların yüreğinde korku, huzursuzluk, mutsuzluk olmaz.


■ İsminizi kim değiştirdi?

Rahmetli Cahit Çeki. “İsmini neonlara yazdım. Gel, gör” dedi. Baktım, adımı göremedim. “Bundan sonra senin adın bu” dedi. Öyle ya da böyle Muazzez Ersoy oldum. İsmimi onurla taşıyorum.

■ Nüfusta adınızı değiştirdiniz mi?

Değiştirdim.

■ Aileniz Yıldız mı diyor?

Onlar da Muazzez diyor. Ben buyum.

■ Aslında iki hayatınız var gibi...

Sevdiğim iki insanın ismini taşıyorum.

■ O kadar yokluktan gelince, ilk kazandığınız parayla ne yaptınız?

Aslında çok büyük para da kazanmadım. Mukaveleli bir sanatçıydım. Annem ve babama hediye aldım. Anneme bordo bir elbise, babama oduncu gömleği, ceket ve pantolon aldım. Aileme çok düşkünüm.

■ Şartlar çok mu zordu?

Yokluk vardı. Bu işler masraflıdır. Kostümü, ayakkabısı, kuaförü hep paraydı. Belki de makyajımı kendim yapmam o günlerden kalmadır. Şükürler olsun şimdi fazlasıyla imkanım var ama makyajımı hala kendim yapıyorum.

Röportajın tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ