Mars'ta kaşık tartışmasının aslı ne?

Mars'ta çekilen fotoğraflarda kaşığı andıran şekil tartışmalara yol açtı.

Mars'ta kaşık tartışmasının aslı ne?
İlginizi çekebilir

Baştan işin doğrusunu belirterek, yaşam umudu arayanların umudunu kıralım. Söz konusu kaşık şekli, NASA tarafından yağılan resmi açıklamaya göre; araba büyüklüğünde bir kaya parçasına ait. Ama Aralık ayının il haftasında yayınlanan bu görüntü, şeklin kaya olduğu ve boyutları gizlenerek tartışmaya açılıyor..

Türk Medyasında dün ve bugün yayınlanan haberlerin metni:

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın Kızıl Gezegenle ilgili yayınladığı son görüntüler, Mars'ta yaşam olduğu yönündeki tartışmaları bir kez daha alevlendirdi. Mars'ta kaşık şeklinde yeni bir görüntü bulundu.

Mars'ta yaşam olduğunu savunan uzay meraklıları, bu iddilarına kanıt olarak NASA'nın Mars'la ilgili yayınladığı son görüntülere dikkat çekti.NASA'nın yayınladığı "Kızıl Gezegen" görüntülerinde, Mars'ın yüzeyinde "kumdan bir kaşık" görülüyor.

Mars'ta son birkaç yıl içerisinde "kaşık", "yüzük" ve "eldiven"e benzeyen görüntülerin ortaya çıkması, "Kızıl Gezegen"de yaşam olduğu yönündeki iddiların ortaya atılmasına neden oluyor.

"UFO Avcıları" isimli bir hesaptan yapılan açıklamada, "Bunun doğa olayı sonucu oluştuğunu söylemek güç" mesajı paylaştı.

Başka bir mesajda da, "Mars'ta "kaşık" benzeri ikinci bir görüntünün ortaya çıkması yaşam formu olduğunu ortaya koyuyor" denildi.

Tabi spekülasyon için şu fotograf da habere ekleniyor. Bu fotoğraftaki oynamalar bariz hissediliyor..

Mars'ta Kaşık Olayının Aslı

Nasa’nın Mars’a gönderdiği kaşif robotu Curiosity geçtiğimiz günlerde, uzun kaşık şeklinde bir kaya parçasını görüntüledi. İlgi gören bu görüntü ile ilgili olarak NASA, cismin ”rüzgardan şekil almış bir kaya” olduğu açıklamasını yaptı.

Mars’tan şu an ölü bir gezegen olarak görünse de, bilim insanları gezegenin bir zamanlar Dünya gibi ılık ve nemli olduğunu düşünüyor. Curiosity’nin önceki keşiflerinde de gezegende mikrobiyal boyutta yaşam olabileceğine dair kanıtlar bulunmuştu.

Boyu bir araba kadar olan Curiosity, şu sıralar Mars’taki Sharp Dağı’na doğru yol almış durumda.

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ