Ali Rıza Bayzan tüm yazıları

Eğitimci Yazar

Mantis karidesinden neler çıkartabiliriz

Mantis karidesleri en sıradışı canlılardan... Genellikle boyu 3 ila 18 santimetre arasında değişen küçük bir canlıdır. Meraksız insan bize ne mantis karideslerinden diyebilir...

Adaşım diye demiyorum Ali Miserez, Singapur Ulusal Araştırma Merkezi’nde mantis karidesleri üzerine çalışıyor.

Çalışmaları “National Geographic” başta olmak üzere uluslararası belgesel kanallarda yer aldı. ( ntu.edu.sg/home/ali.miserez/Biography.html )

Mantis Karidesleri (Stomatopoda takımı) üyeleri, avlarını yakalamak için attıkları yumruklarla tanınırlar. Saatte 80 km hızla avını darbelediği bildirilmiştir. Dünyada yaşayan en hızlı darbeci hayvandır. Darbeleri, 22 kalibrelik bir tabancanın etkisi gibi, vuruş başına 91 kglık bir güçle vurur. Yumrukolarak kullandığı organı ilginçtir: Yüzeyi, kırılmaya çok dayanıklı bir şekilde katmanlı ve oldukça yoğun olarak hidroksiapatitten oluşur. Darbeleriyle en kalın akvaryum camını kırabilir.

Ali Miserez'in elde etmeyi amaçladığı materyal de bu. Amaç var olan protez materyallerinden çok daha hafif ve darbelere karşı daha dirençli olacak. İstenilen materyal üretilirse, daha hafif ama daha güçlü vücut protezlerinin, daha dayanıklı zırhlı araçlarının üretilmesi mümkün olacak.

KISSA'DAN HİSSE

Sıklıkla vurguladığım bir noktadır; İslam bilginlerin Allah'ın âyetlerinin kitabî ve kozmik âyetler olmak üzere iki kategori olduğunu vurgular.

Kitabî âyetlerin yer aldığı Kur'an bize, yaşam ölçülerimizi, değer yargılarımızı verir, ölüm sonrasını anlatır.

Teknolojik atılım için kozmik âyetlerin araştırılması yorumlanması gerekir.

Nasıl kozmik âyetler bize yaşamın anlamı ve değeri konusunda doğrudan bilgi vermiyorsa kitabî âyetler de bize doğrudan teknolojik bir bilgi vermez.

Modern bilim, yaşamın anlamını kozmos'ta aradığı için bulamıyor, çünkü yaşamın anlamı orada yazmıyor.

Kendini dini bütün olarak gören pek çok insan da Kur'an'da teknolojik sırlar araştırıyor, Allah teknolojik sırları kozmik ayetlerde bildirmişken.

Kur'an insandan akletmesini göklerde ve yerde olan âyetlerini araştırmasını ister. Deneysel, sosyal ve matematiksel bilimler bunun için son derece değerlidir.

Ali Rıza Bayzan - Mistikalem.com

bayzan@gmail.com

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ