Kültür Sanat

Padişah İkinci Abdülhamit’in polis köpeği

Fox kırması köpeğin dikkat çekici zekâsı ve hassasiyeti vardı. Sarayda birisi suç işlese paçasından, eteğinden tutar padişahın huzuruna getirirmiş.

Padişah İkinci Abdülhamit’in polis köpeği

KENDİSİNİ SARAYA KABUL ETTİREN KÖPEK

İkinci Abdülhamit Han döneminde “Padişah’ın Polis Köpeği” isminin verildiği fox kırması köpek kendisini saraya kabul ettirebilmek için ardı ardına üç hafta Cuma Namazı çıkışı padişaha adeta naz yapmış. Saraya alınan köpek suçluları paçasından tutup padişahın huzuruna getiriyormuş.

Osmanlı Devleti’nin 34. Padişahı olan Sultan 2. Abdülhamit’in anlatıldığı “Uzakları Görebilen Hükümdar” isimli kitapta Süleyman Dikici Tarafından kaleme alınan “Bu Hayvanlar Çok Farklı” isimli makalede çatalla yemek yiyen kedi, haber getiren papağan ve suçluları yakalayıp padişahın huzuruna çıkaran köpek anlatıldı.

Konu hakkında padişahın hayatını araştıran ve inceleyen Dikici, olayı şu şekilde anlattı:

Sultan Cuma Namazından Çıkarken

“Sultan bir Cuma günü Hamidiye Cami’nde namaz kılıp dışarıya çıkmış. Kapının önünde bekleyen arabasına birkaç adım atmıştır. İşte tam o sırada bir sokak köpeği yıldırım gibi koşarak hünkârın arabasının önüne kendisini atmış ve yerde yuvarlanmaya başlamış. Saray muhafızları köpeği uzaklaştırarak sultan saraya dönmüş. Ertesi Cuma yine namazdan sonra sultan arabasına binerken aynı köpek ve aynı sahne yaşanmış. Üstelik bu sefer arabanın önünde yuvarlanan köpek sultanın ayaklarına sürtünmeyi de başarmış.”

“Bu Hayvana Dokunmayınız”

“Üçüncü hafta Cuma selamlığından sonra bu hadise tekrar edince padişah şaşırmış. Üstelik bu defa köpek sultanla beraber arabaya binmeye çalışmış. Muhafızlar köpeği kovmaya çalışırken padişah ‘Bu hayvana dokunmayınız onu saraya götürünüz’ emrini vermiş.”

Birisi Suç İşlese Paçasından Tutar Getirirdi

“Fox kırması bir köpekti fakat dikkat çekici zekâsı ve hassasiyeti vardı. Sarayda birisi suç işlese paçasından, eteğinden tutar padişahın huzuruna getirirmiş. Bir defasında Sultan Abdülhamit, sarayda marangozhanesinin yanması üzerine sebep olanları tespit etmek istemiş. Haremden üç kadını huzuruna çağırmış ve bu işi kimin yaptığını sormuş. Cevap alamayınca köpeğine ‘Bu işi yapan kimse git onu tut bana getir’ demiş. Köpek saraylılardan birine doğru ilerlemiş ve onu eteğinden tutarak padişahın huzuruna getirmiş.”

Yorumlar