Kültür Sanat

240 bin lira ödüllü İslam Sanatları Yarışması

2. Uluslararası İslam Sanatları Yarışmasında her branşta birinciye 20 bin, ikinciye 15 bin, üçüncüye 10 bin lira, mansiyon kazananlara 5 bin lira ödül verilecek.

240 bin lira ödüllü İslam Sanatları Yarışması

Konya Büyükşehir Belediyesince İslam sanatlarının uluslararası mecrada daha iyi tanınması amacıyla düzenlenen "2. Uluslararası İslam Sanatları Yarışması"nda dereceye girenlere toplam 240 bin lira ödül verilecek.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Konya’nın özellikle 1200'lü yıllarda Türk-İslam medeniyetine büyük hizmetlerde bulunduğunu söyledi.

Anadolu rönesansının merkezinin Konya olduğunu ifade eden Akyürek, "Bizler de şehrin yöneticileri, bu mirasın taşıyıcıları olarak sorumluluklarımızı yerine getirmek durumundayız." dedi.

Akyürek, Konya’nın tarih boyunca İslam kültürünün ve sanatının en önemli başkentlerinden biri olma misyonunu muhafaza ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Konya’da uluslararası bir yarışmanın geleneksel hale gelerek devam ettirilmesi arzumuzdu. Konya’yı hat, tezhip ve minyatür alanında gündem yapan 2. Uluslararası İslam Sanatları Yarışması'na, Konya’nın çini sanatı bakımından tarihi bir öneme sahip olması dolayısıyla bu yıl çini sanatını da ekledik. Konya’nın 2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti olması sebebiyle ilki geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen yarışma, 2 yılda bir olmak üzere düzenlenmeye devam edecektir. 2016 yılındaki yarışmaya gerek Türkiye’den gerekse diğer ülkelerden çok sayıda yarışmacı oldukça nitelikli eserlerle iştirak etmişti."

Akyürek, Türk-İslam medeniyetine büyük hizmetleri olan Konya'da hat, tezhip, minyatür ve çini gibi başlıca İslam sanatlarının uluslararası mecrada daha iyi tanınmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını aktardı.

Yarışma ile söz konusu sanat dallarının aslına uygun bir şekilde tatbik edilmeye devam edilmesi ve bu sanat dallarında eser verebilen sanatkarların teşvik edilmesinin hedeflendiğini belirten Akyürek, dereceye giren eserlerin 2018 yılındaki "Hazreti Mevlana’yı Anma Etkinlikleri" kapsamında sergileneceğini dile getirdi.

Birkaç yarışmadan sonra biriken eserlerin, uluslararası bir müzede daimi olarak sergileneceğini anlatan Akyürek, yarışmada 4 branşta toplam 240 bin lira ödül verileceğini, katılımın 28 Eylül 2018 Cuma günü mesai sonuna kadar devam edeceğini duyurdu.

Yarışmada her branşta birinciye 20 bin, ikinciye 15 bin, üçüncüye 10 bin lira, mansiyon kazananlara 5 bin lira ödül verilecek.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye Türkçe, İngilizce, Arapça olarak "konya.bel.tr/islamsanatlari" sayfasından ulaşılabilecek.

Yorumlar