Ali Rıza Bayzan Ali Rıza BayzanSufi ile Terapist

Hayatımızda kaç tane Sandy Adası var?

17 Nisan 2018 Salı
 Hayatımızda kaç tane Sandy Adası var?
Hayatımızda kaç tane Sandy Adası var?

Ah şu varsanılarımız ahh

"Hayalet Ada" diye söz ediyor National Geographic Dergisi Sandy Adası'ndan; hikayesi ilginç. Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi de 2015 Nisan sayısında bu adaya değinmiş. Biz National Geographic Dergisi'nin verdiği bilgilerden gidelim; hikayesi şöyle adanın:

Sandy Adası 130 küsur yıldır haritalarda yer alıyor. Tek sorun şu: Böyle bir ada hiç olmadı. Avustralya’nın doğusundaki Mercan Denizi’nde tasvir edilen hayali ada, 1880 civarında haritalarda yer aldı. Haritalar, daha önce yapılan haritalara başvurularak yapıldığı için de ada, haritalarda yer almaya devam etti.

Uydu görüntüleme sistemlerinin ortaya çıkmasından sonra dahi hata fark edilmemişti. 2000 yılında bir National Geographic okuru, bu Sandy Adası’nın gerçek olmayabileceğini ileri sürmüştü. Ancak kaldırılmasına dair sağlam bir iddia olmadığı için ada, National Geographic Society ve Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı’nın kaynak olarak kullandığı haritalardan çıkarılmadı. Daha sonra 2012 yılında, o bölgeden geçen Avustralyalı bilim insanları Sandy’nin koordinatlarında bir kara parçası olmadığını fark etti.

Olmayan bir ada, resmi kayıtlarda nasıl bu kadar uzun süre kalabildi? National Geographic coğrafya uzmanı Juan José Valdés, “Çok ücra bir bölge olduğu için pek dikkat çekmemiş,” diyor. “Bu ölçütlere göre, haritalarda gizli kalmış başka hayaletler de olabilir,” diye de ekliyor.

KISSADAN HİSSE
Hayatımızda ne kadar Sandy Adası vardır acaba:))

Ali Rıza Bayzan - Mistikalem.com