Anasayfa | Köşe Yazıları | Manyetik alanlar ve yaklaşan değişim.

Manyetik alanlar ve yaklaşan değişim.

Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
Manyetik alanlar Manyetik alanlar

Manyetik alanlar ve yaklaşan değişim /manyetik alan şiddeti azalıyor, koruyucu kalkan zayıflıyor.

Manyetik kutupların yön değiştirmesi olgusunun sonucu olarak pusulanın yönünün değişeceği, Auroralar'ın genişleyeceği ve atmosfere giren yüklü parçacıkların artacağı öngörülüyor. Bununla sınırlı olmayarak; zararlı kozmik partiküller, ozonu bozundurduğunda, büyük oranda radyoaktif izotop yağmuru ile, morötesi ışınımla, uydularda veya elektronik aletlerde olumsuz etkilerin yanısıra, çekirdek yalpalaması ile depremlere, iklim değişiklerine, canlılar ve doğa üzerinde mutasyona varan genetik çarpılmalara da yol açabileceği söyleniyor. Periyodik olarak yaşanan bu tersinme olgusu, geçmişte bazı türlerin yokolma nedenlerinden biri olarak görülüyor.


Yeryüzünün manyetik alanı, Kuzey ve Güney Manyetik Kutuplarını birbirine bağlayan kuvvet çizgileriyle Dünyayı sarar. Yer, yaklaşık 6.900 km.’lik nikel ve demirden oluşmuş küresel bir çekirdeğe sahip olduğuna göre, bu çekirdeğin, hacim olarak yeryüzünün altıda birini içerdiği anlaşılır.
Yer’in demir-nikel çekirdeği, kuzey-güney doğrultusunda yerleşik bir mıknatıs özelliği göstermektedir. Jeomanyetik dinamo teorisine göre, dünyanın merkezindeki demir ve nikel devamlı hareket halindedir ve tahminen, saniyede yarım milimetrelik bir hızla daha soğuk yan bölgelere akar. Ay'ın çekim gücü, bir ölçüde, çekirdeği de etkileyerek, odak noktasından zaman zaman kaydırabilmektedir.

Katı kütlenin etrafı sıvı demirle çevrilidir ve bu sürtünme esnasında 1 trilyon amperlik elektrik akımı oluşur. Alman jeofizikçi Maurice Elsasser, 1939’daki teorisinde, dünyanın dönüş hızının, eriyik çekirdekte girdaplar yarattığını ve bu girdapların, çekirdekteki demir atomlarının özel yapısı yüzünden bir elektrik akımına yol açacağını bildirmişti.

Dünya batıdan doğuya dönerken, girdaplar da batıdan doğuya döner. Demir-nikel çekirdek kuzey-güney doğrultusunda yerleşik bir mıknatıs özelliği gösterir. Zaman zaman ilginç yerküre sesleri duyulur, eğer manyetik kutuplar sürüklenmeye başlarsa, bu sesler, çekirdekten aksederek işitilir hale gelir, hatta önemli depremler öncesi de duyuldukları olmuştur. Dünyanın iç enerjisi , bükülen manyetik alana tepki verir ve dönen çekirdeğinin titreşim değişimleri ile sürtünme kuvveti , bu türden sesleri üretebilir

Dünyanın manyetik alanı kesin durağan bir özellik taşımaz. Bu nedenle, hızı ve manyetik kutupların konumları değişir.
Manyetik kutuplar, coğrafi kutuplardan 1600 km. kadar uzaktır. Mıknatıslanan kayaların yaşına bakılarak, dünyamızın manyetik alanlarının 700 bin yıldır şimdiki halinde bulunduğu bildirilmiş. Aslında, hiçbir yaşamış insanın, hatta primatların da bu değişim anına şahit olduğu söylenemez. Çünkü, dünyanın manyetik kutupları 76 milyon yıldan günümüze dek geçen zamanda 171 kez yer değiştirmiş. Böyle bir tersinme tamamlandığında, yön değişimi ile, pusulaların ibreleri kuzey yerine güneye, büyük olasılıkla Antarktika'ya dönecektir.

KOZMİK IŞIN BOMBARDIMANI VE KORUYUCU MANYETİK ALAN

Manyetik alanın en önemli özelliklerinden biri, dış uzaydan gelen kozmik ışın bombardımanına set çekmesi. Dünya çevresinde manyetik kutupları birbirine bağlayan kuvvet çizgileri boyunca gezinen elektrik yüklü parçacıklar Magnetosfer adlı katmanı oluştururlar. Bu tabakada , moleküllerle atomlar çarpışarak enerji verirler. Enerjisi yüksek partikülller kuvvet çizgilerini aşıp daha zayıflamış bir enerjiyle yüzeye çarparlar , elbette manyetik alanın etkisi ve kalkan ödevi görmesi sonucunda da zararlı partiküller zayıflayıp yollarından saparlar.

Ne var ki, manyetik alanın yön değiştirdiği zamanlarda, kozmik ışınların yollarından sapmayacağı ve canlı varlıklarla, doğayı tehlikeye yaklaştırabilecekleri biliniyor.
Bu alanın yok olması, son yılların ozon delikleriyle kıyaslanmayacak ölçüde önemli hasarlara yol açması demektir. Eğer dünyamızın manyetik alan şiddeti azalacak olursa, kozmik ışınlardan korunmak çok güç olacaktır. Diğer bir can sıkıcı olgu ise, göç eden hayvanların nasıl bir tutum izleyeceği, örneğin kuşlar mıknatisiyet özellikli bu alandan yararlanıyorlar. Ayrıca; arılar, yunuslar, balinalar, deniz kaplumbağaları bu alandan fazalaca etkilenen varlıklar.
Şimdi yeni bir değişim süreci başlamak üzere.

TERSİNME
Yer değiştirme, yani tersinme döneminde manyetik alan kararsız kalarak, şiddetini, gücünü kaybediyor. Manyetik alanın şiddetinde gözlenen düşüş, bilimcilerin dikkatle takip ettiği bir olgu.

MANYETİK ALAN ŞİDDETİ AZALIYOR, KALKAN ZAYIFLIYOR

A.B.D’de yayınlanan son raporlardan biri, Montclair State Universitesi profesörü Stefanie Brachfeld imzalı. Bu rapora göre; gezegenimizin toplam manyetik alan şiddeti önemli oranda yitmeye başlamış. Ölçülen en düşük manyetik alan şiddeti, Atlantik Okyanusu'nun güneyinde bir alanı kapsıyor.
NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden Jim Heirtzler, Dünyanın manyetik kutuplarındaki alan şiddetinin azaldığını ve manyetosfer kalkanın zayıflamasının kaçınılmaz olacağını bildiriyor. Manyetik alan çok kutuplu hale gelerek parçalanabilir ve Solar rüzgardan gelen yüksek enerjili parçacıklar tehditleri tetikleyebilir.

Yaklaşık 400 yıldır, Kanada'ya ait olan Dünya'nın kuzey manyetik kutbu, ülkeden uzağa kaymıştır. Kanada Doğal Kaynakları Jeomanyetik Laboratuvarı , bu manyetik kutbun hassas ölçümlerle ülke sınırlarının dışına çıktığını gösterdi. Neredeyse 400 yıldır değişmeyen kutup hızının, yılda 40 km. ile yüzyılımızın ortasında Rusya’ya gireceği öngörülüyor.

Şu anda Dünyamızın manyetik alanı yüzde 15 zayıflamış durumdadır , Kuzey ve Güney Manyetik Kutupları yer değiştirecektir. Biyoritmik alanımızı farklı titreştirecek belirtiler yaklaşıyor. Antigravitasyonel, yani, çekimsizlik özelliği taşıyan parçacıklar, Dünya'nın manyetik kalkanının zayıflaması sonucunda, dış uzaydan gelen partiküller halinde birbirlerini çekerek yoğun konsantrasyonlar oluşturabilecekler. 172. manyetik kutup değişimi; zorunlu bir açılma ile önemli ölçüde zararlı kozmik ışın inmesiyle; bilinmeyen ama ileride belirecek olan kaçınılmaz sonuçları gündeme taşıyabilir. Güneş korona fışkırmasının artışı ve manyetik kutup değişimi önümüzdeki yılların beklenen önemli olayları.

ÇEKİMSİZLİK ALANLARI

Dünyamızda, manyetik düzensizliklerin gözlemlendiği yerçekiminin tersine döndüğü doğal alanlar da bulunuyor. Japon denizi ve Bahamalar'da Şeytan Üçgeni olarak adlandırılan deniz bölgelerinin yanısıra, manyetik tepeler ve ün kazanmış çekimsizlik yokuşları, manyetik çekimsizik özelliği gösteren ve elektromanyetik düzensizliklerin gerçekleştiği, yerçekiminin çarpıtıldığı yerlerdendir. .

Bu alanlarda, bilindiği gibi, arabalar çalıştırılmadan tepeye çekilir. Lastik topların bile yokuş yukarı çıkabildiği sahalar, manyetik kutuplararası kuvvet etkisi zayıfladığında birdenbire bu özelliklerini yitirebilirler. Yokuş yukarı akan dereler, hatta sadece geceleri faal olabilen ve cam bilyelerin, tahta sopaların yokuşların üstüne çekilebildiği bir çok manyetik alan gözlemlenmiş ve kayıtlanmıştır. Yokuş aşağı inmek, tam tersi, yokuş yukarı çıkmak gibi bir çaba ister ve yerçekiminin tersine dönmesi, arabaları hızla tepeye çeker. Antigravitasyon özelliği ile, yola su döküldüğünde bile yukarı çekildiği, su terazisi içindeki hava kabarcıklarının yukarı kayacağı yerde aşağı kayması, buralarda olağan gözlemlerdendir.

Bilgiyi ışık yapanların farkındalığı ile esen kalın.

Ferda Ercan Uyulan

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

Etiket:

manyetik, manyetik alan

Bu yazıyı oyla

0

Günlük Burç Yorumu

Powered by Vivvo CMS v4.7