Karlı ve buzlu yollarda nasıl yürünür?

Kış kazalarından koruyacak önemli uyarılar ve öneriler. Karlı ve buzlu yollarda alınacak önlemler.

Karlı ve buzlu yollarda nasıl yürünür?
İlginizi çekebilir

Karda düşmek kaçınılmaz ise profesyonel düşün!

İstanbul, son yılların en yoğun kar yağışıyla karşı karşıya. Kışın çetin koşullarını yaşadığımız bugünlerde uzmanlar, karda kaymaların ciddiye alınması gerektiğini hatırlatıyor. İdeal yürüyüşün penguen yürüyüşü olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Defne Kaya, “Ayaklarınızı açarak yürümek denge alanınızı genişleteceği için düşmenizi engeller. Kollarınızı iki yanda ve serbest bırakmak da dengenizi sağlamlaştırır, düşmek kaçınılmaz ise profesyonelce düşün" diyor.

Kar yağışı ve soğuk havaların etkisini gösterdiği bugünlerde uzmanlar düşme ve yaralanmalara karşı uyarıyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, karda yürürken oluşan kaymaların ciddiye alınması gerektiğini hatırlatarak kayma, düşme ve sendelemeler trafik kazalarından sonra ikinci sırada ölüm riski taşıyan kazalar arasında olduğunu söyledi.

Kar ve buzla kaplı kaldırımlar kazaların %80 sebebini oluşturduğunu ifade eden Kaya, karda ve buzda yürürken düşmemenin şansa kalmış bir durum olduğunu belirtti. Kaya şunları kaydetti.

“Dik durur ve öne doğru bir adım atarsanız eve kadar kalçanızın üstünde kayarak gidebilirsiniz. Karda yürürken oluşan kaymaları ciddiye almalısınız. Karda güvenli yürümek için penguenleri örnek almak yeterli” diye konuştu. Doç. Dr. Kaya, şu önerilerde bulundu:

Buz savaşçısı olun

Kaldırım ve parklanlarını tehlikeli düşman askeri gibi görün.

Kardan temizlenmiş bile olsa görünmeyen bir buz katmanı olabileceğini asla unutmayın. Islak ve buzlu bir yüzey sizi aşağıya doğru çekmek ister, sizin yere düşmemek için daha fazla sürtünmeye ihtiyacınız olacaktır

Güneye doğru yönelin.

Kaldırım ve yolların güney kısımlarından yürüyün. Kuzey kısımlarında buzun daha uzun süre kalacağını unutmayın.

Elinizde bir şey olmasın.

Karlı ve buzlu bir güzergâhta yürüyecekseniz elinizde bir şey taşımamaya ve ellerinizi cebinize koymamaya gayret edin. Ellerin boş ve serbest olması dengenizi korumanızı sağlar.

Yeri sıkı tutan ayakkabılar giyin.

Geniş topuk yüzeyine sahip, tırtıklı kauçuk veya neopren tabanlı ayakkabıları tercih edin. Sürtünme etkisi en az olan plastik ve kösele tabanlı ayakkabıları kullanmayın. Kar ve buz için tabanı uygun bile olsa, yürüdükçe tırtıkların arasına dolan kar ve buz, tabanın kaygan bir hale dönüşmesine neden olur. Yürürken ayakkabınızın tabanını belirli aralıklarla kardan temizlemek tabanın sürtünme kuvvetini korur. Ayakkabı ve botlar için kaymayı önleyen ve takıp-çıkarılabilme özelliği olan, spor malzemeleri satan mağazalarda kolaylıkla bulabileceğiniz, kar zincirini de kullanabilirsiniz.

Elinize kar bastonu gibi bir destek alın.

Normalde baston veya kanedyen kullanmıyor olabilirsiniz, kar ve buz aparatı da olan kar bastonlarını kullanmak kış şartlarının zorlaştırdığı yüzeylerde dengeli bir şekilde yürümenize yardımcı olacaktır. Kar bastonunu spor ve doğa malzemeleri satan yerlerden alabilirsiniz.

Pufidik kıyafetler giyin.

Hacimli ve pufidik kıyafetler, düşme sırasında, vücuda yapışan ve ince kıyafetlere oranla sizi daha fazla korur. Kemik erimesi olan kişiler için kıyafet içine giyilebilen kalça koruyucu ve pedlerin kullanımı hayat kurtarıcı olabilir. Sizi sıcak tutacak kıyafetleri tercih edin ama bere ve atkınızın görme alanınızı kapatmasına izin vermeyin. Karın ışıltısının sürücülerin de gözünü alacağı düşünülürse parlak ve reflektif kıyafetler giymeniz trafikte fark edilmenizi sağlayacaktır.

Kar gözlüğü kullanın.

Karın beyaz ışıltısı görme yetisini azaltabilir. Net görebilmek, sizin kaygan yüzeyleri iyi seçmenizi sağlar. Kar gözlüğü kullanarak karın parlak ışığını azaltabilirsiniz.

Yanınızda kum ve tuz taşıyın.

Düşmekten gerçekten çok mu korkuyorsunuz? Yanınızda küçük bir çanta içinde tuz, kum veya topaklanma yapmayan kedi kumu taşırsanız, karşılaştığınız buz bölgelerinin üzerine serpebilirsiniz.

Karın ortasından yürümeyin.

Karın ortasından yürümek yerine karın bittiği yol kenarlarında yürümek daha güvenlidir.

Geleneksel yöntemler işe yarayabilir.

Ayakkabınızın altına çorap geçirmek sürtünmeyi azaltacağı için düşmenizi engelleyebilir.

Penguen gibi yürüyün.

Ayaklarınızı açarak yürümek denge alanınızı genişleteceği için düşmenizi engeller. Dizlerinizi hafifçe büküp yürümek de vücut ağırlık merkezinizi yere doğru yaklaştıracağından dengenizi artırır. Kollarınızı iki yanda ve serbest bırakmak da dengenizi sağlamlaştırır.

Ayaklarınızı sürümek de işe yarayabilir.

Penguen gibi yürümek istemiyorsanız ayaklarınızı sürüyerek, her iki ayağınızın birbirini takip ettiği küçük adımlar atarak yürümek de işe yarayacaktır. Yavaş tempoda yürümeyi unutmayın. Doğada koşan bir penguen yoktur.

Merdivenleri tek tek inip-çıkın.

Merdivenler de kar ve buzda tehlikeli hale gelebilir. Merdiven korkuluklarını (trabzanları) kontrol ettikten sonra, önce bir ayağınızı basamağa alın sonra diğer ayağınızı yanına getirin.

Eğer düşecekseniz bir profesyonel gibi düşün.

Tüm bu tedbirlere rağmen düşme tehlikesiyle baş başa kaldıysanız, kolaylıkla kırılabilecek dirsek, el bileği, diz veya omurganız üstüne değil omuz, bacak ve kalçanızın üstüne düşmeye çalışın. Düşme esnasında kaslarınızı gevşetmeyi başarabilirseniz daha az yaralanırsınız.”

***

Prof. Dr. Mustafa Özdemir, günlük yaşamda 7’den 70’e birçok insanı tehdit eden karlı ve buzlu yollara karşı alınacak önlemleri aktardı.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdemir kış aylarında kaygan zeminde ortopedik yaralanmalarda büyük artış yaşandığı uyarısında bulunarak, “Özellikle bugünlerde ortopedik poliklinikler ve acil servislerde çok sık yaralanma, kırık-çıkık vakalarıyla karşılaşıyoruz. Bunların bir kısmı ciddi kırıklar bir kısmı da yumuşak doku yaralanmaları oluyor” dedi.

En sık karşılaşılan kış kazalarını anlatan Özdemir, önemli uyarılar ve önerilerde de bulundu. İşte Özdemir’in bazı uyarı ve önlemleri:

'Elleriniz cebinizde yürümeyin'

Yerlerin buz kestiği bu kış günlerinde büyük adımlar yerine küçük adımları tercih edilmesi gerektiğini aktaran Özdemir, “Elleriniz cebinizde yürümeyin, sert dönüş ve ani hareketlerden kaçının. En önemlisi de dengeli ve önünüze daha bir dikkatli bakarak yürüyün. Zira kış aylarında karlı ve buzlu zeminde kayıp düşme olguları belirgin şekilde artıyor.” ifadelerini kullandı.

Yaşlılar ciddi kırıklara aday!

Açıklamasında yaşlıların özellikle kış aylarında ciddi kırıklarla karşılaşma riskinin çok yüksek olduğunu da vurgulayan Özdemir, “Bütün yaşlılar ciddi kırıklara adaydır. Yaşlılarda beyin fonksiyonları, reflekslerin gençlere göre daha yavaş olması travmaların önemli bir sebebidir. Vücut ani şekilde gerçekleşen travmalarda koruyucu mekanizmayı geliştiremeyebilir yani savunma mekanizmalarında yaşlılarda özellikle sorun vardır. Bu hastalarda Alzheimer ve demans (bunama) gibi başka hastalıklar varsa daha çabuk düşerler” şeklinde konuştu.

Çocuklarda bu önlemlere dikkat!

Çocukların karla oynamayı çok sevmeleri nedeniyle kaza riskinin oluştuğuna dikkat çeken ve “Çocuklar karda oynarken sık kaza geçirebiliyor. Özellikle ayak bileği, ön kol kırığı, el bileği kırıkları çocuklarda sık görülüyor. Bu nedenle çocukların ellerinde dengelerini yitirmelerine neden olacak şeylerin verilmemesi gerekiyor” şeklinde konuşan Özdemir, alınacak tedbirleri de şöyle sıraladı:

• Sırt çantası kullanmasına dikkat edin. Çünkü elleri serbest kalan çocuğun, herhangi bir düşme anında elleriyle kendini koruma şansı artıyor.

• Sırt çantasının ağırlığı da büyük önem taşıyor. Sırt çantası çocuğun taşıyabileceğinden daha ağır olursa çocuğun dengesini kaybedip düşmesine daha fazla neden olabiliyor.

• Yürürken ellerin cepte olmamasına da önem gösterilmeli; çünkü eller cepteyken hem yürürken denge, rahat kurulamaz hem de kaygan zeminde düşme gibi bir durum olduğunda eller yüzü koruyamaz.

İlk müdahale çok önemli

Düşme sonrası kişiye yardım amacıyla bilinçsiz yapılan ilk müdahaleler çok daha ciddi sorunlara yol açabildiğinin de altını çizen Özdemir, “İlk müdahaleye çok dikkat edilmesi gerekiyor. Düşen kişinin durumuna göre 112’nin aranması, ekip gelene kadar mümkün olduğunca hareket ettirilmemesi ya da bilinçli şekilde sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekiyor. Oluşabilecek ödem nedeniyle saat ve yüzük gibi takıların çıkarılmalı, yaralı bölge yukarıda tutulmalı, kanama olması halinde temiz suyla temizlenmeli, ardından temiz ve kuru bezle kuvvetli bası uygulanmalı” dedi.

Özdemir kazalara karşı alınacak tedbirleri de şu şekilde sıraladı:

• Kaygan zemine uygun materyalden yapılmış ayakkabılar tercih edin. Ayakkabınızın altının kaymaz dokulu, lastik ve tırtıklı olması kayıp düşme olasılığını azaltabiliyor.• Kasları sıcak tutacak kıyafetler giyin.

• Şapka ve eldiven kullanın. Bunlar düşme riskine karşı ellerin ve başın maruz kalacağı hasarı engelleyebiliyor.

• Her türlü kırığın önlenmesi için adımlarınıza dikkat edin, mümkün olduğu kadar küçük adımlarla ve yola bakarak yürüyün. Adımların geniş olması kayma riskini artırıyor.

• Düşerken dengeyi sağlamak için elleriniz cebinizde yürümeyin.

• Ani dönüş ve ani hareketlerden kaçının, merdivenlerde daha da dikkat edin.

• El çantası yerine mümkün olduğunca sırt çantası kullanın, çantanızı da çok doldurmayın.

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ