İstanbul Muvakkithaneleri

İstanbul Muvakkithaneleri adlı eser, zamanın kavranmasına yardımcı olan saat, takvim gibi belirteçlerin hesaplandığı mekânların tarihsel gelişimini anlatıyor.

İstanbul Muvakkithaneleri
İlginizi çekebilir

Zamanın nabzı İstanbul muvakkithanelerinde atardı

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dev eseri Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ne de konu olan İstanbul muvakkithaneleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları’nın araştırma–inceleme serisinde mercek altına alındı.

Araştırmacı-yazar Server Dayıoğlu tarafından “İstanbul Muvakkitleri” adıyla hazırlanan  eser, zamanın kavranmasına yardımcı olan saat, takvim gibi belirteçlerin hesaplandığı mekânların tarihsel gelişimini anlatıyor. Muvakkithanede kullanılan aletlerden burç hesaplamalarına kadar “zaman”a dair birçok konu kitapta ele alınıyor.

Kitapta, muvakkitahanelerin Ramazan ayında iftar ve sahur vakitlerinin belirlenmesi için de kullanıldığı anlatılıyor. Verilen bilgilere göre o dönemlerde Ramazan aylarında iftar ve sahur vakitlerinin belirlenmesi, orucun dini kurallara göre vaktinde tutulması gerekliliğinden dolayı önem taşıyordu. Muvakkithanedeki görevlinin iftar vaktini bildirmesiyle camimizin müezzini minarenin kandillerini yakınca iftar topunu ateşlerdi. Sahurda da aynı şekilde vakit belirlenirdi. Top sesini duyan diğer cami görevlileri de kendi minarelerindeki kandilleri yakar, ezanı okurlardı. 
Kitapta yer alan bilgilere göre Osmanlı-Türk medeniyetinde imaret adıyla bilinen kamu binalarından olan muvakkithaneler, hemen her şehir ve kasabada cami veya mescitlerin bahçesinde bir iki oda halinde bulunurdu. Muvakkithaneler bulundukları külliyenin vakfı tarafından idare edilir, buralarda çalışan kimselere zamanı ayarlayan kişi anlamında “muvakkit” denilirdi. İstanbul’da adım başında bir muvakkithane vardı. En acele işi olanlar bile altın, gümüş, kordonlu, kordonsuz saatlerini çıkarır ve kurarlardı.

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ