Işığın ve umudun tanrıçası: Selene

Mitolojinin kıymetli kızı, umudu koruyan kızların başı, Selene…

Işığın ve umudun tanrıçası: Selene
İlginizi çekebilir

Selene, Yunan mitolojisindeki ay tanrıçasıdır. Hyperion ve Theia isimli titanların kızı, Zeus'tan olan Pandia’nın da annesi…

Mitolojideki her ay tanrıçası, büyük bir görev ve öneme sahiptir. İsminin Yunanca kökenli olduğunu kabul edersek, ‘ışık’ anlamındaki ‘selas’ ile bağlantılı olması gerekir. Mitolojinin bu kıymetlisi, zamanla yerini Artemis’e bırakmak durumunda kalmıştır. Bu nedenle bazı yazarlar onu Artemis gibi tanımlamış ve tasvir etmişlerdir. Hatta bu nedenle Zeus veya Pallas'ın kızı olarak tanımlandığı da olmuştur.

Geleneksel ilahi soyağacına göre Helios, yani güneş, onun erkek kardeşiydi. Helios gökyüzündeki yolculuğunu bitirdiğinde, Selene kendi yolculuğuna başlardı. Eos yani gün doğumunun tanrıçası da onun kardeşiydi.

Sanat eserlerinde Selene, bir çift at veya öküz tarafından çekilen gümüş bir savaş arabasını süren, solgun yüzlü güzel bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Sıklıkla, başında bir yarım ay ve elinde bir meşale ile bir atı veya boğayı sürerken resmedilmiştir.

Ayrıca bir efsaneye göre Selene, Pandora’dan son çıkan şeyi yani umudu korumakla görevliydi. Kendisine yardımcı olarak dünyadan kızlar seçerdi. Bu kızlar, insanları dünyadaki kötülüklerden korumaya ve uzak tutmaya çalışırlardı.

Mistikalem.com

 

 

 

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ