İsa Peygamberin doğum günü kutlandı

Ortodokslar İsa Peygamber'in vaftiz gününü kutladı

İsa Peygamberin doğum günü kutlandı
İlginizi çekebilir

Ortodoks Hıristiyan inancına göre İsa Peygamberin doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü nedeniyle, pek çok kilisede ayin düzenlendi.  Denize dalan Hıristiyan gençler buz gibi sulara atılan istavroz haçını çıkarttılar.

Fener Rum Patrikhanesi'nde ayin

Hristiyan inancına göre Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin 2017. yılı, Fener Rum Patrikhanesindeki ayinle kutlandı.

Patrikhanedeki Aya Yorgi Kilisesi'nde yapılan ayini, Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti.

Ayine Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ioannis Amanotidis de katıldı.

Mumlar yakılarak dualar ve ilahilerin okunduğu ayin, yaklaşık 4 saat sürdü.

Kutlamalar kapsamında Fener İskelesi'nde denizden haç çıkarma töreni gerçekleştirildi.

Hıristiyan inancına göre Hz. İsa'nın Doğuşu ve Vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle Fener Rum Patrikhanesi'nde düzenlenen ayinin ardından denize ''Haç Atma'' töreni düzenlendi. Tören Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından yönetildi. Haçı denizden Nick Solis adlı kişi çıkarttı.

Hz İsa'nın vaftiz günü Edirne'deki Bulgar Ortodoks Sveti Georgi Kilisesi'nde kutlandı.

Sveti Georgi Kilisesi'nde düzenlenen ayini rahip Aleksandır Çıkırık yönetti.

İncil okunmasının ardından ayine katılanlar, mum yakarak dua etti.

Çıkırık, ayinin ardından yaptığı açıklamada, vaftiz suyunu sağlık, huzur ve mutluluk getirmesi için dağıttıklarını söyledi.

Tüm yılı sağlık, huzur ve mutluluk içerisinde geçirmeyi dilediklerini belirten Çıkırık, "Hz. İsa'nın vaftiz edildiği günün anısına bugünü kutluyoruz. Diğer ülkelerde nehirlerde veya denizlerde suya haç atılarak kutlandığı da oluyor. Allah kabul etsin. Tüm insanlığa barış getirsin. Huzurlu, barış içinde günler geçirmemiz dileğiyle" diye konuştu. 

***

Öte yandan İsa Peygamberin Vaftiz Günü, Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarındaki Palio Faliro sahilinde düzenlenen ayin ve denizden haç çıkarma töreniyle kutlandı.

 

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ