Ihlamur fiyatı uçuşa geçince Hatmi'ye rağbet arttı

Ihlamurdaki fiyat artışı hatmi çiçeğine yaradı

Ihlamur fiyatı uçuşa geçince Hatmi'ye rağbet arttı
İlginizi çekebilir

Ihlamurun fiyatı cep yakmaya başlayınca, alternatif olarak sağlığa faydasıyla bilinen ebegümecigillerden hatmi çiçeğinin satışları arttı.

Soğuk havaların etkisini göstermesiyle birlikte ıhlamur fiyatlarında oluşan artış, vatandaşları alternatif bitkisel içecekler aramaya yöneltti. Kışın kronikleşen hastalıklardan kurtulmak için tıbbi tedavinin yanı sıra bitkisel çözümlere de başvuran vatandaşların, aktarlarda satılan hatmi çiçeğine olan talebi yüzde 50 arttı. Genellikle kuru öksürük ve boğaz yanması şikayeti olan kişilerin tükettiği hatmi çiçeğinden yapılan hatmi çayı, soğuk havaların vazgeçilmez sıcak içeceği arasında yer alıyor.

Tüm Aktarlar ve Baharatçılar Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiricileri Derneği (TABDER) Başkanı Ayhan Ercan, son günlerde ıhlamurun kilogram fiyatının 200 liraya kadar çıktığını belirterek hatmi çiçeğinin kilosunun 50 ile 80 lira arasında satıldığını kaydetti.

HATMİ ÇAYININ YAPILIŞI

Hatmi çiçeği çayının hazırlanışıyla ilgili bilgiler veren Ercan "Hatmi çiçeği çayını hazırlamak için kaynatılmış bir fincan suyun içerisine 3-4 adet hatmi çiçeği atılır. Karıştırıldıktan sonra fincanın ağzı kapatılarak, hatmi çiçeğinin bu şekilde 2 ya da 3 dakika demlenmesi beklenir ve çay demini aldıktan sonra içilmeye hazır hale gelir" dedi. Ayhan Ercan, hatmi çiçeği çayının süt ile de yapılabildiğini, anne babaların çocuklara içermek için genellikle bu yolu tercih ettiğini kaydetti.

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ