Hamilelik Ne Zaman Belli Olur ?

Hamilelik belirtileri, cinsel ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur. İdrar testinde hamilelik ne zaman belli olur benzeri soruların cevapları da burada:

 Hamilelik Ne Zaman Belli Olur ?
İlginizi çekebilir

Gebeliğin başlayıp başlamadığı adet gecikmesi ile tahmin edilebilse de tam olarak anlaşılabilmesi ancak uzman bir doktorun tahlil ve testleri sonucunda mümkün olmaktadır. Hamileliğe dair ihtimalleri ortaya çıkaran en öncelikli ve geleneksel belirti adette yaşanan gecikmedir. Tüm gebelik belirtilerinin ilki adet gecikmesidir.

Adet gecikmesi yaşandığında yumurtlamanın üzerinden yaklaşık 15 gün geçmiş olmasına rağmen adet gecikmesi yaşandığı zaman gebeliğin dört haftalık olduğu kabul edilir çünkü gebelik görülen son adetten itibaren hafta hafta sayılmaya başlanmaktadır. Adet gecikmesinin yanı sıra ilerleyen günlerde de bulantı, halsizlik, göğüslerde büyüme gibi belirtiler de ortaya çıkacaktır.

GEBELİĞİN BELİRTİLERİ

Bir anne adayı için hamileliğin en büyük belirtisi adet gecikmesi yaşamasıdır. Ancak adet gecikmeleri gebelik dışında farklı durumlarda da yaşanabileceğinden gebeliğin kesin olarak başladığını göstermez. Stres, beslenme düzeni ve daha birçok sebep adet gecikmesi yaşanmasına yol açabilmektedir. Adet gecikmesinin yanı sıra memelerde büyüme ve hassasiyet oluşumu, bulantıların yaşanmaya başlaması, idrar sıklığının artması gibi belirtiler de bulunmaktadır. Rahimde büyüme ve hormon seviyelerinde değişikliklerin oluşması gibi anne adayı tarafından fark edilemeyecek bulgular da vardır. Ancak gebeliğin kesin olarak teşhis edilmesi için mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafından test ve tahlillerinin yapılması gerekmektedir.

GEBELİK TESTLERİ

Gebeliğin erken tanısı birçok farklı sebepten ötürü büyük önem taşımaktadır. İstenmeyen gebeliklerde erken tanı anne adayına kürtaj için geniş bir zaman imkanı sunarken planlı gebeliklerde de gebelikle ilgili test ve bakımların erken başlanmasına fırsat vermektedir. Gebeliğin başlaması ile birlikte vücuttaki hormonların seviyelerinde değişiklikler yaşanır. Bu hormonlar adet döngüsünü durdurur ve kadın gebelik sürecinde adet kanaması yaşamaz. Bu hormonlar ayrıca gebeliğin tanısı için de önemli rol oynar. Yapılacak olan kan testleri bu hormonlar sayesinde gebeliğe kesin tanı koyabilirler. Ayrıca idrarla evde yapılabilen gebelik testleri de kesin sonuç vermeseler bile yüksek ihtimalli sonuçlar sunabilir ve anne adayının kadın doğum uzmanına gitmesi gerektiğini gösterebilirler. Kesin gebelik testi bu uzman tarafından ultrasonografi yöntemiyle yapılacak olan tetkik neticesinde tanıya dönüşecektir.

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ