Ali Rıza Bayzan tüm yazıları

Eğitimci Yazar

Hâlâ akıl etmez misiniz?

AKIL YÜRÜTMEK HANGİ KİTAPTA GÜNAH!?

"Akıl yürütme, sadece inan, kanıt sorma, teslim ol" sözlerini çok duymuşunuzdur. Kanıtları da "İblis akıl yürüttüğü için yoldan çıktı." iddiasıdır. Halbuki bu iddia yanlıştır.

İblis akıl yürüttüğü için sapıtmadı, sapıttığı/kibirlendiği için bile bile yanlış akıl yürüttü. (Bkz., Kur’an-ı Kerim, Sad Sûresi, 38/71-78. âyet; Bakara Sûresi, 2/30-34. âyet; Araf Sûresi, 7/11-13. âyet; Hicr Sûresi, 15/26-34. âyet)

Eğer akıl yürütmenin kendisi günah olsaydı Kur’an’da pek çok âyette “Hâlâ akıl etmez misiniz?” uyarısı olmazdı. (Bkz., Kur’an-ı Kerim, Bakara Sûresi, 2/44. âyet, 76, 170. âyet; Al-i İmran Sûresi, 3/65. âyet; Araf Sûresi, 7/169. âyet; Yunus Sûresi, 10/16. âyet)

EMİR KULU DEĞİL ALLAH'IN KULUSUN

Aklının almadığı vicdanın kabul etmediği bir istediği ben emir-kuluyum diye yapamazsın.

Sen emir-kulu değil Allah'ın kulusun.

Eğer camian, yöneticin, üstlerin verdikleri emirler karşısında akıl yürütme diyorsa, vicdanının kabul etmediği emirler karşısında günahı vebali bizim boynumuza diyorsa anla ki senden zombi olmanı istiyor.

HUZUR VE MUTLULUK YERİNE ANLAM VE DEĞER 

Yaşamda "huzurun ve mutluluğun" amaç olaması gerektiğini ısrarla vurguluyorum.

Huzur ve mutluluk yerine "anlam ve değer"i koymak gerektiğini düşünüyorum. 

Hayatı boyunca çile ve ıstırap çekmiş ve çekmekte olan insan vardır; hatta insanlığa davranış ve kanaat önderi olmuş insanların hemen hepsinin olağanüstü dertleri olmuştur.

Ama bakıyorsunuz çooook güçlü bir yaşam enerjisine sahiptirler. Yaşama yükledikleri anlam ve değer, olağanüstü çile ve ıstıraplara karşı bile göğüs germelerini sağlıyor. Ama huzur ve mutluluk peşinde koşturup duranların pek çoğu garip bir biçimde hayal kırıklıklarıyla boğuşuyor, daha açık yazalım depresif takılıyor, alkol ve uyuşturucuya yöneliyor ve dahası...

Tabi "anlam ve değer"in durduk yere yaşam enerjisi verdiğini söylemiyoruz. İnsana olağanüstü enerji ve dinamizm veren "içselleştirilmiş bir anlam ve değer"dir.

Ali Rıza Bayzan - Mistikalem.com

bayzan@gmail.com

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ