Spor

Diyanet: Hayat boşluk kabul etmiyor.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Diyanet İşleri Başkanlığının, toplumu din konusunda sadece camilerle sınırlı değil cami dışı alanlarda da bilgilendirdiğini söyledi.

 Diyanet: Hayat boşluk kabul etmiyor.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, hayatın boşluk kabul etmediğini belirterek, "Siz, insanımıza dini bilgiyi, sahi bilgi olarak sunmazsanız, doğru yerden bilgilenmesini sağlamazsanız insanlar bu din ve inanma ihtiyaçlarını başka yerlerden temin etme yoluna gideceklerdir. O gittikleri yolun ne kadar doğru, isabetli olduğunu bilmeleri de her zaman mümkün değildir." dedi.

Yunus Emre Kültür Merkezinde düzenlenen bir etkinliğe katılmak için Eskişehir'e gelen Tıraşçı, etkinlik öncesinde AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Tıraşçı, Diyanet İşleri Başkanlığının, terör örgütleri FETÖ ve DEAŞ'a karşı toplumu daha fazla bilgilendirmek amacıyla Eskişehir'de iki günlük bir program organize ettiğini, bu programların ayrıca 40 kentte üçer kişilik ekipler vasıtasıyla düzenlendiğini belirtti.

Eskişehir'de, Diyanet personeline yönelik iki program düzenlediklerini kaydeden Tıraşçı, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu toplantılarda özellikle 15 Temmuz 2016'da hain yapının girişmiş olduğu darbe sonrası toplumumuzun din konusunda nasıl bir hassasiyet içerisinde olması gerektiği, sahi dini bilginin nereden ne şekilde alınması yönünde bilgiler sunuyoruz. Çünkü hayat boşluk kabul etmiyor. Siz, insanımıza dini bilgiyi sahi bilgi olarak sunmazsanız, doğru yerden bilgilenmesini sağlamazsanız insanlar bu din ve inanma ihtiyaçlarını başka yerlerden temin etme yoluna gideceklerdir. O gittikleri yolun ne kadar doğru, isabetli olduğunu bilmeleri de her zaman mümkün değildir."

Tıraşçı, Diyanet İşleri Başkanlığının, toplumu din konusunda sadece camilerle sınırlı değil cami dışı alanlarda da anayasanın kendisine verdiği görevi yerine getirmek üzere bu programları düzenlediğini vurgulayarak, şunları dile getirdi:

"FETÖ ve DEAŞ ile ilgili geniş bilgilendirmeler yapılmaktadır. Ayrıca bunun dışında Din İşleri Yüksek Kurulumuz, toplumumuzun din anlayışına göre yanlış tutumlar içinde olan yapı, kişilerle ilgili olarak da çalışmalarını devam ettirecektir. Burada gerçekten samimi olarak din hizmeti sunan yapılara karşı bir ön yargımız yoktur. Önemli olan insanımızı yanlış değerlendirmelere varacak düşüncelerden uzak tutmaktır."

Yorumlar