Dünya

Seul Yunus Emre Enstitüsü faaliyete başladı

Seul Yunus Emre Enstitüsü, Kore’nin başkenti Seul’de Hankuk Yabancı Diller Üniversitesinde tahsis edilen ofiste faaliyetine başladı.

Seul Yunus Emre Enstitüsü faaliyete başladı

 Seul YEE yetkilisi Özgür Can Yıldız, Türkiye’nin Seul Büyükelçisi Ersin Erçin’e YEE’in yapacağı faaliyetler hakkında bilgilendirme ziyaretinde bulundu.

YEE'nin Seul’de faaliyetlerine başlamasıyla Türkiye’nin kültürel değerlerinin Seul’de de kurumsal anlamda tanıtılmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Türkiye’nin Seul Büyükelçisi Ersin Erçin, “Türkiye’yi ve Türk halkını kardeş kabul eden Kore’de YEE’nin öncelikli amacı; Türk dili ve kültürünün layıkıyla tanıtılması, ülkemizle ilgili bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılması ve dolayısıyla Türkiye’ye yönelik turizmin teşvik edilmesi olacaktır” dedi.

Seul YEE yetkilisi Özgür Can Yıldız ise YEE'nin Ocak ayı itibarıyla Seul’de resmi olarak faaliyetlere başladıklarını belirterek, YEE olarak dünya genelinde yılda bin 200’den fazla faaliyet gerçekleştirdiklerini söyledi. Temel amaçlarının Türkiye ile irtibatlı, Türkiye'ye ilgi duyan insanların sayısını artırmak olduğunu dile getiren Yıldız, "Dost ve kardeş ülke Güney Kore’deki temel amacımız bu olacak. İlk etapta Mart ayında Türkçe kurslarına başlamak, çeşitli kültür-sanat faaliyetleri gerçekleştirmek ve Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde sürdürdüğümüz Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) ile bilim diplomasisi çalışmalarımızı genişletmek amacındayız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak, bu alanlarda eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek amacıyla kurulan ve 46 ülkede 56 kültür merkezi bulunan YEE, Türkiye’de 13 Ekim 2011'den itibaren hizmet veren Kore Kültür Merkezi’nin muadili olarak bu yıl Ocak ayı itibariyle Güney Kore’deki yeni bir merkez ofisi ile faaliyetlerine başladı.

Yorumlar