Görmez; İkbal'in Hz. Muhammed'e hediyesini anlattı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Pakistan'da, iki ülkenin kardeşten de öte ikiz kardeş olduğunu söyledi

Görmez; İkbal'in Hz. Muhammed'e hediyesini anlattı
İlginizi çekebilir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Pakistan'ın milli şairi Muhammed İkbal'in mezarını ve Badşahi Camisi'ni ziyaret etti.

Görmez, Pakistan'ın Lahor kentinde Pakistan'ın "fikir babası" olarak kabul edilen milli şair Muhammed İkbal'in mezarını ziyaret etti. İkbal'in kabri başında Kur'an-ı Kerim tilaveti dinleyen Görmez, dua etti.

İkbal'in mezarının yanında yer alan Badşahi Camisi'ni de ziyaret eden Görmez, daha sonra, cami avlusunda bulunan kutsal emanetlerin bulunduğu müzeyi gezdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye ve Pakistan'ın kardeşten de öte ikiz kardeş olduğunu belirtti.

Görmez, Lahor kentindeki Badşahi Camisi'nde düzenlenen Mevlit Kandili programında yaptığı konuşmada, Pakistanlı Müslümanlara seslendi.

Camiyi dolduran Müslümanların Mevlit Kandili'ni kutlayan Mehmet Görmez, Pakistan'ın milli şairi Muhammed İkbal'in bir şiirinden de alıntı yaptı. 

İkbal'in bir şiirinde, Hazreti Muhammed'in rüya aleminde kendisine, "Bana nasıl bir hediye getirdin" diye sorduğunu söyleyen Prof. Dr. Görmez, İkbal'in "Sana Trablusgarp ve Çanakkale'de şehit olan Türk kardeşlerimin kanını getirdim" dediğini söyledi.

Görmez, Türkiye ve Pakistan'ın kardeşten de öte ikiz kardeş olduğunu belirterek, sözlerini Urduca "Çok yaşasın Pakistan Türkiye kardeşliği" şeklinde noktaladı.

Daha sonra, Ahmed Hamdi Akseki Camisi İmam Hatibi Ali Tel'in gerçekleştirdiği Kur'an-ı Kerim tilavetini, Pakistanlılar büyük ilgiyle dinledi.

Muhabir Yusuf Hatip - AA
 

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ