Yaşar İliksiz tüm yazıları

Yaşar İliksiz

Gökler bize ne söyler, biz gökten ne okuyabiliriz?

'Bana ne geldiyse geldi yukardan''  diyen metafizik gurusu şairimiz, aynı şiirinin bir mısrasında, ''işte vuramadı gökler bana gem'' diyerek çelişkiye düşmüş görünse de; ilerleyen kısımlardaki mısrası ile taşı gediğine koyar: ''Göğe hükmetmekten kolay ne vardı?'' 

Ademoğlu; yeryüzünde ilk adımlarını attığı çağlardan bugünlere dek gökyüzünden aldığı işaretlerde geleceği öğrenmenin yollarını aradı. Bugün elimizdeki onbinlerce Hatti (Hitit veya eti) çivi yazılı tabletinin yarısından fazlası, astrolojik kehanet ve büyü metinleri içeriyor. 

Tabletler, bu alana meylin hemen her zaman yoğun olduğunun ispatı. Bazı dönemlerde ise bu alanlara meyledenlerin sayısındaki artış normalden kat be kat fazladır. 

Günümüzde de geleceğini gökte arayan ve gökten 'gelen' işaretlere göre gelecek haritası çizmeye çalışanların sayısı hızla artıyor. Ortalık astrolog kaynıyor, astrolojik kehanetler havada uçuşuyor... 

(ARA NAĞME: Her ne kadar kerametleri kendinden menkul ezoterik alimleri, ilgi artışını Kova Çağı alameti olarak yorumlasa da, esasında durum apaçık sosyolojik buhran göstergesi. Sosyolojik buhran dönemlerinde, merkezi organlara, fiziki bilimlere, eğitim ve öğretim kurumlarına güven sarsılır; aksine, metafiğe, büyülere, fallara, yeni çağ oluşumlarına, tarikatlere, gizli ilimlere, astrolojiye ilgi artar. Pıtrak otu gibi her geçen gün sayıları artan ''new age'' oluşumlar iyi irdelenmeli)  

Peki astroloji bize ne söyler? Yıldız haritası ne anlatır? Biz doğum haritamızdan ne okuyabiliriz?

Peşinen belirteyim: ''Kaderiniz yıldızlarda yazılı'' diyen astrolog ya şarlatandır ya da kötü astrologtur. Levh-i Mahfûz'u yıldızlardan ibaret görecek kadar cahildir. 

Kader başlı başına gayptır ve gaybı yalnız Allah bilir.

Yani gelecekte ne olacağını astrologtan öğrenemezsiniz, doğum haritanızdan okuyamazsınız... İslam alimleri, bu nedenle astroloğa gitmeyi günah olarak yorumlamışlardır. Kehanetin ne menem bela olduğunu tarih bize göstermektedir.

Astrolog size kendi çizdiği gelecek algısını yansıtabilir. Zaman zaman olasılığı tuturması onun geleceği okuyabildiğini göstermez...

Eğer, gerçekten işin uzmanı ise; tedbir alıp, başka türlü hareket etmediğiniz sürece sizi gelecekte nelerin bekleyebileceğini işaret edebilir. 

Ki şu anda Türkiye'de yılların deneminine sahip pek çok astrologun bile işin ilmine fazlasıyla hakim olmadığı aşikar....   

En medyatiğinden, en undergroundına kadar astrologlarımızın özellikle son 10 yılki Türkiye bazlı yorumlarını çıktı alıp, yanyana dizin. Birbirinden farklı olmayan gazete manşetleri gibi, adeta belli yerlerden verilmiş direktifleri yansıtıcasına hep aynı karanlık tabloları çizdiler. Ve genelde de hep dediklerinin tersi çıktı..

Sonuç: Ya gökler yalan söyledi ya onlar gökten gelen gerçekleri okuyamadılar!

Bu noktadan hareketle, göklerden gelen işaretlerin yorumunun önemine devam edelim.

Doğum haritası ne anlatır?

Her ne kadar sevgili Prof. Dr. Ethem Derman gibi ömrünü göğe adamış, bilimsel ilkleri baş tacı etmiş saygın astrolomlarımız ısrarla aksini savunup, astrolojinin ''tersine kuantum sıçraması''  olduğunu iddia etseler de; astrolojik veriler, yadsınamaz verilerdir.

Sorun, verilerde değil, verilerin sağlıklı değerlendirilmesini sağlayacak ''bilimsel yöntem''in yokluğundadır. Ne yazık ki astrolojik verilerin kodlarını tamamen çözecek algoritma yoktur.  

Şöyle düşünün ki karşımızda şifreli bir yayın var ve bizim kod çözücü aygıtımız gelen yayının şifresini ancak ''yüzde ?'' oranında çözebiliyor. Bu nedenle yayını şifresiz seyretmek mümkün değil. Ekramızdaki belli yerlerini gördüğümüz tabloları tahminen tamamlıyoruz. 

İşte tehlike burada başlıyor; Geleceği okuduğunu söyleyen kişi size gelecek tahmini yapmak yerine gelecek senaryosu da çizebilir. Küresel bazlı ya da bireysel pek çok gelecek senaryosu, ısrarla çizildiğinde ne olur? Gelecek kurgulandığı şekilde, olması gerekenden farklı yöne aktarılabilir....  Yani ''kelimeleri'' belli niyetle, ısrarla tekrar ederek nasıl geleceği şekillendirebiliyorsak, bu yöntemle de şekillendirme yapılabilir.

Bu bağlamda olay büyücülük kapsamına girer... 

*** 

Her insanın; doğum saati ve tarihinde bulunduğu yerin, enlem ve boylama göre özel şekillenen astrolojik doğum haritası farklıdır. Yıldız haritası da denilen astrolojik doğum haritası,  insanın hangi karakter, kabiliyet ve ruh yapısında olduğubu gösterir ve nereye gidebileceği, neler başarabileceği ile ilgili kabaca fikir verir.

İyi bir astroloji haritası yorumunda; Karakteriniz; güçlü ve zayıf yönleriniz, eğilim ve arzularınız, İletişim şekilleriniz, yaklaşım yöntemleriniz, İlişkilerdeki tavrınız, nasıl daha başarılı olabileceğiniz, hedeflerinize nasıl ulaşabileceğiniz, okunabilir. 

Siz bu verilerle yüzleşerek, geleceğiniz başka bir yönde şekillendirebilir ya da gerçeklerden kaçarak, ''siz bekleyen felaketle'' karşılaşabilirsiniz. 

Astrolojik verileri mümkünse hiç önemsemeyin ve onlarla geleceğinizi şekillendirmeye çalışmayın. Çünkü bu şekillendirme yıldız haritanızın gösterdiği şekilde değil, onu yorumlayanın şekillendirdiği şekilde olur... 

Unutmayın ki gelecekteki başarı sizi kurtarmayabilir hatta size sınavı kaybetirebilir.

Hayat öyle bir sınav ki ölçütü başarı ya da başarısızlık değil.

Bu sınavda bütün davranışlar, niyetlere göre değerlendirilir.

Sizi nasıl bir geleceğin beklediğinden daha çok, sizin gelecekteki olaylarda hangi niyetlerle hareket edeceğiniz önemlidir. 

Göğe hükmetmek kolay...

Ama Yaratan hükmetmenizi değil, hükme rızanızı istiyor... 

Yaşar İliksiz - Mistikalem.com

yasar@yasariliksiz.com

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ