"Tarladan laboratuvara" sloganı ile tıbbi bitki üretimine destek

Yükseköğretim Kurulu'nun hazırladığı projede, sağlık ve çevre alanında pilot üniversite seçilen Düzce Üniversitesi'nde çiftçilerle birlikte tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriliyor.

Tarladan laboratuvara sloganı ile tıbbi bitki üretimine destek
Yaklaşık 1 yıl önce "tarladan laboratuvara" sloganıyla Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (DÜBİT) yürüttüğü çalışmalarda, şehrin çeşitli bölgelerindeki 17 çiftçiye ulaşıldı.

Bu çiftçilerin arazilerine farklı türden 60'a yakın bitki tohumu dağıtılarak bulundukları coğrafyaya uygun şekilde ekim ve hasatları yapılıyor.
18
Tarladan laboratuvara sloganı ile tıbbi bitki üretimine destek
Elde edilen ürünler, DÜBİT merkezinde hayvansal deneylerden geçirilerek ilaç sektörüne kazandırılıyor.

Halk dilinde şeker otu, melisa çayı, ada çayı, hint yağı bitkisi, limon otu olarak bilinen yaklaşık 60 çeşit ürünün elde edildiği tarlalarda çiftçilerle uzun çaba sarf eden bitki uzmanları, yapılan çalışmaların karşılığını almaya başladı.
28
Tarladan laboratuvara sloganı ile tıbbi bitki üretimine destek
"Başarı elde etmiş tek üniversiteyiz"

DÜBİT Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, üniversitenin iktisatlaşma çalışmaları kapsamında tıbbi ve aromatik bitkiler, tıbbi mantar ve arıcılık ürünlerinde yaygınlaştırma çalışması yürüttüklerini belirtti.

Sahada ham madde ve yerli ürün elde etme çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Uğraş, "Çalışmalarımız yaklaşık 15 aydır devam ediyor. Sahada ürettiğimiz ürünlerin sanayiye ulaşabilmesi için laboratuvarlarda deneyler yapıyoruz" dedi.
38