Evliliği için istifa etti, tazminatı kaptı

Gerekçesi ‘evliliğinin bozulması’ olan kadın, işyerinden kıdem tazminatını aldı.

Evliliği için istifa etti, tazminatı kaptı
İlginizi çekebilir

Adıyaman’da Y.K. adlı kadın, evlenmesinin üzerinden yedi ay geçtikten sonra iş yerinden ‘ailevi’ nedenleri göstererek kendi isteğiyle ayrıldı. Y.K.’ya kıdem tazminatı verilmedi. İş yeri hakkında dava açan Y.K., dilekçesinde, çalışma hayatının evliliğine olumsuz yansıdığı gerekçesiyle işten ayrıldığını belirterek kıdem tazminatını istedi.

İşveren de Y.K.’nın işten istifa ederek ayrıldığı için kıdem tazminatı talep edemeyeceğini savundu. Adıyaman İş Mahkemesi, Y.K’nin istifa belgesinde ‘ailevi nedenlerle’ işten ayrıldığını ifade ettiği, evlilik nedeniyle işten ayrıldığını beyan etmediği gerekçesiyle davanın reddine karar verdi.

Kararın temyiz edilmesi sonrası Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, tazminat talebinin reddini içeren kararı bozdu. Daire, ailevi nedenlerle işten ayrılmayı kadın için haklı fesih nedeni kabul etti ve tazminat verilmesini kararlaştırdı.

‘Evliliğin kadına yüklediği sorumluluk’

Yargıtay’ın kararında, ‘evliliğin kadına yüklediği toplumsal sorumluluk’ gereği, yasada fesih hakkının tanındığı belirtilerek,

“Çalışma hayatının evlilikle birlikte gereği gibi yürütülemeyeceği düşüncesi, aile birliğinin korunması ve kadının aile ile ilgili görevleri, yasa koyucuyu bu doğrultuda bir düzenlemeye yöneltmiştir” denildi.

Fesih hakkının, evlilik tarihinden itibaren bir yıl içinde kullanılabileceğine işaret edilen kararda, şu açıklamalar da yer aldı:

“Bununla birlikte Anayasal temeli olan çalışma hak ve hürriyetinin ortadan kaldırılması düşünülemez. Kadın işçinin evlilik nedenine bağlı feshinin ardından kısa bir süre sonra yeniden çalışmasının gerekleri ortaya çıkmış olabilir. Hatta kadın işçi, evlilik nedenine dayalı feshin ardından ara vermeksizin başka bir iş yerinde çalışmaya başlayabilir ve bu durum, evliliğin kadına yüklediği görevlerin yerine getirilmesi noktasında daha olumlu sonuçlar doğurabilir.”

 

Kaynak: AA

Mistikalem.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ