Mehtap Kayaoğlu tüm yazıları

Psikolojik Danışman&Psikoterapist

Eşlerde karşılıklı şiddet vakaları artıyor!

Ülkemiz insanı şiddete ve öfkeye son derece yatkın. Son birkaç yıldır artan şiddet haberleri, insanların otopark yüzünden bile birbirine girmesi bir yana, evlerde karıkoca ilişkileri kavga gürültü ve tartışma odaklı halde.

Çocukluğumuzdan beri çevreden duyduğumuz, yakın akraba ilişkilerinde gördüğümüz erkeğin kadına şiddet uygulaması hallerine, kadının erkeğe uyguladığı şiddet tabloları eklendi. Şiddetin dozu, zemini, şekli değişti belki; ama birbirini inciten ve evliliği zedeleyen sarmalı hiç değişmedi. Pasif saldırgan tavrıyla, duygusal şiddet boyutuyla, darp halleriyle büyüdü durdu.

Şiddet toplumu, şiddet dili kullanıcıları, şiddetle muamele eden aileler oluyoruz farkında mısınız?

Çalıştığım çoğu evlilik ilişkisinde kadının ve erkeğin karşılıklı olarak birbirine şiddet kullandıklarını görüyorum. Aralarında alışkanlık olmuş bu öfke dilini ortadan kaldırmaya çalışıyorum.

Öncelikle belirtmekte fayda var; kadına şiddetin artış gösterdiği bir ülkede, erkeğe şiddetin yerinde sayması beklenemez elbet. Çünkü her “uyarıcı,” maalesef “tepki”yi beraberinde getiriyor. Ve birilerinin yaptığı şiddet içerikli yanlış davranışlar, karşı tarafça alaşağı edilmek üzere yeni çarpık davranışları ortaya çıkarıyor.

Evlerde artık sadece kadınlar şiddete maruz kalmıyor! Erkekler de kadının şiddetinden nasibini alıyor.

İnsan davranışlarının tamamı “bir nedene dayalı” olarak ortaya çıkar. İster tebrike şayan güzel davranışlarımız olsun, ister herkes tarafından kınanan olumsuz tavırlarımız olsun hiç fark etmez, hepsi belirli bir nedene dayalıdır. Bizi davranışa sevk eden “neden”lerimizi iyi tespit edersek, şiddete dayalı olayların önünü kesebilir, insana yakışan tavır ve davranışlarımızı ortaya çıkarabiliriz.

Evlilik ilişkisi önemlidir. Evin annesine, evin çocuğuna ve evin erkeğine yönelik şiddet davranışlarından uzak, huzurlu ve konuşmaya/anlaşmaya dayalı hoş bir dansa çevrilmelidir. Konuşarak anlaşmanın yolu bilinmiyorsa uzmanlardan öğrenilmelidir.

Güzel amaçlar uğruna koşmalıyız, koşamıyorsak yürümeliyiz,yürüyemiyorsak emeklemeliyiz. Ama hiç olmazsa gidişatımızın doğru düzgün bir yer olduğunu bilir rahat ederiz.

Mehtap Kayaoğlu - Mistikalem.com

Psikolojik Danışman&Psikoterapist

0212 583 00 22
mehtap.kayaoglu@yuzlesme.tv

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ