Efsanevi menkıbe: Zaloğlu Rüstem ve Hz. Ali

İran'ın efsanevî kahramanı Zaloğlu Rüstem, dünyanın en güçlü insanlarındandı. Hz. Ali ile çağdaş değildi ama halk hikayeleri onları böyle buluşturdu...

Efsanevi menkıbe: Zaloğlu Rüstem ve Hz. Ali
İlginizi çekebilir

Ünlü İran şairi Firdevsi'ye ait olan ‘Şehname’ adlı eserde büyük bir kahraman olarak gösterilen Zaloğlu Rüstem, İranlı efsanevî bir kahramandır… Rüstem, Türk edebiyatında Rüstem-i Zâl, halk ağzında da Zaloğlu Rüstem diye anılır. Bilhassa İranlılar ile Turanlılar arasındaki mücadelelerde bükük kahramanlık, güçlülük ve yiğitlik göstermiştir. Bu yüzden pehlivan, yiğit, hükümdar gibi şahısları övmek için Zaloğlu Rüstem'in adı kullanılır.

Bu İranlı bir savasçı, girdiği savaşlardan hezimet görmeyen bir komutandır. Aynı zamanda kişilik ve bedensel olarak çok güçlü birisi görünüşündeki heybetiyle o, yüzlerce kişiye korku salar. Hatta bazı kaynaklarda kendisinden alıntı yapılarak "Okla vurulmayacağına kanaat getirirse, meydanda bin kişiye meydan okuma cesareti varmış" denilir. Böyle bir cesareti var mıydı bilinmez ama karşısına gerçekten de bir ordu çıkaracak kadar bazı korkak medeniyetler de vardı.

Zaloğlu Rüstem ile ilgili efsanevi bir menkıbe de İslam alimlerinden rivayet kılıfına şu şekilde anlatılır:

Hz. Ali'ye Allah C.C. "Aslanım" dediği zaman Hz. Ali, bir benlik duygusuna kapıldı; "O kadar güçlüyüm ki Rabbim bana Aslanım dedi" ve Allah C.C.'ye dua etti: "Rabbim, senin yarattığın güçlülerden birini bana göster!" o vakit, Cebrail A.S. insan kılığında gelerek Hz. Ali'ye; "Mezarlığa git ve Rüstem diye seslen!" dedi.

Hz. Ali, mezarlığa giderek; "Selamun aleyküm Rüstem!" diye seslendi. Birçok mezardan; "Aleyküm selam!" diye ses geldi. O zaman Cebrail A.S. tekrar gelerek, Hz. Ali'ye; "Zal Oğlu Rüstem diye seslen ve sakın elini verme!" dedi. Hz. Ali, tekrar mezarlığa döndü ve "Selamun Aleyküm Zal Oğlu Rüstem'" diye seslendi.

Bir mezardan birisi çıktı. Toprağa bastı ve beline kadar toprağa gömüldü. "Ya Ali" dedi "Tut elimi de çıkayım." Hz. Ali, yerden aldığı bir taşı Zal Oğlu Rüstem'in eline tutuşturdu. Zal Oğlu, taşı bir sıktı ki suyunu çıkardı. Üfledi, tozunu çıkardı. "Ey Ali!" dedi. "Allah C.C., sana Aslanım dedi. Bana ‘Kedim’ deseydi, sen o zaman görseydin Rüstem'i...”

 

 

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ