Mehtap Kayaoğlu tüm yazıları

Psikolojik Danışman&Psikoterapist

Düşüncelerinizi raydan çıkartmayın!

Günler hareketli, zihinler dağınık. Büyük çoğunluğun konsantrasyon konusunda zorlandığının farkındayım.

Konsantrasyon bozulması, herhangi bir konu dinlerken/düşünürken, konuyla alakalı veya alakasız bir çok konuşma ve resmin beynimize hücum ederek bizi ana konudan saptırmasıdır. Zihin ilgilenmesi gereken konudan öyle uzaklaşır ki taa çocukluk anıları bile her meseleye karışır.

Konsantrasyon bozukluğu başka bir tabirle, günlük hayatımızda çok işimize yarayan ve bizi geliştiren "serbest çağrışımla" düşünme özelliğimizin raydan çıkıp, gereğinden fazla her durumda işlemeye başlaması anlamına gelir. Yerinde ve zamanında gülene "sevimli"; olduk olmadık heryerde gülene "dengesiz" dediğimiz gibi. Konsantrasyon bozukluğuna, serbest çağrışımın raydan çıkmış hali diyebiliriz özetle.

Birilerinin işine yarar ümidiyle toparlayıcı bir öneri yapayım dedim;

Günümüzde güçlü konsantrasyon yeteneği olan kişilerin, olmayanlara göre çok daha başarılı ve aktif çalıştıklarını biliyoruz.
Beyin temelde iki türlü çalışır. Birincisini söylemiş oldum az önce, serbest çağrışım. Diğeri bunun tam tersi, güdümlü çağrışım.

Serbest çağrışım beynin olağan düşünme biçimiyken, güdümlü çağrışım "olağanüstü hal" çalışma biçimidir. Yani hiçkimsenin beyni uzun süre sadece tek bir konuya odaklı olarak çalışamaz! Bir süre sonra mutlaka başka anı, olay, resim ve konular hücuma geçer. İşte siz, o kısa sürenin farkında olup, en acil durumlarda elinizdeki dikkati yoğun dakikaları iyi değerlendirme egzersizleri yapacaksınız.

Örneğin kendinize 3 dakika verip, o üç dakikada sadece tek bir konuyu düşüneceksiniz.

Uzakdoğu dinlerinde yoga yaparken mum ışığına odaklandırmadaki ince detayın nedeni bu!

Bizler de namaz esnasında dünya işlerini düşünmüyoruz ya! (İnşallah öyle yapıyorsunuzdur yani ) Onun gibi...

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ