Dünya bu yeni türleri konuşuyor

2016 yılında keşfedilen 133 yeni canlı türünden bazıları...

Dünya bu yeni türleri konuşuyor
İlginizi çekebilir

California Bilimler Akademisine bağlı Biyoçeşitlilik, Bilim ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü, yeni türlerin keşfine ilişkin yıllık raporunda 2016'da canlı sınıflandırmalarına 133 yeni türün eklendiğini açıkladı.

İşte bu yıl keşfedilen 133 yeni canlı türünden bazıları...

Yeni türler arasında 43 karınca, 36 böcek, 23 balık, yedi deniz yumuşakçası, dört örümcek, altı bitki, fosil halde bulunan beş kirpi ve bir kum doları, bir sinek, bir kum yosunu, bir mercan, bir vatoz, bir yılan balığı, bir köpek balığı, bir Afrika kertenkelesi ve yeni bir kuş virüsü yer alıyor.

Skate (Balık türü)

Zırhlı kertenkele Raporda, keşif çalışmalarına bir düzineden fazla akademi üyesinin yanı sıra çok sayıda uluslararası bilim adamı da katkı yaptı.

***

Grammatonotus brianne Keşifler arasında yer alan pembe ve sarı renkteki parlak bir balık olan 'Grammatonotus brianne', insanoğlunun deniz altında yaptığı en derindeki keşif olarak tarihe geçti. Araştırmacılar, balığı denizin 150 metre altında filme alarak kayda geçirdi.

Drakula karınca (Stigmatomma) 2016'da dünya genelinde 43 yeni karınca türü keşfedildi. Bunlardan biri de kan emici özelliğinden dolayı Drakula karınca olarak adlandırılan Stigmatomma. Bu canlı Madagaskar'ın renkli coğrafyasında keşfedildi.

Nudibranch

Orman böceği

Yeni keşfedilen canlılar bir yana deniz altında görenleri dehşete düşüren pek çok 'canavar' yaşıyor. İşte gözlerinize inanamayacağınız o canlılar...

Angler Fish Ortalama 1 metre uzunluğa sahip olan angler fishler Atlantik okyanusunda yaşıyor.

Kırmızı dudaklı yarasa balığı Mevcut olan ayakları sayesinde hem karada hem de denizde rahatça ilerleyebilen kırmızı dudaklı yarasa balıkları maksimum 40 cm uzunluğa ulaşıyorlar.

Damla balığı İnsanlar tarafından yeni yeni keşfedilmiş olan bu balık türü genellikle Avustralya ve Tazmanya açıklarındaki derin sularda görülüyor.

Kaliforniya davarbaşı Pasifik okyanusunun ilginç canlısı yetişkin hale geldiğinde 90 cm uzunluğa ve 16 kilogram ağırlığa ulaşıyor.

Sıçansı Derin suların sakinlerinden olan Chimaeralar 2 metre uzunluğa kadar ulaşabiliyor.

Deniz şeytanı Minimum 700 maksimum 3000 metre derinlikte yaşarlar. 25 santimetre boyundalar.

Fangtooth Son derece ürkütücü bir görünüme sahip olan iri gözlü fangfish'ler okyanusun 5 bin metre derinliğinde yaşıyorlar.

Fırfırlı köpek balığı 19. yüzyıl başlarında insanlar tarafından varlığı keşfedilen fırfırlı köpek balıkları erişkin hale geldiğinde 2 metre uzunluğa erişebiliyorlar.

Dev tespih böceği Uzunlukları 17 santimetre ile 37 santimetre arasında değişen bu tür, maksimum bin 700 gram ağırlığa sahipler.

Gulper Eel Ortalama 3000 ila 6000 metre derinlikte yaşayan Gulper Eel'in boyu 2 metreyi buluyor.

İnsan yüzlü balık Boyutları 50 cm ile 80 cm arasında değişen bu balık mavi dünyanın en sakin canlılarından biri.

Jackknife fish Atlantik Okyanusu'nun gri renkli canlısı 25 cm uzunluğunda. Jackknife fish metalik rengi sayesinde düşmanlarından kolayca gizlenebiliyor.

Leopard toothfish Okyanusun 2000 metrenin üzerindeki derinliklerinde hayatlarını sürdüren bu balık türünün yavruyken 30 kilogram olan ağırlığı yetişkinlik döneminde 140 kilograma ulaşıyor.

Moray eel 150 santim uzunluğundaki Moray eel'in en büyük özelliği 180 derece açılabilen çene kaslarına sahip olması...

Ocean Sunfish Derin suların güvenilir bekçisi ocean sunfish dünyanın en kemikli balığı olarak biliniyor.

Parrotfish Scaridae ailesinin sevimli üyesi daha çok Kızıl Deniz, Atlantic, Hindistan ve Pasifik Okyanusu'nda görülüyor.

Pingpong Tree Sponge 3000 metre derinlikte yaşayan Pingpong Tree Sponge'lar ortalama 50 cm yüksekliğe sahipler.

Scaly Dragonfish Okyanusun minimum 200 metre maksimum 1500 metre derinliğinde yaşarlar. 32 cm uzunluğa sahipler.

Aluterus scriptus Hayatlarını sürdürmek için 1200 metre derinliğindeki suları tercih eden scrawled filefish'lerin boyutları 30 santim ile 90 santim arasında değişiyor.

Spookfish 400 ila 2500 metre arasında değişen derinliklerde yaşayan Spookfish 20 cm uzunluğunda.

Anglerfish Maksimum 4000 metre derinlikte yaşarlar. Boyutları ortalama 15 cm'dir.

Vampir balığı Yaşam için daha çok tropikal ülkeleri tercih eden 30 santim uzunluğundaki Vampir balığı fosforlu gözlere sahip.

Wolf eel Anarhichadidae ailesinin üyesi walf eel Pasifik Okyanusu'nda yaşıyor. Ağırlığı ise maksimum 18 kilogram.

Beyaz margin

 

 

 

 

 

 

 

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ