Mehtap Kayaoğlu tüm yazıları

Psikolojik Danışman&Psikoterapist

Donuk zeka nedir?

İnsan canlısının genel anlamdaki zihinsel kapasitesine "Zeka" denilir. Zeka, kişinin muhakeme yeteneği ve yargılama yetisi olarak da tanımlanabilir.

Kişinin zeki olduğunu gösteren bazı kriterler vardır. Normal zeka, konuşurken doğru sözcükleri doğru yerde kullanmak, çağrışımların yerli yerinde gelmesi, sayısal işlemleri kolaylıkla yapabilme, birbirine benzer görünen nesneleri zorlanmadan ayırt edebilme, soyut düşünebilme, gözünde canlandırabilme, geçmiş tecrübelerini yeni olaylara adapta edebilme, sosyal/toplumsal olaylarda fikir yürütebilme, geçmişe bakarak gelecek hakkında süreç analizi yapabilme gibi işlevlere sahip olmayı gerektirir.

Çocukların zihinsel akademik performanslarını belirlemek amacıyla uygulanan testler zeka testleridir.

Zeka Testi, sözel ve performans olmak üzere iki bölümden, her bölüm de bir yedek, 5 ana test olmak üzere altı alt testten oluşmaktadır. Test sonucunda çocuğa ait sözel, performans ve genel olmak üzere üç zeka bölümü elde edilir.

Donuk zeka dediğim durum, normalin altıdır. Yani normalin altında; ama hafif düzeyde zeka geriliğinin üzerindeki puandır.

Bu gruptaki çocuklar okumaya ve öğrenmeye hevesli olmaz. Zor öğrenir, hızlı unutur. Bu nedenle ders çalışmak istemez. Unutkanlık yaşar. Halk arasında dikkatsiz veya saf olmakla tarif edilir.

Mehtap Kayaoğlu - Mistikalem.com

Psikolojik Danışman&Psikoterapist

0212 583 00 22
mehtap.kayaoglu@yuzlesme.tv

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ