Jyotishi Dr. Lale Dinç tüm yazıları

Jyotishi, astrovedik uzmanı

Doğuştan kodlanmak

GEÇMİŞ YAŞAMLAR ve KARMA, JYOTISH ile nasıl anlaşılır.?

İLİŞKİLERDE hangi haritalara ve nasıl bakılır?

Vedik Astroloji, geçmiş yaşamların varlığına inanır.. Her birey, çeşitli karmik nedensellikle, tekrar dünyaya gelmeyi seçer… Buna “Doğuştan Kodlanmak” da denebilir.

Vedik Astrolojide, sadece Rasi yani doğum haritasından yorum yapılması, olsa olsa astrologun tembelliği, saygısızlığı ve kolaya kaçması olur.... Vedik Astroloji derya deniz okyanustur.. Bu deryada uzun yıllar çalıştım demek, gerçek Jyotishi olmak demek değildir…Mantrayı , müzikle karıştıran, gerçek bir Jyotishi’midir? Karıştırıyorsa eğer, ne mantradan anlıyordur, ne de müzikten.. Ne de Jyotishadan ve temeli olan Veda’lardan.

Bizlerin bu manada Jyotish’de 144 ve ötesi haritası bulunur... Bunlara D Varga denir.
Dönemlere ve bilinçteki karşılıklarına bakarsak bu vargaların bir kısmı:

1.dönem – Yaratılışın fiziksel boyutu [D1 - D12 arası]
2.dönem – Bilinç boyutu [ D13 - D24]
3.dönem – Bilinç üstü boyutu ( [ D25 - D36 ]
4.dönem - Super-bilinç boyutu [D36 - D48]
5.dönem – Supra-bilinç boyutu-Bilinç ötesi [D48 - D60]

Bunlardan ilk 20’ ye kadar olanı tamamen dünyasal ve maddi meseleler için okunur... Ancak yine de Rasi D1 ve Navamsa D9 haritası bütünün büyük bir parçasını kapsar..
Daha derinlere inmek gerektiğinde D 20 ve ötesine bakılır.

Shasthyamsa D 60 haritası, geçmiş yaşamlarımızdan, bu dünyaya getirdiğimiz, ödememiz gereken bedelleri gösteren haritadır. D1 ve D 60 birbirini tamamlar. D 60, D1 de 30° nin ⅟ 60 ‘ıdır ya da 30 saniyesi... Malefik bir gezegen, malefik Shasthyamsa’ya düşerse, negatif karma işliyor demektir... Yücelik bir Jupiter var ise, bu da mükemmel karmaya işaret eder.

D 60 haritası, tıpkı bir bilgisayar programının şifresi gibidir.. Örneğin D12 ‘deki sırrı kırmak, gerçeği öğrenmek istiyorsak, mutlaka D60 haritasına da bakarız.

D1 bu yaşamımızda olan olayların “ ne zaman” olacağını, D 60 ise “neden” olduğunu gösterir.

Adolf Hitler’in haritasına baktığımızda, dharma evi olan 9. evdeki Rahu onun ne kadar tehlikeli bir agni ile yüklendiğini ve düşüşünü gösterirken , bir aziz olan Chitanya Mahaprabhu'nun 9. evi, amrita, yani ölümsüzlük iksirini içtiğini anlatır..

Maharishi Parashara Shasthyamsa D 60 okunmasına çok önem vermiştir.

Yine, hayat eşi ile ilgili bilgileri aramak için Navamsa D9 haritasını, D1 Rasi, yani doğum haritasıyla beraber kullanırız.

Hayat eşimizin özelliklerini bilmenin ne yararı olacağını düşünürsek , hiç kimse bu yaşamında, yalnızlığı ve o muhteşem yin-yang beraberliğini içten içe göz ardı etmek istemez.. Buna ister aşk, ister uzun soluklu beraberlik diyelim, neticede her insanın bir eşe gereksinimi vardır.. Bu dünyada kişisel gelişimin çok önemli bir parçasıdır bu.

Hayat eşi ile ilgili tüm manaları bilmek için sadece D1 haritası kullanılmaz.. D9 Navamsa ile beraber değerlendirilir.. Hatta yeri geldiğinde Navamsa’nın daha önemi vardır.
Örneğin D1 de 7 . ev bir ilişkiye bakış açımızı , nasıl bir beraberlik arzuladığımızı anlatırken ,

D9 Navamsa’da 7. ev eşin karakterini ve özelliklerini verir.. Venus ‘ten 7. ev, eşten olan mesafeyi anlatır.
Upapada , bir ciddi beraberlik ya da evlilikle ilgili ipuçlarını , Upapada lordu eşin statüsünü , Upapada’dan 7 ci ise evlilik için engelleri gösterir.
Upapada Lagna ‘dan( UL ) , Arudha Lagna ( AL ) ise, eş ile karşılaşma mekanlarını , 2 ve 8.ci ise evliliğin ömrünü belirler.Bunlar birkaç ufak örnek..
Gerek Jaimini gerekse Parasara bu konulara büyük önem verir.

Jyotishi Dr. Lale Dinç - Mistikalem.com
info@astrovedik.com /
http://astrovedik.blogspot.ae/

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ