Mehtap Kayaoğlu tüm yazıları

Psikolojik Danışman&Psikoterapist

Çözüm yokmuş gibi görünen haller

İnsanın duygusal olarak üzüntü yaşaması, hassas olmasına, hassas olmasıysa olayları sağlıklı değerlendirememesine vesile olur.

Terapilerde, olaylara dışarıdan göz olarak bakar, duygusal alanınıza girmeden çözüm odaklarını anlamaya çalışırım. Gördüğümüz çözüm yollarını size gösterir, aynı açıyı sizin de kazanabilmeniz için minik bir algı eğitimi yaparım. Gerisi kendiliğinden gelişir zaten.

Yıllardır öğrendiğim en önemli mesele bu!

Hiçbir sorunun tek bir çözümü yok! Birbirinden farklı sayısız çözümü var. Önemli olan o çözüm yollarını görebilmeniz.

Bir insanı yok eden en tehlikeli düşünce ne biliyor musunuz? Çözüm yok, duygusu. Bu duygu insanı önce çaresizleştiriyor, ardından depresyona sokuyor. Sonra ver elini sıkıntılı günler, kalitesiz yaşam.

Danışanlarımın zihinlerini, her sorunun birden fazla çözümü olabileceği fikrine açmaya çalışıyorum. Her sorunun birden fazla çözümü vardır. Mutlaka vardır.

Çözüm yokmuş gibi görünen haller, sadece çözüm yokmuş gibi görünen hallerdir. Kesinlikle gerçek değildir.

Peki, hiç merak ettiniz mi, bizim insanımız niye çözüm odaklı değil?

Çünkü büyüme/büyütülme yöntemleri çözüm odaklı değil! Azarlanarak, kızılarak, anlatılmadan, izah edilmeden büyütülen insanımız, sıkıntı veya sorun yaşadığında çaresizlik duygularına kapılıyor. İnciniyor. Üzülüyor. Debeleniyor. Depresyon üretmeye harcadığı enerjiyi, çözüm üretmeye harcasa kurtulacak, farkında değil. Sadece kendisini yok edecek yollardan ilerliyor. Derken mutsuzluk psikolojisi, intihar istekleri, bol üzüntülü günler..

Mehtap Kayaoğlu - Mistikalem.com

Psikolojik Danışman&Psikoterapist

0212 583 00 22
mehtap.kayaoglu@yuzlesme.tv

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ