Elif Pavitra tüm yazıları

Yoga Eğitmeni

Çocuklar bize ne anlatacak?

Zaman hızlandı, artık günlerin kısaldığının bilimsel kanıtları bile sunuluyor.

Hepimiz bilgilerimize yenilerini ekleyerek, bilgi dağarcığımızı genişletmeyi öğrendik.

Daha ilkokuldan itibaren başlayan bir zorunlu sürecin içine girdik. Okumalıydık, kendimizi kurtarmalıydık. Bilmeliydik. Öğrendik birçok şey öğrendik, daha çok okullarda ezberledik ama olsun birçok birikimimiz oldu.

İlkokula başla, sonra ara vermeden geçen 11-12 yıl oku, ardından üniversite okumak zorundasın.

Neden?

Çünkü okumalısın!

Okuduk!

İstediği bölümleri seçebilenler en şanslılarımızdı. Çünkü ilk hedef üniversite mezunu olmaktı.

Her kuşak, bir önceki kuşaktan öğrendiğini, bir sonraki kuşağa aktardı. Bilinçli olanlar bazı detaylarda iyileştirme sağladılar. Ama onun dışında çoğu şeyin aynı olmasını öğrendiklerinden aynısını uygulatmak istediler. Haklılardı bunun doğru olduğunu öğrenmişlerdi. Her kuşak bunu da aktarıyordu bilgileriyle.

Fakat son yıllarda dünyanın hayatın herşeyin değiştiğini gözden kaçırmış olmalılar. Kuşaktan kuşağa değişmesi beklenen durumlar olaylar tutumlar, 10 yılda bir değişim göstermeye başlamıştı. Ama biri de bunu çıkıp “kabul ediyoruz böyle oluyor” diyemedi.

Hayat hızlandı, teknoloji ilerledi, bilim ilerledi. Hiç olmadığı kadar ilerledi. Fakat herkes “bu kuşak neden böyle biz nerede hata yaptık” dedi durdu. Hata yapmamışlardı oysa, sadece zamanın hızlandığını hayatın değiştiğini görmemiş ya da kabul edememişlerdi.

Kuşaklar arasındaki bu fark normalmiş gibi geldi, hep bir önceki kuşağın onlara yaptırtmadıklarını, bir sonraki kuşağa yaptırtmaya çalışan ve bu arada hayatı arada kaynayan kişiler, bunun normal olduğunu düşündü. Cevapları da “Biz de yaşayamadık hayatımızı, onlarınki de normal” oldu içten içe. Gençlere kimse sormadı, ne istiyorsunuz? Onlar da şimdi bu dertten muzdarip çocukları için yaşıyorlar. Kendilerine tanınmayan tüm imkanları hatta fazlasını çocuklara akıtmaya çalışan bir kuşak olduk çıktık. Anlaşma böyleydi.

Her kuşak bir öncenin istediği gibi yaşardı, dert yanamazdı, çocuklarını içinde kalanları hayata geçirenler olarak büyütür. Onların bunu yapmaya direnmesi ile de sözde kuşak çatışması yaşanırdı.

Ve herkes destanlarda, hikayelerde, öykülerde, filmlerde anlatılan o farklı kişiliklere hayrandı. Olağanüstülerdi, harikaydılar.

Farklılık sözde güzeldi, normal olmayan sürüden hemen uzaklaştırılırdı. Zaten farklı kişiler için de sürüde yaşamak kolay değildi. Mümkünse uzak kalmayı tercih ederlerdi, çünkü kalırlarsa yaşama, kendilerini yaşama şansları yoktu.

Yargılardan, eleştirilerden bıkmış bir nesiliz biz. Çünkü çirkin ördek yavrusu olarak geldik hayata. Uyamadık sürünün psikolojisine, uyamadık çobanların sözüne.

Neden nasıl derken biz, düzeni yargılıyoruz zannettiler, oysa biz yaşarken öğrenmeye gelen nesildik. Sorgulayan, değişimi bilen, hatta değişimin ta kendisi olan.

Çocuk gelişiminde önemli başlıklar vardır. Onaylanmak, beğenilmek, sevildiğini hissetmek gibi, biz bunları dengesiz yaşadık. Bizi birileri çok sevdi, birileri anlamlandıramadı. Birileri hep korktu çekindi.

Bizler öyle arada kalmış bir nesildik ki, ben kendi yaşadığım sıkıntıları bildiğimden, benden sonra gelenler için birşeyler yapmam gerektiğini hep biliyordum. Onların işi daha da zor olacaktı, bizi anlamayanlar onları hiç anlamayacaktı. Sürekli eleştirecek, yargılayacaktı.

Bilgileri ile hayranlık duydukları hayatları yaşayan insanların varlığını kabul etmemek, kendi içinde çelişiyor. Ama olsun buna da kabul. Film serileri çekildi, çoğunu tamamen bilimkurgu zannettiler. Birçok film arkasından devam etti, onları da peri masalları sandılar. Oysa gerçekliği tamamen öyle olan gençleri görmezden geliyorlardı.

Halen “onlara birşeyler öğretmemiz gerekiyor. Bu çocuklar çok bilgisiz kaldı” zannediyorlar. Şems, Mevlana’nın kitaplarını suya atmıştır. Bunu herkes biliyor olmalı.

Kitaplarınızla övünün elbette, kitaplar bir noktaya kadar insanları getiriyorlar, haklısınız.

O kapıdan sonrası ise tamamen deneyimlenebiliyor.

Orası artık duygu ve hislerin konuştuğu alan.

İşte bu çocuklar bunu anlatacak sizlere; hayatı, doğayı, duyguları, hisleri yani bildiklerinizi YAŞAMAYI !!!

Elif Pavitra - Mistikalem.com

elifpavitra@gmail.com

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ