Ferda Ercan Uyulan tüm yazıları

Okültizm Uzmanı

Catalina kuyrukluyıldızı, Taurid ve Leonid duşları

15 KASIM 2015, CATALINA KUYRUKLUYILDIZI GÜNBERİDE,

11-12 KASIM, TAURID, 17-18 KASIM, LEONID DUŞLARI.


Kasım ayında Comet C / 2013 US10 (Catalina) Dünya’dan gözle görülebilir bir konumda bulunacak. Yörüngesinde Güneş’e en yakın olduğu (Perihelion) noktasında, dürbünle ve şehir ışıklarından uzakta fazlasıyla net izlenilmesi mümkün. Aralık ayında ise, şafaktan önce Ay ve Venüs'ün yakınında bulunacak.Catalina elbette Oort kuşağından geliyor, buzlu bir kuyruğa sahip ve 2 yıl önce keşfedildi. Gökbilimciler onun, bir kayalık veya metalik asteroit olduğunu düşünmüşlerdi. Ancak, sonradan yapılan ileri gözlemler kuyrukluyıldızı onayladı.

11 Kasım itibarı ile, göksel ziyaretçimiz yavaş yavaş, gece gökkubbemizi süsleyerek Aralık sonuna dek ilerlemeye devam edecek ve 1 Ocak 2016'da Çoban Takımyıldızının parlak yıldızı Arcturus yakınında olacaktır.
17 Ocak 2016 tarihinde, Comet Catalina, Dünya'nın 110 milyon kilometre yakınından geçecek

Son gözlemlere göre, kometin muazzam uzun kuyruğu yaklaşık 800.000 km. Küçük teleskoplar güzel bir görünüm sağlayabilir. Yeşil rengi ise, diatomic karbon gibi gazlar sayesinde göz alıyor.15 Kasım 2015 tarihinde kuyruklu yıldız, Dünya'nın ve Venüs'ün yörüngeleri arasında hareket edecek. Onun Güneş’e en yakın perihelion mesafesi, 0.82 AU, yani Dünya’nın Güneş’e olan yakınlığından daha da az. Bu arada (1 AU = 1 Dünya- Güneş mesafesi)

Comet Catalina saatte 166.000 km. hızla seyahat ediyor. Bazı tahminlere göre, Catalina’nın çekirdeğinin çapı 4 ila 20 kilometre arasında değişmekte.
23 Kasım 2015’te, Komet Catalina Kuzey Yarımküre gözlemcileri için fazlasıyla net bir görünüme kavuşuyor.

Bizlere bir sonraki çıplak gözle görünürlük sunacak kuyruklu yıldız ise, Comet 46p / Wirtanen. Bu kuyrukluyıldız, 2018 yeni yılında gece göğünü süsleyecek.
 

TAURID METEOR YAĞMURU 11-12 KASIMDA

Karanlık bir gökyüzünde, parlak Taurid göktaşlarını görebilirsiniz. BEncke kuyruklu yıldızının enkazı dağılmış haldedir ancak, Dünya'nın yörüngesi buradan geçtiğinde, Taurid akışına neden olur.

Faaliyet döngüsü aşağı yukarı her 2500- 3000 yılda zirve yapar ve müthiş olayın tarihi unutulmasın diye taş anıtlar, devasa yapılar inşa edilmiştir. Bir sonraki zirve, 3000 yılı civarında bekleniyor.

Eğer geriye doğru Kuzey Taurid göktaşları yollarını izleyebilseydik,

Boğa Takımyıldızı'nın radyant noktası olduğunu görürdük.

 

LEONID METEOR YAĞMURU 17-18 KASIM

Aslan Takımyıldızı ile kesişen Leonid Meteor Yağmuru'nda saatte yaklaşık 30 meteor gözlenebilir. 1533 Tempel-Tuttle kuyruklu yıldızının kalıntıları Leonid Meteor Yağmuru'nu oluşturuyor. 2001 yılında saatte 100 meteor ile pik yapan döngü 33 yılda bir zirve sayı yapmaktadır.

Tempel-Tuttle kuyruklu yıldızı, bir sonraki günberi konumunu 2031 yılında alacak ve Güneş'le selamlaşacak.

Ferda Ercan Uyulan - Mistikalem.com
www.facebook.com/okultizmveenerji

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ